• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

kawasaki z1000 tai 1100 ELR

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja kawabata
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Kawan -83 Z 1100 olis hyvä peli:
plus puolet:
-keppi
-kestävä kone
-matala istuinkorkeus
-pieni ruokainen
-vähän huoltoa kaipaava
-toimii autoöljyilläkin
-klassisen näköinen
-2 aikuista mahtuu hyvin, ei tarvi vetää polvet hampaissa.
-suht halpa, jos vaan löytyy
-osia löytyy hyvin
-83 mallissa mekaaninen nopeusmittari
-riittävän tehokas arkikäyttöön
-halvat renkaat 110/90-19 ja 130/90-16
-tehty ajoa varten
-ei pode 16 venttiilisten alkupään venaongelmia

miinus puolet:
-laturin käämejä menee
-startin vapaakytkin alimitoitettu
-vaatii yläpään rempan 80000-100000 jälkeen
-orginaaliosien hinnat pilvissä
-käynnistyskiksille ei paikkaa
-vähän myynnissä
 
z1100 st eli keppi on eräs hyvä ehokas, vielä miinuspuolelle ehkä varaosien hankala saatavuus, niitä pitää metsästää, eli ei löydy enää kaikkea jokaisen tarvikemyymälän hyllyltä ja käytetyistä osista joutuu soveltamaan.

toinen ehokas olisi kenties zl900 tai zl1000 eli gtr1000 matkamallina, siinä tosin voi olla vanhemmissa vuosimalleissa venttiilihäiriöitä ja muuta pientä. zl on aika vaikea löytää ja kalliinpuoleinen. gtr taas painava ja vaatisi kenties rottiointia tai kärpiöintiä eli katteiden rapsimista.

gpz1100 on taas edullinen, ketjuvetoinen, ruiskussa on joskus sanomista, monet ovat kaasaroineet, muuten sitä koskee samat kuin z1100st mallia pääosin. tehoa enemmän, ajettavuus hieman urheilullisempi, sekin on myös aika painava nykysportteihin verrattuna, 244kg kuivana.

gpz1000rx mennee aikalailla samaan sarjaan zl:n kanssa, ketjuveto, nopea ja tehokas, painava, sporttinen, hyvännäköinen, räyhäkkä, edullinen, osia vielä kohtalaisesti saatavilla.

zx10 ehkä oma suosikkini, venttiilikoneisto jo kestävämpi, zzr1100:n edeltäjä, vielä tai juuri nyt todella edullinen malli rx:n ohella, paljon potkua ja ajettavuutta vähällä rahalla. aika kestävä tekniikaltaan. kevein isoista tonnisista kawoista, tuolta aikakaudelta. 222kg kuivana. 137hv. 268kmh huiput. ensimmäinen sarjavalmisteinen prätkä vyörenkailla katukäyttöön, ensimmäinen alumiinirunkoinen kawa kadulle.
 
Tuossa noita kattelin, oli aika jukopliut nätin näkösiä GPZ1100 muutama mopileissa, zx10 myös. Taitaa se GPZ:n ruisku olla hiukan semmoinen että arveluttaa, vaikka tiedä hänestä (siis tuosta kawasairaasta poijjaasta). Eli ehkä RX tai ZX10, Z1100ST ei monta taida olla markkinoilla, ei ainakas mopileissa ollu. Saattas hänen kannattaa hakea syksyllä sakuista, kun aina silloin tällöin sieläpäin liikkuu. Saas nähdä. Kiitoksia Jim Gooselle ja Kawabatalle sekä myös muille tosi hyvistä vinkeistä.
 
Mua on alkanu himottaa tuollainen Z1-R seitskyt luvun loppupuolelta. Vielä kun on pajan hyllyillä hyvä orkkistankki kyseiseen peliin, niin sen tankki vois vaikka olla hivenen ryppynenkin. Mut kai pitäis sekin tuottaa jostain euroopasta....
Mikäköhän kun ei koskaan ollut kovin suosittu. Tais syödä markkinoita muitten valmistajien isot pelit, kawa kun ei ollut silloin enää se ainut, joka pystyi tarjoamaan noita kuutioita.
Joo, onkelmaksi jää löytyykö moinen peli enää mistään. Tosin, en usko että statusarvo on vielä Z1 luokkaa...
Joo, mut niistä keppivetoisista... Eiku alle vaan sellanen peli, en ole koskaan kuullut mitään negatiivista niistä.
033102beer_1_prv.gif
 
Niin kawabata varmaan vain unohti mainita GPZ 900 R:n edelliseltä listaltaan. Meikäläinen taittanut tänäkin vuonna kyseisellä laitteella matkaa ja aina vaan se tuntuu yhtä mukavalta matkapeliltä, eikä jää muitten jalkoihin...
buttrock.gif
 
Mikäköhän kun ei koskaan ollut kovin suosittu. Tais syödä markkinoita muitten valmistajien isot pelit, kawa kun ei ollut silloin enää se ainut, joka pystyi tarjoamaan noita kuutioita.
Oliskohan perussyy ollut tuo Kawan uusi kulmikas muotoilu, liian radikaalia tuohon aikaan.
Suuria määriä jäi Saksassa myymättä, yrittivät myydä siellä "jalostettua" versiota aiheesta Z 1000 S mallinimellä, isommalla tankilla ja Z1 900 4-4 putkistolla varustettuna, ei silti ollut mikään myyntitykki.
Jenkeissä laittoivat Rayjayn turboahtimen tehden mallista Z1-R TC nimisen, laitetta myytiin jonkin verran, ottaen huomioon ettei sille edes annettu tehtaan takuuta.
Silti se on hieno oman aikakautensa tehdas cafe-racer, jousitus ja jarrupuoli päivitettynä olisi ihan asiallinen, ei pomppais joka kadunkulmassa vastaan.

PS. Mullaki on tallin hyllyssä tuon -78 D1 mallin orgisvärissä ja raidoituksilla oleva tankki, vähän samantapaisia ajatuksia siitä on virinnyt..
 
Niin tiedä noista Eliminaattoreiden venttiiilivioista, mutta säännöllinen säätö olis hyvä
Tänä kesänä löysin luotettavan kaverin, jolle Ellun huoltoon vein.
Venttiilit säädettiin ensimmäisen kerran minun omistusaikanani ja olihan sillä vaikutusta.
Imupuolen venttiilit olivat olleet järjestään liian pienellä.
Kaveri muuten sattuu olemaan Kawasakiväkeä ;) ja ymmärtää vanhojen kawojen päälle aikalailla.Helmi.
Kävi koko pyörän läpi ja tykkäsi mallista.
 
Back
Ylös