• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kaksi autoa ja moottoripyörä törmäsivät

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja BlackCat
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Mitäs siellä Kangasalla tapahtui? Tekstiteeveen mukaan yksi kuoli ja kaksi loukkaantui kolarissa jossa oli mp mukana.
 
Oli näemmä tie 58 eli Huutijärveltä Orivedelle johtava pätkä. Odotellaan lisätietoa ja toivotaan...
confused_orig.gif


Edit: Aamulehden verkkoversio kertoo tällä hetkelklä näin:


Henkilöauto törmäsi motoristiin ja maasturiin Kangasalla
(22.07.2006 16:17) Kaksi loukkaantui vakavasti kahden henkilöauton ja moottoripyörän törmäyksessä Ponsantiellä Kangasalla lauantaina iltapäivällä. Tampereelle päin ajanut henkilöauto ajautui väärälle kaistalle ja törmäsi ensin vastaan tulleeseen moottoripyörään ja sen jälkeen peräkärrylliseen maastoautoon. Henkilöautoa kuljettanut nainen ja moottoripyöräilijä loukkaantuivat vakavasti. Maastoautossa matkustanut kolmihenkinen perhe loukkaantui vain lievästi. Kaikki ajoneuvot romuttuivat pahasti. Onnettomuudesta aiheutui tielle isot ruuhkat, kun liikenne oli poikki noin tunnin ajan.
 
Voisikohan läskea hyväksi uutiseksi sen, että teksti-TV:ltä poistettiin tuo uutinen kuolonuhrista.
nixweiss.gif
 
Jep, juuri äsken YLEN:n uutiset kertoi vain loukkaantuneista,
eli teksti-tv informoi liian raskaasti.
 
Pari tuntia sitten piti lähtemäni ajelemaan tuonne samaiselle pätkälle mutta tulikin yllättävä kaljan tarve päällensä, joten käännyin kotio päin
crazy.gif
Ja joku vielä väittää että kohtuullinenkin alkoholin kulutus ei ole hyvästä... Toivottavasti selviävät!
 
Lukittu otsikko kertoi aiheen syvällisemmin - voisko joku vaihtaa tämän otsikon informatiivisemmaksi - kiitos.

Ja kaikkea hyvää loukkantuneille - näyttää siltä, että motoristeilla on heinäkuussa ollut enkeleitä mukana, kun kaikki onneksi selviävät hengissä pahoistakin paikoista.
 
*****HS 23.7.2006*****
Kaksi autoa ja moottoripyörä törmäsivät Kangasalla

TAMPERE. Kaksi henkilöautoa ja moottoripyörä kolaroivat
Kangasalan Ponsantiellä lauantaina iltapäivällä. Henkilöautoa
kuljettanut nainen ja moottoripyöräilijä loukaantuivat
vakavasti. Maastoauton kyydissä ollut kolmihenkinen
perhe loukkaantui lievästi.
Henkilöauto ajautui vastaantulijoiden kaistalle ja törmäsi
moottoripyörään. Tämän jälkeen auto osui peräkärrylliseen
maastoautoon.
********************
 
Oltiin matkalla Ruovedelle, juurikin sitä tietä pitkin reilu tunti onnettomuuden jälkeen.
Kaikki "romut" oli vielä ojanpohjalla ja poliisit siinä passissa ja jälki näytti siltä että . . . voihan paska!
Toivottavasti ei kukaan menehtyny siinä !
Aina se vaan noissa on pyöräilijä heikoilla !

-pete-
 
Uutiset kuolemastani ovat ovat ennenaikaisia ja vahvasti liioiteltuja. Voin kai lainata edesmenneen Urho Kekkosen sanoja tässä yhteydessä. "Edesmennyt" -tittelin saaminen ilman omaa ansiota oli omalla kohdallani lähellä Ponsantiellä. - Liian lähellä. Se, että suurin ruumiillinen vamma on pinnallinen haava nenässä ei helpota yhtään oloa. Tässä vaiheessa ei osaa sanoa, onko hengissä vai ei. Kirjoitan vähän pidemmän stoorin aiheesta vielä tänään, vaikka kädet tapahtuman jäljeltä edelleen tärisevät.
Kriisiapu on onneksi yhden puhelun päässä. Hieno homma se.
Äärimmäisen hieno.
karikoo
 
eek.gif
eek.gif


Kolari vastaantulevan kotilon kanssa ja pahin fyysinen vamma on haava nenässä? Jessus. Nyt on kyllä ollu sen verran onnea matkassa, että muistapa laittaa lottorivi vetämään tällä viikolla.
062802jumpie_prv.gif
buttrock.gif
 
Back
Ylös