• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kaatumistesti 2004, varusteet

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Korppi
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Erinäisten lääkärikäyntien jälkeen polvi alkaa tulla kuntoon. Nyt punkteerattiin kolmas kerta, mutta nesteitä ei enää ihmeemmin tullut. Luojan kiitos (raiderin viestin jälkeen kelasin useampaan kertaan, kestääkö tämä puoli vuotta). Tosin polven "metroseksuaalinen" ajeltu look ja kaikki sateenkaaren värit eivät ihan iske allekirjoittaneeseen, mutta siedettäköön. Kylkiluitakaan ei onneksi mennyt. Kuten c13 mainitsee, niissä voi tosiaan mennä erinäisiä viikkoja, jolloin yksiminen ja nauraminen ovat yhtä tuskaa. Kokemusta kun on.

Kävin tänään sitten katsomassa pyörää ja aika surulliseltahan se näytti. Tiedä mitä moisesta on kilahtanut. Katteet yms. ovat ainakin päreinä. Tätä en kuitenkaan jäänyt murehtimaan sen enempää. Vakuutukseenhan tuo menee. Toki tuosta iski melkoinen masennus, joten piristystä piti keksiä. Selailin "Pharmacia Fennicaa" tai jotain vastaavaa opusta ja vilkuilin erinäisiä masennuslääkkeitä. Mielenkiintoisimmalta vaikutti troppi, josta käytettiin nimeä "Ducati 999", joten päädyin sitten sellaiseen ja tein kaupat. Uutta mopotinta ja kautta 2005 odotellessa polvelle jäänee aikaa kuntoutua. Eikä uusi mopotin tässä varmaan haittaa.

Niin. Mikäli Bomber muuten lukee tämän, meillä taitaakin olla odotettavissa mielenkiintoinen loppukausi Superbiken puolella (999. viestisi kunniaksi???). Toki merkkimestaruus varmistettiin jo edellisessä kisassa, vuosilta 2003 ja 2004 nuo menivät Ducatin 999:lle. Pyörällähän on voitettu 37 niistä 40:stä kisasta joihin sillä on yleensä osallistuttu WSBK:ssa (ja jos laskin väärin, joku varmaan korjaa). Miten vain. Nyt loppukauden motorismini taitaa kuitenkin keskittyä Superbiken ja MotoGP:n seuraamiseen. Herrasmiehenä annan toki kaiken kunnian Vermeulenille - kaverihan johtaisi sarjaa ilman "tappokytkintä" koskevaa episodia - mutta kieltämättä toivon entistä enemmän Laconin, Hagan tai Toselandin voittoja (OK. Meni aiheen sivuun....).

Mutta kuski kunnossa, kaikki kunnossa. Selvisin säikähdyksellä. Aiheen sivuun pomppivat viestit ovat mitä ovat. Aiheen sivuun menviä viestejä.
 
Mielenkiintoisimmalta vaikutti troppi, josta käytettiin nimeä "Ducati 999", joten päädyin sitten sellaiseen ja tein kaupat.
Katsos prkl, ostit 999:n. Onnittelut uudesta prätkästä; kyllä Prozacit voi heittää h*lvettiin.
buttrock.gif
 
Loistavaa analyysiä kyllä! Hyvä ettei käynyt pahemmin.
Itekin suoritin vuotuisen ajovarustetestin kesäloman alussa (8.6.) mersun nokkaan.

Varusteina oli Alpinestarsin Stunt, kypäränä Shoei Raid, hanskoina jotkut Richan ratahanskat (en muista mallinimikettä) ja jalassa oli farkut ja normikengät. Itseasiaan.
Kyllä se saattaa tuntua, ettei Stuntissa olis suojia tarpeeks, mutta ainakin tässä tapauksessa olin kiitollinen niiden hyvästä sijottelusta, vaikka ei välttynytkään murtumilta.
Törmättyäni auton etukulmaan lensin voltilla selälteni konepellin yli. Siinä tuli sitten testailtua Alpinestarsin selkäsuoja-ominaisuuksia. Vaikka ne selkäsuojat ei paljolta vaikuta, tuntu ne ainakin tässä tapauksessa toimineen hyvin. Selkään ei tullu muutakun kipeä alaselkä ja vähän ruhjeita siellä. Kyynärpää suojat, tai oikeastaan vaan oikea kyynärsuoja teki tehtävänsä. Tosin iskussa oli niin paljon voimaa, ettei suoja sitä kokonaan pystynyt pysäyttämään. Kyynärpää säily kunnossa, mutta iskun voima välitty olkavarteen ja luu tuli siitä käden sisäpuolelta kurkkimaan raikasta kesäilmaa.
Hanskat teki myös tehtävänsä, käsiin ei juuri sattunut mitään. Jotain rannevahvikkeita vois olla, kun vasemmasta kädestä murtu 2 luuta. Farkkuihin ei jälkeäkään, eli ne palveli (palvelee vieläkin) oikeen hyvin
wink.gif
Kypärään ei juurikaan tullu jälkiä, pari olematonta (lähes huomaamatonta) naarmua. Kun kattoo takkia ja siinä näkyviä jälkiä, voi vaan sanoa samaa kun Korppi, suojat on hyvin sijoteltu. Kiitos siitä, koska ilman niitä olis käyny paljon pahemmin
bowdown.gif
 
Onko noista takkien ns. puoliselkäsuojista mihinkään? Itsellä takissa suoja ulottuu vähän alle puolen selän... Olisko syytä ottaa se pois ja ostaa sellainen kokoselän suoja?
 
Törmättyäni auton etukulmaan lensin voltilla selälteni konepellin yli. Siinä tuli sitten testailtua Alpinestarsin selkäsuoja-ominaisuuksia. Vaikka ne selkäsuojat ei paljolta vaikuta, tuntu ne ainakin tässä tapauksessa toimineen hyvin. Selkään ei tullu muutakun kipeä alaselkä ja vähän ruhjeita siellä. Kyynärpää suojat, tai oikeastaan vaan oikea kyynärsuoja teki tehtävänsä. Tosin iskussa oli niin paljon voimaa, ettei suoja sitä kokonaan pystynyt pysäyttämään. Kyynärpää säily kunnossa, mutta iskun voima välitty olkavarteen ja luu tuli siitä käden sisäpuolelta kurkkimaan raikasta kesäilmaa.
Luin aikoinaan noista lipoistasi ja kieltämättä kuullosti pahalta. Eikä tuo selvityksesi kyllä kovin paljon kevyemmältä vaikuta. Onneksi kuitenkin selvisit ja "vain" noilla vammoilla. Toivottavasti olet nyt jo täysin toipunut.

Tuon kyynärsuojan osalta - kyllähän se teki tehtävänsä. Mikäli olisi pakko valita, paljon mielummin ottaisin murtuman olkavarteen kuin kärsisin murtuneesta kyynärnivelestä. Kuten toteat, kun isku on riittävän kova, sille ei vaan mitään voi. Vaurioita tulee johonkin, mutta toisaalta pääasia, ettei niveliin. Nivelrikot kun ovat aika vaikeita korjata niin, että kaikki toimisi kuten ennenkin. Noihin erilaisiin vammoihin liittyen oli aikoinaan juttua englantilaisessa "Ride"-lehdessä, jossa ajoasujen kehitystä seurattaessa oli huomioitu se, että nykyään kuulemma nivelrikkojen suhteellinen määrä on vähentynyt suhteessa erilaisiin raajojen sijoiltaanmenoon ja vastaaviin vaurioihin. Ilmeisesti suojat siis muuttavat vahingoittumisprofiilia vähemmän hankalaan suuntaan. Kehitystä tuokin (ja kunhan ehdin, aion referoida tänne omaksi aiheekseen em. lehden vuodentakaisesta numerosta ajoasujen kehittymistä ja suojaavuutta koskevan artikkelin).

Mutta kolarisi laittaa kyllä CBF600S:n aprikoimalla tavalla miettimään noita selkäsuojia. Omassa tapauksessasi selkäsuoja oli varmasti onni onnttomuudessa ja tuskinpa nyt tulee edes ajateltua ajelua ilman sellaista. Veikkaisin kertomasi myös laittavan joitakin jäseniä käymään ostoksilla varustekaupassa. Ymmärtääkseni niitä "tyyppitapauksia", joissa selkäsuoja onkin ratkaiseva tekijä selviytymisen kannalta on kohdallesi osunut "konepeltikolari" ja taajamassa hiljaisemmallakin vauhdilla tapahtunut kaatuminen, jonka jälkeen kuljettaja osuu selkä edellä kanttikiveen.

Selkäsuojien mallin osalta voi tietenkin olla montaa mieltä. Ellei asenteeni ole aikaisemmin tullut ilmi tai se on hukkunut muiden vuodatusten tekstimassaan, on toki jokaisen oma asia ajaako sellaisen kanssa vai ilman. Toisaalta, oma kertomuksesi varmaankin auttaa joitakin mieltämään paremmin, mitä riskejä ilman selkäsuojaa ajamiseen liittyy. Kuitenkin, yksi vaihtoehto on tietenkin ajaa ilman. Tämähän on jokaisen oma asia.

Selkäsuojien eri mallien osalta suojat on varmaan luontevaa jakaa kahdella kriteerillä, sillä ovatko suojat takin sisällä vai erillisiä ja kuinka pitkä suoja on.

Erimallisten selkäsuojien osalta oma maallikon näkemykseni on, että todennäköisesti turvallisin on erillinen häntäluunkin peittävä pitkä suoja. Vaikka lyhyempi suoja vaimentaisikin selkärangan alueelle tulevia iskuja, ei moisesta suojasta lonkan ja häntäluun yms. kohdallakaan ole varmasti haittaa. Vaikka häntäluun murtuminen ei olisikaan niin kriittinen asia kuin selkään tuleva vaurio, tuskinpa kukaan sellaistakaan mielellään ottaa mikäli kolhun voi välttää. Lonkkavauriothan ovat puolestaan eri asemassa, huomattavasti ongelmallisempia, vaikkakaan eivät kuitenkaan niin kriittisiä kuin selkävauriot. Tässä suhteessa pidempi suoja on kuitenkin varmasti parempi. Koska suojan pituus ei oikeastaan ole "kysymys" arvioitaessa takkien suojia, pitkiä suojiahan ei saa kuin erillisenä, voi kai tehdä yhden päätelmän: mikäli käyttää erillistä suojaa, miksi ottaisi lyhyen? Ehkä lyhyt suoja on mukavampi, mutta itse en ainakaan koe pitkääkään suojaa mitenkään epämukavana. Eihän sitä huomaa, kun on kertaalleen laittanut päälle. Toki pidemmät mallit ovat myös aavistuksen kalliimpia kuin lyhyemmät, mutta ymmärtääkseni hinnanero on suunnilleen sama, kuin tankillinen bensaa tai pullo ketjuöljyä. Eikä tämä vaikuttaisi oikealta paikalta säästää koko harrasteeseen nähden mitättömiä kuluja.

Takeissa olevien suojien ja erillisen suojan välillä uskoisin olevan sen eron, että erillinen suoja pysyy täsmällisemmin paikallaan ja suojaa helpommin ne kohdat, mitkä pitääkin. Toisaalta, takkien suojat vaikuttaisivat joissakin tapauksissa olevan leveämpää mallia kuin jotkut erilliset suojat, joten ehkä tämä ei ole sellainen ongelma, joka harvoja poikkeustilanteita lukuunottamatta olisi merkityksellinen. Toki, takin selkäsuojan ollakseen paikallaan, takinkin on oltava aika istuva. Olennaisin ero, ehkä ratkaisevakin, on kuitenkin omat käyttötarkoitukset. Kaltaiselleni sunnuntaimotoristille, liikkeelle kauniilla säällä ja viikonloppuisin, erillinen suoja ei ole niin ihmeellinen asia. Ajoon lähteminen kun vaatii aina enemmän valmisteluja, eikä se 10 sekuntia joka erillisen selkäsuojan pukemiseen menee, ole merkityksellinen. Toisaalta, mikäli käyttäisin pyörääni hyötyajoon, matkoille töihin tai oppilaitokselle, erillisen suojan kuljettamisesta aiheutuva vaiva varmaan kääntäisi valintani takissa olevaan suojaan.

Tuo siis oma näkemykseni. Mikäli käyttäisin pyörääni hyötyajoon, en varmaankaan käyttäisi erillistä suojaa. Toisaalta, mikäli ajo on enemmänkin harrastelua ja käyttää erillistä suojaa, ei varmaan ole montaakaan syytä olla hankkimatta pidemmän mallista versiota. Olipa valinta mikä tahansa, olen vakuuttunut siitä, että parempi ajaa selkäsuojan kanssa eikä tarvita sitä, kuin yht'äkkiä tarvita suojaa ja huomata olevansa ilman.
 
Itse ajelen aika paljon hyötyajoa, enimmäkseen töihin... Tosin sateella valitsen auton  
smile_org.gif


Vaikka työmatkani on vaivaiset 7km niin vedän silti kaikki kamat päälle, helteelläkin... Eli alusasu, goret, saappaat, hanskat, kaulurit (mulla kun tuo viima tuntuu heti niskan jäykkyytenä)... Eli pukeutumiseen menee melkein aina se 5min, joten eipä tuon lisäselkäsuojan pukeminen siinä enää tuntuisi. Täytyy käydä kokeilemassa miltä tuo koko selän peittävä suoja tuntuu tuon takin puolikkaan selkäsuojan alla. Eihän siitä haittaakaan olisi jos jättäisi sen takin suojan paikalleen jos vain ei tunnu kauhean epämukavalta. Tuossa takissa kun se suoja on sellainen läpyskä: leveä ja tasainen...
 
Katsokaas  pieni musavideo TÄÄLTÄ
kun ajaa ilman varusteita voi tulla pipi...  
sad_orig.gif
Tai sitten ei, jos on mukana hiukan TUURIAKIN
wink.gif
.
Jälkimmäisessä rainassa kuskilla oli kunnon vermeet niskassa, joten siinä ei olisi käytännössä käynyt mitenkään. Edellisessä filmissä amatööri-masokistit kilpailivat siitä, kuka saa eniten rullattua ihoa vereslihalle ja pistettyä fillarin mahdollisimman paskaksi.
tounge.gif
 
Niin. Lopuksi. Tarkoitukseni on lopettaa tähän tämän vuosittaiseksi osoittautuneen testisarjan tekeminen. Tähän liittyvä luomisen tuska kun ei ole ihan vähäinen ja kauhulla odotan huomista ja silloin täydellä voimallaan paikoilleen iskevää kipua ja särkyä.
Harmi, kun meinaat luopua noin rautaisesta ammattitaidosta. Toisaalta ethän sinä siitä palkkaakaan saa.
tounge.gif
Toivottavasti polvi paranee hyvin, että jaksat taipua 999:n kyytiin.
062802moto_prv.gif
 
Niin. Lopuksi. Tarkoitukseni on lopettaa tähän tämän vuosittaiseksi osoittautuneen testisarjan tekeminen. Tähän liittyvä luomisen tuska kun ei ole ihan vähäinen ja kauhulla odotan huomista ja silloin täydellä voimallaan paikoilleen iskevää kipua ja särkyä.
Harmi, kun meinaat luopua noin rautaisesta ammattitaidosta. Toisaalta ethän sinä siitä palkkaakaan saa.  
tounge.gif
Toivottavasti polvi paranee hyvin, että jaksat taipua 999:n kyytiin.  
062802moto_prv.gif
..joo. Ongelma ammattitaidon kehittämisessä on, että se vähän tuskallista. Tosin, Italohan tuolla yhdessä threadissa puhui varustekokeista .orggilaisten toimesta. Taitaisi vaan lyödä oven edestä kiinni, jos allekirjoittanut ilmestyisi paikalle tarkoituksenaan "testailla vähän varusteita".
 
Niin. Lopuksi. Tarkoitukseni on lopettaa tähän tämän vuosittaiseksi osoittautuneen testisarjan tekeminen. Tähän liittyvä luomisen tuska kun ei ole ihan vähäinen ja kauhulla odotan huomista ja silloin täydellä voimallaan paikoilleen iskevää kipua ja särkyä.
Harmi, kun meinaat luopua noin rautaisesta ammattitaidosta. Toisaalta ethän sinä siitä palkkaakaan saa.  
tounge.gif
Toivottavasti polvi paranee hyvin, että jaksat taipua 999:n kyytiin.  
062802moto_prv.gif
..joo. Ongelma ammattitaidon kehittämisessä on, että se vähän tuskallista. Tosin, Italohan tuolla yhdessä threadissa puhui varustekokeista .orggilaisten toimesta. Taitaisi vaan lyödä oven edestä kiinni, jos allekirjoittanut ilmestyisi paikalle tarkoituksenaan "testailla vähän varusteita".
Nup. Eli jees.

Kaikki irtoo sun testattavaks koska vaan. Niin seikkaperäistä ja lukukelposta tavaraa on sun teksti, että oksat pois. Enpä ollut tuosta äskettäisestä tapahtumasta lukenut ennenkuin nyt.

Veljet. Onpa hyvä, ettet menny enempi ruttuun. Luulis, että kuka tahansa paukapääkin tajuaa nuo jutut luettuaan, että niitä varusteita pitää käyttää.

Ja että farkut sopii halpisraflaan ja rannalle mut EI BAANALLE. Sehän on selkeesti ollu silkkaa hyvää tuuria, että jalat ei oo edes pinnasta olleet paskana.

Nahkaa päälle ja suojuksia, vaikka olisi Spidirichalpineese merkkiä. Se on pääasia. Kuten kuuppakin. Että ne on siis.

Kyllä ne saumat kuluessaan ajaa KERRAN ehkä tehtävänsä. Se Dainesen käännetty sauma on kallis tehdä, kun joko takki tai hiha on ommeltava erikoisvehkeillä sen olkasauman vedon jälkeen, eli helvatan hyvä idea, mutta hiukka tyyris ehkä jollekin persaukiselle, jolla on varaa parinkympin mopoon, mut ei sit mihkään muuhun..
tounge.gif


Nii ja HEI, kyl sä nyt oot jo pätevä, ei tartte sitä 999:ä enää kaataa testimielessä, siis pääset testaamaan, iha varmasti.

Sovittu.

Its a diil.

Welcam.


Spagu
bowdown.gif
 
Niin. Lopuksi. Tarkoitukseni on lopettaa tähän tämän vuosittaiseksi osoittautuneen testisarjan tekeminen. Tähän liittyvä luomisen tuska kun ei ole ihan vähäinen ja kauhulla odotan huomista ja silloin täydellä voimallaan paikoilleen iskevää kipua ja särkyä.
Harmi, kun meinaat luopua noin rautaisesta ammattitaidosta. Toisaalta ethän sinä siitä palkkaakaan saa.  
tounge.gif
Toivottavasti polvi paranee hyvin, että jaksat taipua 999:n kyytiin.  
062802moto_prv.gif
..joo. Ongelma ammattitaidon kehittämisessä on, että se vähän tuskallista. Tosin, Italohan tuolla yhdessä threadissa puhui varustekokeista .orggilaisten toimesta. Taitaisi vaan lyödä oven edestä kiinni, jos allekirjoittanut ilmestyisi paikalle tarkoituksenaan "testailla vähän varusteita".
Nup. Eli jees.

Kaikki irtoo sun testattavaks koska vaan. Niin seikkaperäistä ja lukukelposta tavaraa on sun teksti, että oksat pois. Enpä ollut tuosta äskettäisestä tapahtumasta lukenut ennenkuin nyt.

Veljet. Onpa hyvä, ettet menny enempi ruttuun. Luulis, että kuka tahansa paukapääkin tajuaa nuo jutut luettuaan, että niitä varusteita pitää käyttää.

Ja että farkut sopii halpisraflaan ja rannalle mut EI BAANALLE. Sehän on selkeesti ollu silkkaa hyvää tuuria, että jalat ei oo edes pinnasta olleet paskana.

Nahkaa päälle ja suojuksia, vaikka olisi Spidirichalpineese merkkiä. Se on pääasia. Kuten kuuppakin. Että ne on siis.

Kyllä ne saumat kuluessaan ajaa KERRAN ehkä tehtävänsä. Se Dainesen käännetty sauma on kallis tehdä, kun joko takki tai hiha on ommeltava erikoisvehkeillä sen olkasauman vedon jälkeen, eli helvatan hyvä idea, mutta hiukka tyyris ehkä jollekin persaukiselle, jolla on varaa parinkympin mopoon, mut ei sit mihkään muuhun..
tounge.gif


Nii ja HEI, kyl sä nyt oot jo pätevä, ei tartte sitä 999:ä enää kaataa testimielessä, siis pääset testaamaan, iha varmasti.

Sovittu.

Its a diil.

Welcam.


Spagu
bowdown.gif
Ok. Its ö diil. Palataan yksityiskohtiin. Enkä tosiaan aio mällätä 999:ä ihan noin testausmielessä - vaikka kiinnostavaahan se tietenkin olisi.
 
Back
Ylös