• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Käännösapua

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Tuppervaari
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
LT:n huolto manuaali kertoo seuraavaa..

Caution:
Never unscrew the spark plugs before measuring
valve clearances. Oil-carbon particles could become
lodged behind the exhaust valve head and falsify
the measurement.

Eli kepuli elklannintaito, tai sitte vika vain ymmärryksessä
withstupid.gif

mutta mikä tässä on oikein ideana, onko jujuna se et öljyä pääsee tulpanreiästä männänpäälle ja pakoventtiilien (ku ne on alempana) tiivistepinnalle?
eek.gif
 
Never unscrew the spark plugs before measuring
valve clearances. Oil-carbon particles could become
lodged behind the exhaust valve head and falsify
the measurement.
Älä koskaan irroita tulppia ennen venttiilivälyksen mittausta.
Karstan paloja (oil-carbon particles) voi juuttua pakoventtiilin taakse ja vääristää mittaustuloksen
 
JOVVAIN...
sport05.gif



....Naaaa, ihmettelin itekkin tuota aikani, vaan kun oli "aika jäykkää, sanoisin" pyörittää moottoria takapyörästä 2-vaihteella niin poishan nuo oli otettava. Kyllä ne meän partikkelit jäi Korpilompolon suorille....
062802moto_prv.gif
062802moto_prv.gif
 
Odottelinkin kommentteja käännökseen
Ei tullut vielä ne pakolliset:"Kalliin tuntuista" ja "TomTom on parempi"
033102beer_1_prv.gif
tounge.gif
 
Ahdasmielinen ajatus tuosta ohjeesta: " siis et voi vaihtaa tulppia ilman venttiilien välyksien mittauksia "

Yleensä se noki mitä siellä tulpissa on, on melko tiukassa kiinni.

Sen sijaan, kaikennäköistä paskaa kertyy aina sinne tulpan ympäristöön kierteiden yläpuolelle vaikka olisi kuinka hyvin suojattu kumilutteroilla ym. vempaimilla.

Tarpeeksi hyvä paineilmapuhallus ennen tulppien irroitusta ja tulppa varovasti irti ja imuriin tarpeeksi kapea suulake millä pääsee imasemaan tulppien reiät puhtaiksi irtoroskista.

Imuri toimii hyvin tee-se-itsemiehen paineilmapuhaltimena kun panee letkun ulostulopuolelle ja otta vielä pölypussin pois vähentämästä imuvoimaa.
 
Ahdasmielinen ajatus tuosta ohjeesta: " siis et voi vaihtaa tulppia ilman venttiilien välyksien mittauksia "
Kyllä ne roskat sieltä venttiilien välistä koneen käydessä lähtee, mutta ajatuksena tuossa on se, ettei tule virheellisiä mittaustuloksia roskien takia.

Eli ne roskat ei vaikuta venttiilien välykseen vaan mittaustulokseen.
 
JOVVAINKO ...?
sport05.gif



......Naaaa, kukhan muuko ei sitten ollu niitä tulppia irrottannu ? Miten työ saatte sit sen takapyörän oikein pyörimään
nixweiss.gif
 
Back
Ylös