• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

K100LT istuinpäällinen

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja wuoto
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Mistä saisi nopeasti istuimen irtopäällisen?
Vaihtoehtona hyvä verhoomo?
Molempien pitäisi löytyä Tampesterin seudulta.
Satulan malli on sellainen jossa kyytiläisen kauhukahvat ovat satulassa kiinni.
 
No googlaa vaikka "verhoomo Tampere".
Löytyy aika monta verhoomoa sieltä.

Pekka
omg.gif
omg.gif
omg.gif
 
Minullakin oli LT:n penkissä vuoto! Se imi vettä sisäänsä ommelten rei'istä, kun langat olivat katkeilleet. Yritin kaikkea ja lopulta pikaliimasta löytyi ratkaisu. Tippa joka neulan reikään ja nyt pysyy vesi ulkona.
Niin en kyllä tiedä onko sinulla sama ongelma, mutta tuo nickki ja viestien määrä yhdessä antoivat aihetta väärinymmärtää...
 
Satulan malli on sellainen jossa kyytiläisen kauhukahvat ovat satulassa kiinni.
Kyseessä on siis näjemmä se satulamalli, jota käytettiin -85 saakka. LT:ssä sitä ei ollut koska ekat LT:t tuli vasta 1987. Se ei asiaa tietenkään muuta.
Suosittelen verhoilijaa ja samalla voisi esim. satulan verhoilun saumoihin laitattaa pyöränväriset tereet niin näyttää hyvältä. Siihen tapaan kuin esim. Corbinin satuloissa. www.corbin.com.
 
Jees, osaan kyllä googlettaa verhoomoja mutta ajattelin että täällä olisi joku joka voisi suositella jotain tiettyä verhoomoa. Kaikki eivät varmasti tee kyseenalaista verhoilutyötä ja säästyisi soittorumbalta. LT taisi olla tyypissä liikaa, on tuo vuosimalli vähän hakusessa kun mulla ei ole pyörän papereita vielä hallussani. K100 vm. -85 lienee oikea. Siinä on ainakin samanlainen istuin.
Päädyin tilaamaan alkuperäisosana päällisen RM-Heinon kautta. Hinta on
withstupid.gif
55-60 euron hujakoilla.
 
Päädyin tilaamaan alkuperäisosana päällisen RM-Heinon kautta. Hinta on
withstupid.gif
55-60 euron hujakoilla.
Hyvä ratkaisu jos omaa hivenen verhoilijanvikaa. On tosin käynyt niinkin, että vanhan pyörän satula onkin jo muokattu jossakin vaiheessa eikä alkuperäinen peite käy. Siitäkin selviää jos omaa hiukan enemmän taitoa. Tosin silloin on paras jo käyttää amamttiverhoilijaa.
 
Back
Ylös