• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

K-sarjan ABS:n varoitusvalon vilkkumisesta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jowin
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Minullakin on LT:n absin merkkivalo alkanut vilkuttelemaan. Tavallisimmin vika ilmenee aamulla ajoonlähdön jälkeen, ei heti lähdössä, vaan vasta jonkin matkaa ajettua. Vika kuittaantuu sammuttamalla pyörä, virrat pois käyttämällä ja uudelleen starttaamalla. Tavallisesti se ei ilmaannu enää samana päivänä, esim. vika/ilmiö ei esiinny juuri koskaan esim. illalla töistä lähdettäessä, vaikka pyörä on seisonut jopa kauemmin työpäivän aikana kuin yön aikana.
Itse olen tarkkaillut vian esiintymistä: mitä minä teen tai en tee, kun valo alkaa vilkkumaan.
Ensimmäisenä tuli mieleen joskus palstoillakin mainittu akun alhainen jännite, mutta sekään ei ainakaan mittauksen mukaan ole syy, akku on kunnossa, ja toisaalta on pyörä joskus seisonut ueammankin päivän ja jos akku ei pitäisi virtoja, niin silloin ainakin sen pitäisi esiintyä, samoin töistä lähdettäessä. Ei kuitenkaan tavallisesti esiinny.
Ja matka-ajossa, kun olet vian lähdön jälkeen kerran tai kahdesti kuitannut, saat ajaa esim. 800 km päivän aikana, eikä vika tule esiin kertaakaan, vaikka olisi minkälaisia "porojarrutuksia".
Toisaalta viileillä/kylmillä ilmoilla se esiintyy useammin ja myös  yöthän ovat kylmempiä, ja startti tarvii silloin enemmän virtaa, mutta kuitenkaan vika ei tule heti liikkeelle lähdön jälkeen, jolloin virrat ovat teoriassa vähimmillään, ennenkuin laturi on ehtinyt työntää uutta sisään.
Absi antureiden ja hammaskehän toleranssit olen mitannut , edessä ehkä hiukan yläkantissa, mutta siellä ei ole säätölevyjä mitä voisi pois ottaa, enkä alkanut korvakkoakaan hiomaan matalammaksi, takana on kyllä kaksi säätölevyä, mutta toleranssi on ok.
Ensin kuvittelin, että ilmiö esiintyy päivän ensimmäisessä voimakkaammassa jarrutuksessa, koska se yleensä syttyy ensimmäiseen risteykseen hiljennettäessä mutta nyttemmin olen todennut, ettei se edellytä edes jarruttamista vaan valo syttyy, kun reippaammin tulee risteykseen ja pyörä kallistuu voimakkaammin. Tämän jälkeen tarkistelin pyöränlaakerien välyksiä, jos ne vaikka päästäisivät anturin välyksen käymään hieman liian suurena hyrrävoimien pyrkiessä pitämään pyörän pystyssä kallistettaessa.
Laakereissa ei käsin kokeiltaessa ollut havaittavaa klappia.
Käytin anturit irti ja puhdistin myös antureiden päät ajatuksena, että hieman yläkantissa oleva välys + likainen anturinpää + mahdollinen pyöränlaakerivälys = huono signaali. En kuitenkaan huomannut silläkään toimenpiteellä mitään vaikutusta.
Onkohan vielä jotain mitä itse kannattaa yrittää, neljänkympinhuolto on joka tapauksessa elokuun loppupuolella, ja silloin sen kaiketikin saa testeriin. Asia sinällään on mitätön, ja siitähän pääsee ainakin vielä yli pysähtymällä, sammuttamalla ja uudelleen käynnistämällä pyörän, mutta jonkin asteista perfektionistia asia kiusaa.
Ilmeisesti ilmiö ei ole outo muillekaan bemaristeille, kertoilkaapa toisetkin mitä te olette havainneet/tehneet ongelmalle.
 
minulla vika paikallistui siihen varoitusvalon siniseen releeseen (kelalta käämi poikki)ja huonoon kontaktiin tankin alla olevassa liittimessä, sen verran sain kyselemällä tietoa että niissä yleisimmin viat on just noita huonoja kontakteja.

Abs:t näytti kyllä toimivan ilman sitä varoitusrelettäkin ja mulla hankaloitti vian etsintää kun oli kaksi vikaa yhtä aikaa, ohmimittarilla pääsin jäljille ja tuolla http://www.ibmwr.org/ktech/abs-diagnostics.shtml ohjeet jos kiinnostaa alkaa mittailemaan.

Vikamuisti nollautuu noilla ohjeilla http://www.ibmwr.org/ktech/abs-reset.shtml paitsi että valot lakkasi vilkkumasta vasta kun ajoin jonkun matkaa ja testasin jarruja, yht'äkkiä olikin punavalon vilkkuminen poissa ja pääsin palkitsemaan itseni valtionmonopoliliikkeen tuotteilla.
biggrin.gif
 
Väittävät myös että bemarin absi on tarkka akun jännitteelle.
Kannattaa varmistaa että akussa tehot tallella.
 
RS:ssä ABS-valojen vilkkuminen oli oire akun heikkenemisestä ja korjaantui uuden akun ostolla. Pyörä pelitti muuten hyvin!
 
Jos akku on yli vuoden vanha, niin helpoin tapa ratkaistaongelma on ostaa hyvä geeliakku. Jos sen jälkeen vielä ABSit vilkkuu niin sitten on isompi ongelma. Kannattaa ostaa mahdollisimman isolla jännitteellä oleva akku.
Tiedän useita tapauksia, joilla ABSin vilkkuminen on loppunut
kunnon akun vaihdolla. Itsellänikin pari kertaa.
Ostin kerran K1100LT pyörään uuden akun jossa oli muistaakseni 14 tai 17 Ampeeria ei mennyt kuin muutama kuukausi, niin sama ongelma ABSit vilkkuu. Sitten ostin heti
perään Geeliakun jossa oli 19 tai 21 Ampeeria. Heti loppu
ABS ongelmat, eikä ilmenneet sen jälkeen uudelleen.
 
Kiitokset vastauksista, ensimmäisenä minäkin mittasin ja myös mittautin akun, eikä siinä "normaalin" mittapuun mukaan ole mitään vikaa. Akkuliikkeen kaveri sanoikin etten olllut ensimmäinen LT kuski samalla asialla ja oireilla, mutta edellisillä parilla kaverilla akun vaihto ei ollut auttanut vaivaan. Mutta kuten vastauksissakin todettiin, helpoin ja ehkä halvin tapa on kuitenkin kokeilla uudella akulla ja toivoa, että vika todella jäisi sinne, niinpä uusi geeliakku onkin jo tilattuna, ja sitähän jokatapauksessa jossain vaiheessa tarvitsee. Vanhankaan akun päiväyksistä ja iästä ei edes akkuliikkeen kaveri osannut sanoa mitään, akku on jokatapauksessa BMW orignaali, ja saksanpojan päiväyskoodia emme osanneet tulkita. Palaan asiaan nousuviikolla kun saan uuden patterin ja kokeilen paripäivää, kyllä se merkkinsä näyttää.
 
Palaanpa absin varoitusvalo aiheeseen, kun viimein sain akun, ja vaihdettuakin. Akun vaihto ei poistanut absi valon vilkkumista, kuten vähän olin arvellutkin. Pari päivää seurasin oireita, eikä niissä selvää muutosta ollut havaittavissa. Vanha akku jäi nyt vara-akuksi autotallin nurkkaan potkittavaksi. Tuskin sillä kuitenkaan enää olisi elonpäiviä kauan riittänyt  kun uudelleen tulkitsimme päiväyksiä, tulimme siihen tulokseen, että se voisi olla jopa alkuperäinen akku vuodelta 2001,(lieneekö mahdollista, Exide/ BMW tarroilla) eli viitisen vuotta olisi hyvä ikä mille akulle ja millä mittarilla hyvänsä.
No jatkoin ihmettelyä ja kokeilua, ja lopulta valo heitti vilkkumasta, kun täytin takajarrunestesäiliön molemmat osastot aivan ylärajaan, jopa hieman ylikin. Takimmainen osasto,(se, jonka pinnankorkeuden näkee oikean sivulaukun kannen alta) olikin liki ylärajassa, mutta etummainen osasto oli vain hieman ,3-4mm, alarajan yläpuolella. Periaatteessa siis nestettä oli oikeamäärä, mutta en oikein muutakaan enää osannut tehdä ennen testeriä tai neuvottuja vastusmittauksia. Kaiketikin pinnankorkeusanturi herjasikin nesteen määrää liian vähäksi, vaikka se oli selvästi yli alarajan.. Tuo selittäisi jollainlailla myös oireen ilmenemisen monesti n. kilometrin päässä olevaan jyrkkään käännökseen reippaammin ajettaessa ja siten voimakkaammin kallistettaessa, ja oirehan ilmestyi vaikka jarruihin ei koskenut, servomoottorit eivät siis ottaneet virtaa, sekä myös kylmemmillä ilmoilla useammin esiintymisen, kun neste lämmössä hieman paisuu (määrä on kylläkin mitätön).
Kytkentäkaaviota minulla ei ole käytettävissä, mutta olettaisin säiliön molemmissa osissa olevan oman pinnankorkeusanturinsa, koska niihin ainakin omat piuhat meni. Itsekään en oikein uskonut nesteiden lisäyksen auttavan, koska nestepinnat molemmissa takasäiliön osastoissa, samoinkuin oikean kahvan etujarrusäiliössäkin olivat siis selvästi mittaviivojen välissä.
Takasäiliön takimmaiseen osastoon oli helppo lisätä nestettä, mutta etummaisen osaston täytön vuoksi irroitin sivupanelien ruuvit, jotta se pääsi tuuman kääntymään ulospäin ja antoi vähän lisäää tilaa.
Itselläni ei ole tietoa miksi siellä takana on kaksi erilllistä osastoa jarrunesteelle, onko se vain varmuutta, tavallaan kaksipiiriä, vai liittyykö se jotenkin abseihin.
Viisaammat voinevat valaista asiaa.
Jokatapauksessa absin varoitusvalo heitti vilkuttelemasta siihen paikkaan, joten tulihan siinä työvoitto yrityksen ja erehdyksen kautta.
 
ABS rupesi K-satasessa vilkkumaan kesken ajon. Ajattelin, että vanha akku. Akku vaihdettiin sitten toisen huollon yhteydessä mutta taas vilkkui. Myöskään jarrut eivät toimi lukkiutumattomina niin kuin ennen. Eräs sivustolla neuvottu johtotemppu ei tuottanut sen parempaa tulosta. Täytyypä ensi keväällä kokeilla edellisiäkin vinkkejä. Yksi kysymys joukon jatkoksi. Voisiko valo syttyä joskus jarrupalojen kulumisesta? Epäilen asiaa siksi, että vanhassa Mersussa ABS syttyy kirjan mukaan tästä(kin) syystä. Mitä yhteistä on vanhalla ruisku Mersulla ja BMW K-100 pelillä? Kummassakin on samalta tehtaalta tuleva moottorinohjausjärjestelmä. Olisiko kummassakin järjestelmässä sama hienous? Tuo Mersu on siis 1980- luvun tuote ja K-100 pikkasen nuorempi.
 
Ja vielä yksi variaatio saada ABS-valo ( tai oikeammin jarrujen yleinen varoitusvalo) ja myös servotehostin pois päältä:

Viime kesänä kolme päivää ennen Amerikan reissulle lähtöä vaihdoin sekä etu- että takarenkaan. Molemmat pyörät olivat irti yhtä aikaa. Kun pyörien asennuksen jälkeen lähdin pikku lenkille oli hämmästys suuri kun jarrujen hälytysvalo vilkkui ja jarrujen teho oli hävinnyt lähes täysin.
Kitkuttelin Riihimäen Karavaaniin ja teekupin ääressä kiroilin, että osuipas tämäkin vika hyvään saumaan... Kolmen päivän päästä pitäisi lähteä Frankfurtiin ja sieltä sitten rapakon yli lähes jarruttomalla pyörällä!
Kun palasin pyörälle ja lähdin ajamaan sammui ABS-valo normaalisti ja kaikki pelasi muutenkin niinkuin piti. Elämäni helpoin jarruremontti ja vielä oikealla hetkellä.
062802jumpie_prv.gif


Eli ihmellisiä ovat nämä nykyajan anturit ja viritykset. Päättelin järjestelmän ottaneen nokkiinsa molempien pyörien ollessa irti yhtä aikaa. Tätä en ollut ennen tehnyt koska yleensä etu- ja takarenkaan vaihto ei satu ihan samoille kilometrilukemille...

terv. pozo

062802moto_prv.gif
 
Minullakin huollon jälkeen varoitusvalot vilkkuivat satunnaisesti. Huolto ei pystynyt tunnissa löytämään vikaa ja lopulta ITSE lisäsin jarrunestettä juuri tuohon sisempään takasäiliöön. Siellä on oikeasti oltava riittävä määrä nestettä!

t. SF
K1200GT -04
 
Tuo jarrunesteen määrä onkin käsittämätön juttu joskus. Itellä oli autossa ihan sama juttu että paloi käsijarrun merkkivalo ja sitä ihmettelin ja käytin kaiken ammattiataidon kun mittasin käsijarrun kytkimen ja johdot ja kunnossa oli. Sitten joku sanoi että lisääppä jarrunestettä ja se oli kyllä yli ylämerkinkin mutta laitoin niin paljon kun sais pysymään ja sen jälkeen ei ole ollut ongelmia valojen kanssa.
 
Back
Ylös