• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

K-100 perä: pura ja kokoa

Tervehdys. Olen uusi palstalainen, ja selatessani tätä mainiota tietopankkia en löytänyt K-satasen perän purkamis-kokoamisohjeita.
Tiedän, että teistä guruista sellaisia löytyy jotka ovat ko. operaation tehneet.
Kysymyksiä: Kannattaako kotitarvemekaanikon edes haaveilla operaatiosta.
Pitääkö olla erikoistyökaluja. Mittalaitteita.
Pitääkö hankkia shimmilevyjä.
Tarkoitus olisi pistää uusi lautaspyörä ja murikka-akseli.
nimim. neuvosta kiitollinen
 
Tarvii erikoistyökaluja ja varsinkin osaamista -> kannattaa teettää. (jos tiedät hyvän perämiehen)

Elikkä murikka irti ja etsiydyt lähimmän BMW-gurun pajalle. Niin tein itse aikanani ja tekisin saman uudelleen.
Kyllä sen itsekin voi tehdä, mutta kannattaa miettiä mitä mielenrauha maksaa...

FIN_GSer
 
+1 ammattimiehelle isolla A:lla.
Se shimmauskin on tärkeä osata tehdä oikein...

t. pozo

062802moto_prv.gif
 
Kiitoksia vastauksista.
Ammattimies asialle. Uusi kysymys, mistähän näitä ammattiperämiehiä täältä Pohojanmaalta löytyy.
Tai joutuuko lähtehen merta edemmäks kalaan?
 
Jep.. Repalla kyllä tapahtuisi tarkasti. Näin olen kuullut.
Mutta tällainen guru on niin työllistetty, että luovutin heti soitettuani hänelle. Lisää ehdotuksia.
 
Kuvan Moottoripalvelu Jyväskylä
Toissakesänä työt oli satasen ja laakerit melkein toisen
 
Kyllä se työnlaatu riippuu siitä tekijästä, ja erityisesti peräremonteissa. Väitän, että vetopyrästön kunnollinen korjaus on ehkäpä vaativin korjaustyö ainakin autoissa ja siten myös moottotoripyörissä, vaikka niissä ei ehkä hypoidipyörästöä olekaan. Mutta kun kaikki laakerit vaihdetaan ja säädetään vetopyöräparin kosketuskuvio, ei se tahdo ensikertalaiselta kunnolla onnistua, ainakaan kauppakorjaamossa käytettävissä olevan ajan ja asiakkaalta saatavan rahan puitteissa. Eikä kyllä vielä toisellakaan kerralla, oli sitten kyseessä merkkikorjaamo tai ns. villi. Moottori ja vaihteisto hommat ovat palapelin kasaamista verrattuna peränsäätötöihin. Harrastajahan voi toki värkätä homman kanssa vaikka kuinka kauan, ja moneen kertaan, mikä ei kauppakorjaamossa tule kysymykseenkään.
 
Kyllä se työnlaatu riippuu siitä tekijästä, ja erityisesti peräremonteissa. Väitän, että vetopyrästön kunnollinen korjaus on ehkäpä vaativin korjaustyö ainakin autoissa ja siten myös moottotoripyörissä, vaikka niissä ei ehkä hypoidipyörästöä olekaan. Mutta kun kaikki laakerit vaihdetaan ja säädetään vetopyöräparin kosketuskuvio, ei se tahdo ensikertalaiselta kunnolla onnistua, ainakaan kauppakorjaamossa käytettävissä olevan ajan ja asiakkaalta saatavan rahan puitteissa. Eikä kyllä vielä toisellakaan kerralla, oli sitten kyseessä merkkikorjaamo tai  ns. villi. Moottori ja vaihteisto hommat ovat palapelin kasaamista verrattuna peränsäätötöihin. Harrastajahan voi toki värkätä homman kanssa vaikka kuinka kauan, ja moneen kertaan, mikä ei kauppakorjaamossa tule kysymykseenkään.
Ei luulis Bemarikorjaamossa olevan pulaa harjoittelukappaleista
biggrin.gif
Eli eiköhän ainakin tuo vanhemman perän laakerointi ja shimmaus pitäisi olla hallussa jo tässä vaiheessa.
 
Back
Ylös