Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ruotsista löytyy helvetin hienoja pikkuteitä, losseja, nättejä pikku kyliä joissa pyörää ei pöllitä, sekä kivoja ihmisiä.Mä en edelleenkään tajua miksi Ruotsista ei löydy pikkuteitä jos Saksasta niitä löytyyRuotsin E4 eli Tukholmasta kohti Tanskaa on ihan hirveä! Siis yksitoikkoinen ja mitäänsanomaton.....
.......Tai sitten pieniä teitä pitkin ajan kanssa, tosin itäisen Saksan maisematkin on ajoittain masentavia.![]()
No löytyihän täältä "Hengenheimolainen"! Heja Sverige!Ruotsista löytyy helvetin hienoja pikkuteitä, losseja, nättejä pikku kyliä joissa pyörää ei pöllitä, sekä kivoja ihmisiä.Mä en edelleenkään tajua miksi Ruotsista ei löydy pikkuteitä jos Saksasta niitä löytyyRuotsin E4 eli Tukholmasta kohti Tanskaa on ihan hirveä! Siis yksitoikkoinen ja mitäänsanomaton.....
.......Tai sitten pieniä teitä pitkin ajan kanssa, tosin itäisen Saksan maisematkin on ajoittain masentavia.![]()
Tai mitä jos jättäisi koko mopoilun pois? Lentäisi vaan jonnekin biitsille makoilemaan ja ottamaan kuppia?Entäpä jos et ajaisikaan sinne, vaan lentäisi ja vuokraisi pyörän periltä? Kukaan kokeillut? Säästyisi kaikki tylsät siirtymät ja majoitukset pois. Reissun voisi tehdä keväällä tai syksyllä kun täällä ei ole ajokeliä.
t. S
ja luotiin kontakteja. Koko kylä istui majatalon terassilllaJust tuota se minunkin mopomatkailu on. Pysähtyy kun siltä tuntuu. Ei tiukkoja aikatauluja eikä missään tapauksessa edes yritetä viikossa heittää Euroopan reissua. Siihen uppoaa väkisin parisen viikkoa ja ylikin.Tuosta "tylsästä" siirtymästä on pakko sanoa pari sanaa.
Vaikea ymmärtää miksi esimerkiksi Saksan läpiajo on tylsää.
Maa on täynnä hyväkuntoisia mutkateitä ja mukavia pikkukaupunkeja. Taitaa olla niin että jotkut luulee että on pakko sanoa tällä foorumilla että Ruotsi ja Saksa on paska maita.
Yksi parhaita kokemuksia aika monelta etelä euroopan reissulta on viime keväältä kun pölähdettiin illalla jossain Rostokin ja Berliinin välillä Itä Saksalaiseen kylään. Kaikki näytti siltä kuin se olisi unohtunut kun muuri kaatui. Paikallinen majatalo oli todella siisti ja ruoka oli hyvää, eikä maksanut paljon mitään. Siinä sitten otettiinja luotiin kontakteja. Koko kylä istui majatalon terassillla
ja olivat todella ystävällisiä. Itse tykkään nähdä ja kokea uusia asioita, mutta kukin tyylillään ja mieltymystensä mukaan.
Tuo nyt ei ole ihan sesonkiaikaa, mutta hintoja on Finnlinesilla monenlaisia. Mä katselin Hansa -luokan hyttejä, Hansat kun on perillä aamulla klo 7:00. Siitä on kiva lähteä ajamaan. Starit on Travessa illalla klo 20, taitaa olla aika sitten vaan etsiä yöpuuta. Vai miten on illalla perillä olleet tehneet, yön ajanu vai päivän pannu?Kysyin viime viikolla Finnlinesiltä hintaa kun olen taas lähdössä Italiaan jne. huhtikuun 17. Ilmoittivat hinnaksi 404,- menopaluu sisältäen mopon jos on kerhon jäsenkortti. Tuohon hintaan sisältyy hyttipaikka 4h 16m² hytissä. Ruokailut sisältyy myös.
sanoi:Tuohon hintaan sisältyy hyttipaikka 4h 16m² hytissä.
Ajattelin jakaa hytin samalle reissulle lähtevien kavereitteni kanssa.sanoi:Tuohon hintaan sisältyy hyttipaikka 4h 16m² hytissä.
Pelkän hyttipaikan hintaan sisältyy myös riski että jaat hytin 3 bulgarialaisen rekkakuskin kanssa![]()
sanoi:Ajattelin jakaa hytin samalle reissulle lähtevien kavereitteni kanssa.
Ei oo sitäkään porkkanasorvia enää, mutta 1000cc gixxerillä ajanut kaverikin sano että oli tylsää.Kyllähän se tuollaisella "porkkanasorvilla" voi tylsäksi käydäPyörä oli 600cc ninja.Tuokin riippuu vähän pyörästä ja mielihaluista.Seuraava päivä olikin sitten aivan per**estä, isoja teitä niin lujaa kun pystyy, ja vaan pakolliset pysähdykset, ja yöks Florenceen.
Henkilökohtaisesti nautin lomareissulla ainakin yhdestä tuollaisesta kuvaamastasi ajopäivästä.
Nykyinen pyörä kun tuntuu olevan juuri tällaisessa käytössä parhaimmillaan.
Tankki saisi kyllä olla isompi.
Lujaa tykkään ajaa mutta meni turhan tylsäks mun makuun.
Mutta kyllä sitä voi vetää motaria kun tietää että pääsee kikkaileen italian mutka pätkiä parin päivän päästä![]()
![]()
Italissa on kyllä tiestön ja ajokulttuurin suhteen hyvät puolensa, kun vaan muistaa että ei tarvitse pysyä paikallisten vauhdissa mukana.
Kyllä se varmaan halvin reitti on. Polttoaine ja ruoka suht edullista jne. Kun jaksais kahlata viime reissun kuitit läpi, niin voisi kertoa tarkan hinnan.Mut mitens se Via Baltica, onko kukaan laskeskellut hintoja sitä reittiä?
![]()
Lukaseppas TUOPikkasen ehkä ohiaiheesta, mut onko odotettavissa ongelmia keski/eteläeuroopassa jos mopon/mopojen äänet on luokkaa "eipääsemotoparkkiin"....?
Tänks, noiskillerit olikin hankinnassa, nyt se asia sai sinetin....Lukaseppas TUOPikkasen ehkä ohiaiheesta, mut onko odotettavissa ongelmia keski/eteläeuroopassa jos mopon/mopojen äänet on luokkaa "eipääsemotoparkkiin"....?