Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ei muute ooo.=) Se toinen paikkaha on siinä Vaajakosken liikenneympyrässä, josta pääsee motarille, siinähän on kans yleesä porukkaa kasassa kun on se kakskaistane ympyrä =)
Joo tiedän kyllä itsekin kun Jyväskylästä olen että se on helkatin epäselvä paikka. Tarvittaisiin X-filesiä paikalle nimittäin se toinen kaista häviää siihen ympyrään saavuttaessa. Tiedän myös että se aiheuttaa jatkuvasti sekaannusta.Hmmm...juuri siitä ympyrästä ajaneena en muista kaistamaalauksia nähneeni...tosin autoilijat ajavat edelleen kuin siinä olisi kaksi kaistaa....ne samat kaksi kaistaa jotka siihen ympyrään tulee.
Mihin se toinen kaista siinä ympyrässä häviä...on tosi epäselvä paikka!
Mutta sanoo myös että ajoneuvoa on kuljetettava niin lähellä tien oikeaa laitaa kuin mahdollista.Hieman karannut aiheesta, mutta jos kaksi autoa mahtuu hyvin ajamaan rinnakkain niin silloin käytössä on kaksi kaistaa.
Kiertoliittymä on kaksikaistainen vain jos se on selkeästi merkitty. Leveys johtuu siitä, että pitkienkin ajoneuvojen on päästävä kääntymään siinä.Mutta sanoo myös että ajoneuvoa on kuljetettava niin lähellä tien oikeaa laitaa kuin mahdollista.Hieman karannut aiheesta, mutta jos kaksi autoa mahtuu hyvin ajamaan rinnakkain niin silloin käytössä on kaksi kaistaa.
Suomessa on kuitenkin puolet vuodesta talvi, jolloin kaistamaalukset ei näy lumen alta. Sääntö on erittäin selkeä, jos vaan ihmiset sen tietäis. Mutta ei tunnu tietävän moni...Ei ole maailmassa mitään toista yhtä nuijaa sääntöä, kun tuo!!
sanoi:Ei muute ooo.
Tai ei ainakaan edellisen kerran ollut kun minä siinä ajoin kun ei ole kaistamerkintöjä.
Se ympyrä oli joskus kaksikaistainen tästä syystä siihen johtaa etelästä päin tultaessa kaksi kaistaa. Jos katot vähän tarkemmin ympyrää niin se kaistamerkintä on jyrsitty pois ja ympyrä on muutettu yksikaistaiseksi. Jäi nimittäin henkilöautot alle kun rekat ajoivat ulointa kaistaa ja kärry oikaisi kaistan yli.
Ihmettelen suuresti edelleenkin että minkä takia sitä toista kaistaa etelästä tultaessa ei ole lyöty umpeen vaan on annettu olla sellaisena jo useamman vuoden. Porukka ajaa jatkuvasti siinä väärin eli vetää ensinnäkin sen jonon ohi sitä toistaa kaistaa ja sitten puskee yksikaistaiseen ympyrään toisen auton rinnalle.
Tietysti nyt joku sanoo että se on kaksikaistainen se ympyrä. Kysympä vaan että missä on sitten se kaistamerkintä siitä asfaltista (ellei sitä nyt kesänaikana ole taas siihen maalattu)
Kaupungista tullessa tuo liittymä on aivan toimiva jos lähdetään etelään päin: motarilta tultaessahan oikealle kääntyville on ympyrän ohittava kaista. Ja siihen tuota ruuhkaa tulee. On täysin laillista ajaa vasenta kaistaa ympyrään ja kääntyä ympyrästä oikealle, jolloin on oma kaista -hetken matkaa. Eri asia sitten on, miten kanssakulkijat suhtautuvat asiaan....Se pysähtynyt jono tulee meinaan aika yllättäen vastaan moottoritievauhdissa, varsinkin kun kaupungista tultaessa siinä just ennen on vielä sopivasti näkyvyyden peittävä poistumisramppi.
Mopoautoa vai rekka-autoa?Hieman karannut aiheesta, mutta jos kaksi autoa mahtuu hyvin ajamaan rinnakkain niin silloin käytössä on kaksi kaistaa.