• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Iäkäs autoilija kiilasi moottoripyöräilijän

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Jooney
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
vanhus liikenteessä

1135236183078.gif
 
Nuoret kaaharit U-käännöksellä hommasivat motoristin sairaalaan.
sanoi:
Henkilöautossa olleet kaksi nuorta naista selvisivät onnettomuudesta säikähdyksellä.
Eikun noilta kortti ja tukka pois ja linnaan .. ja sitten inssiin takaisin.
tounge.gif
 
Miks ihmeessä ihmisen pitää osata peruuttaa?
Kiva, kun satuit ottamaan puheeksi ....
luki, luki ....
- ensimmäinen syy
- toinen syy

Jotkut, jotka sitten osaavat tekevät vaikka näin ...
- näin se käy naiselta ...

Myönnän, että itseltä ei ainakaan suju niin kuin tuolta viimeiseltä ..
bowdown.gif


Bonus ...
smile_org.gif
...
Äidin pikku apulainen ...
Niin?
Onko tarkoitus sanoa, että vain naiset ei osaa peruuttaa?
Jostain kumman syystä kaikki videot käsitteli vain naisia?

Ja kuten sanoin...peruuttaminen ei ole tämän lajin kannalta mikään eloonjäämisehto.
Eikä poistanut sitäkään tosiasiaa, että jos olis peruutusautomaatti kaikissa autoissa, sattuis vähemmän peltiin?
Iäkkäilläkin...
 
Ja kuten sanoin...peruuttaminen ei ole tämän lajin kannalta mikään eloonjäämisehto.
Eikä poistanut sitäkään tosiasiaa, että jos olis peruutusautomaatti kaikissa autoissa, sattuis vähemmän peltiin?
Iäkkäilläkin...
Ei ole elinehto ei, mutta liikenteessä se on aika välttämätön taito. Kapealla tiellä esim. tukkirekan tullessa vastaan on osattava peuuttaa. Sitä ei poista mikään peruutusautomaatti eikä parking assistant. Jos noi laitteet yleistyy niin saamme lukea lisää näitä sankaritekoja joissa on luotettu tekniikkaan ja peltiä kolissut. (linkkiä en jaksa kaivaa mutta esimerkkinä ulkomaalainen bussikuski joka ajoi kaiteesta läpi koska navigaattori käski)

Näiden lisäksi jos kaupungissa on tottunut käyttämään näitä "avusteita" niin ennestäänkin epävarmoilla kuskeilla menee pasmat täysin sekaisin kun hän joutuukin yllättävään tilanteeseen eikä peruuttamista ole tarvinnut harjoitella pysäköitäessä.

Tutkimuksissa todettua tilastotietoa on se, että miehet rysäyttelee enemmän vauhdilla ja tien päällä kun taas naiset kolistelee hitaissa vauhdeissa ja parkkipaikoilla. Omien havaintojeni perusteella tämä pitää aika pitkälle paikkansa, vaikka poikkeuksia molemmin puolin löytyy kaveripiiristänikin.
 
Ei ole elinehto ei, mutta liikenteessä se on aika välttämätön taito. Kapealla tiellä esim. tukkirekan tullessa vastaan on osattava peuuttaa.
Joo. Tästäpä tuli mieleeni eräs vaarini kertomus, kun kapealla tiellä oli tullut tätiä vastaan täysperä vai oliko tukkirekka. No, täti oli pysäyttänyt, ja vaatinut tätä rekan kuljettajaa peruuttamaan. Oltiin siis josain metikössä. Ukkohan tietty katsoi, että paskat hän mihinkään tuota yhdistelmäänsä pakittaa, sanomistahan siitä olisi tullut, että täti on nyt hyvä vaan ja pakittaa tuohon parin kymmenen metrin päähän sivutielle että saa rekan poies. Ei käynyt. Rekkaa pitäisi pakittaa. Ukko tarjoutui itse sitten pakittamaan tädin koslaa kun ei riitaan tullut selvyyttä. No tädille ei tämäkään kelvannut, kun rekkaa piti pakittaa. Loppujen lopuksi paikalle piti soittaa poliisi, joka peruutti auton pois tieltä ja otti tädiltä kortin pois. Että näin. Muisti saattaa haparoida yksityiskohdissa, mutta tarina on tos.

Näistä iäkkäistä ihmisistä ja omien oikeuksiensa valvomisesta noin ylipäänsä opin jo aikoinaan piikillä, että jos vaihtoehtoina on a) olla hengissä tai b) olla oikeassa, niin kyllä mä nyt kuitenkin taidan ottaa ton a-vaihtoehdon. Pariin kertaan meinaan suoralla tiellä vastaantuleva "ei nähnyt" vaan lähti taittamaan milloin mitäkin yhdistelmää poikittain eteeni, esimerkiksi henkilöautoa + venetraileria veneineen. Jok' ikinen tielläliikkuja on potentiaalinen uhka. Ja tuleepa sitä itsekin törttöiltyä joskus.

Jos nyt kuitenkin se pelottavin autolla kyyditsijä pitää valita, niin taidan valita sen ikäisen (lue: 45-55) mieshenkilön, joka on mielestään niin saatanan hyvä ajamaan, että ei oikeastaan tartte ollenkaan keskittyä siihen ajamiseen, kun niin hyvin se ajaminen sujuu. Ja sitten maantiellä kosla vaeltelee kun viritetään jotain vitun navigaattoria ikkunaan kiinni. Eihän se satu niin kauaa kun ketään ei tule vastaan... Ja tästä kyydistä ei ole kauhian pitkä aika. Ja näitä tapauksia on lähipiirissä ihan riittämiin... Mutta kun yrität sanoa, että jos minä ajaisin, niin eihän se käy kun ottaa itsetunnolle jos nuoremmalle avaimet antaa. Onneksi sentään oma faijani on tajunnut, että on ehkä parempi antaa minun ajaa... Sillä kun on muutenkin vähän noita terveysongelmia.
 
No nyt sitte, mulla on Matille ihan omakohtasta faktaa miesautoilijoiden peruuttamisesta.
Valuskeltiin pojan kans tänään pohjoisesta Kuopiota kohti.
Pulkkilassa sitten pysähdyttiin syömään.
Pyörän vieressä laiteltiin kamppeita päälle, kun jostain syystä auto halusi välttämättä ajaa meidän eteemme tyhjään parkkiruutuun.Pyörää hipoen se työntyi sinnikkäästi.
Hankalaahan se oli jo lähdössäkin, kun pyörämme oli vähän niinkuin esteenä.
Parin metrin päässä olisi ollut ihan tyhjiäkin paikkoja, monta vierekkäin.
No, kolme iäkkäämpää ihmistä nousi autosta ulos ja pappa jäi vielä yrittämään parkkerausta,tuuppaa taaksepäin, menee muutamalla sentillä ohi...
Ottaa eteenpäin ja taas syttyy peruutusvalot....ja suoraa kohti pyörää.
Kun auton perä on kolmen sentin päässä pyörän eturenkaasta, ponnistan kuin tiikeri hyppyyn ja pamautan nyrkillä takakoppaa.
Auto pysähtyy sentin päähän eturenkaasta ja vaimo sanoo, että olipa hyvä kun toimit.
Mies nousee autosta ylös ja sanoo, että tiesin kyllä, että siellä on pyörä takana, mutta eihän se olis koskenut kuin tuohon eturenkaaseen...niin ja olisihan se pyörä voinut kaatuakin.
Mutta kun ei tuo peruutustutka vielä edes varoittanut.
Joten virallisesti perun kaikki puheeni apuvälineistä,ne ei näköjään rekisteröi pienempiä esineitä ja vanhemmat mieskuskit
ei kykene havannoimaan etäisyyksiä.
I rest my case....
 
Mutta kun ei tuo peruutustutka vielä edes varoittanut.
Joten virallisesti perun kaikki puheeni apuvälineistä,ne ei näköjään rekisteröi pienempiä esineitä ja vanhemmat mieskuskit
ei kykene havannoimaan etäisyyksiä.
Se peruutustutka jonka kanssa olen itse ollut tekemisissä varoittaa kyllä pajukepistä vuollusta aurausviitastakin. Tosin vasta aika lähellä, mutta ajoissa kuitenkin. Kävin kokeilemassa kun ei tiennyt miten siihen voi luottaa.

Oikeissa autoissa ei tietenkään tarvita mitään parkkiavustinta, koska niistä näkee ulos ja niissä on kääntyvät etupyörät. Ei siis mitään syytä vaihtaa kun tuli vasta ostetuksi uusi auto keväällä 1987.

Oikeissa autoissa ei myöskään tarvita kääntyviä ajovaloja, koska niiden ajovalot valaisevat suoraan eteen, sivulle ja kaikkialle muuallekin riittävästi ilman tarpeettomia kikkailuja jotka eivät edes kestä isältä pojalle.

Volvomiehen juttuja, älkää ottako liian vakavasti...
 
Back
Ylös