• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Honda vfr 750 rc36 takapyörän laakeri

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Rookie-71
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Honda vfr 750 rc36 takapyörän laakeri

Elikkäs ois pikkusen klappia laakerissa ja nyt olis hyvät vinkit tarpeen. Onko laakereiden vaihto millainen homma tehdä itse ja mistä laadukkaat laakerit edullisimmin? Liikkeessä vaihto osineen noin 300e.
Niin ja äkkiä etsiessäni en löytänyt aikaisempaa keskustelua aiheesta joten laitoin nyt uuden ketjun.
 
Näytti ollen vähä nihkeesti tarjolla nopealla selaamisella. Oliko tarkempaa vuosimallia tiedossa?

edit: monosvingi vissii kyseessä?
 
Siinä navassa on kaikenlaista rompetta että voipi tuo korjaushinta osineen olla hyvinkin kohtuullinen. Jos itse haluaa korjata niin täältä löytyy osia kohtuuhintaan, https://www.motorcyclespareparts.eu/honda-parts/motorcycles/vfr750f-1990/f-14-rear-wheel-713226.aspx. Toimitusaika voi kyllä olla 2-3 viikkoa, toisinaan ole tuolta osia ostanut ja hyvin on homma toiminut mutta kiire ei saa olla. Vastapainoksi hinnat ovat alkuperäisosiksi hyvinkin kohtuulliset. Näyttää siltä että aivan kaikkia osia ei tuohon napaan ole enää saatavana.

Täältä löytyy korjaamokirja https://www.google.fi/url?sa=t&rct=...sg=AFQjCNHvHwcB2F9xsaYl24YdSzszBLFaOQ&cad=rja.

Sivulta 209 alkaa ohjeet takanavan korjaukseen.
 
Viimeksi muokattu:
Jos tuota kattoo mitä osat maksaa, niin ei se 300 kuulosta pahalta. Laskeskelin nopeasti mitä tekee laakerit, stefat ja vetokumit niin näyttäs olevan 237€. Eli jos et saa osia jostain halvalla, niin itse vaihtaminen ei kannata.
 
woke sanoi:
täältä
laakerit ja stefat 107€
Lähetyskuluineenkin jäi 120e luokkaan tuo hinta ja tulee näköjään 5 laakeria ja stefat.
Liikkeessä anto ton hinta arvion kolmella laakerilla, eli ilmeisesti vaihtaavat vain pyörän laakerit.
Ehkä tilaan tuolta ja vaihdan itse, tuskin toi vaihto kovin rakettitiedettä on?
 
woke sanoi:
täältä
laakerit ja stefat 107€

Tämähän oli plussaa:) En ole wemoton sivuihin aiemmin törmännykkään. Pitääkin tutkia tarkemmin mitä niillä on tarjontaa.

Jos osat saa tuohon hintaan pöydälle, niin sitten kannattaa ilman muuta ite vaihtaa. Kattoo hieman sopivia työkaluja läjään ja kuumailmapuhallin on monasti hyvä peli laakerihommissa. Samoin kylmäsparayt tai pakastin,
 
Rookie-71 sanoi:
Lähetyskuluineenkin jäi 120e luokkaan tuo hinta ja tulee näköjään 5 laakeria ja stefat.
Liikkeessä anto ton hinta arvion kolmella laakerilla, eli ilmeisesti vaihtaavat vain pyörän laakerit.
Ehkä tilaan tuolta ja vaihdan itse, tuskin toi vaihto kovin rakettitiedettä on?

Tuliko vaihdettua itse, miten onnistui?
 
Back
Ylös