Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Riippuu tietysti paljon siitä miten pyörällä on ajettu jne. jne. Mutta onhan noilla nyt ajeltu yli 100 000km ilman koneen levittämistä! Et kyl sen luulis viel hetken rokkaavan! Öljyjen, nokkaketjunkiristimen ja nokkaketjun vaihdoilla pääsee jo pitkälle.Moro!
Oon ens viikolla menossa tekemään kaupat tommosesta pc25 jolla on ajettu 87tkm.Siisti kuntonen peli ja kulutus osat kunnossa, mutta vähän pelottaa noi kilometrit..
Mites paljon noi moottorit kestää ajella ennenkun pitää ruveta lyömään levälleen?
Michelin Pilot Road 2Renkaat pitäs alkaa päivittään uusiin, mitä suosittelette alle normaaliin katuajoon, ei mihinkään ratarevittelyyn? Yksi oma kriteeri on että niillä ajelis kohtuu pitkään..
niin joo, pyörä 600f vm.2003
Metzeler Z6:sta on toinen satsi menossa, pätevä rengas myös pidon puolestaRenkaat pitäs alkaa päivittään uusiin, mitä suosittelette alle normaaliin katuajoon, ei mihinkään ratarevittelyyn? Yksi oma kriteeri on että niillä ajelis kohtuu pitkään..
niin joo, pyörä 600f vm.2003
sanoi:Juu kuuluu olla! Itsellä ainakin jotain vaahtomuovia muistuttavaa tavaraa.... en tiedä saako ihan viralliselta varaosamyyjältä. Jos ei niin väännät ite pistät vaikka jotain ikkuna tiivistettä nätisti sinne niin ettei näy
Joo itekkin tota korjaumanuskaa lueskelin, eipä siinä mitään näkyny, mut siitä oon kyl melkeen varma ettei jälkeen päin oo pistettysanoi:Juu kuuluu olla! Itsellä ainakin jotain vaahtomuovia muistuttavaa tavaraa.... en tiedä saako ihan viralliselta varaosamyyjältä. Jos ei niin väännät ite pistät vaikka jotain ikkuna tiivistettä nätisti sinne niin ettei näy
Itseasiassa tulin siihen tulokseen, että siellä ei ole mitään..
Löysin tuosta keulasta räjäytyskuvia eikä niissä näkynyt ainakaan mitään tiivistettä..![]()
Enkä kyllä oikein ymmärrä miksi siellä tarvitsisi edes olla.
R&G Racingiltä tilasin briteistä ja laitoin, lähinnä sen takia, ettei katteita tarvinnut muotoilla mitenkään. Toimivat ainakin pienessä nurinmenossa, m.o.t... Ja pyörä -05 CBR600F.Millasia kaatumatappeja/suojia porukka on täällä laittanu pyörääsä? Olis tarkotuksena jotkin hommata mutta ei tietoa vielä mitkä. Jonkin tietty malli ja merkki todettu hyväks?
Itse itselleni vastaillen: Vika on akun edessä olevassa releessä(varmaanki startin rele)??Mikähän vikana,kun f3 cebaria startatessa "rätisee" siinä akun etupuolella oleva systeemi?![]()
Siihen taitaa kulkee akun + navalta piuha,ja siinä on muutenki aikalailla johtohässäkkää![]()
Ei siis lähde käyntiin ollenkaa...Teki jo kertaallee aiemmin saman tempun,mut muutaman tunnin päästä starttas sitte normaalisti tähän päivään asti...Sillo oli aika vaikee paikantaa missä vika,kun katos samantien..Arvelin sen olevan kosketushäikkä akun piuhoissa tms
Kertokaa jos pystyis testailee laitteiden toimivuutta esim. kokeilemalla kulkeeko virta kuten pitää,pysyy kuiteski yleismittari jotenkuten näpeissä![]()
Oulussa sato vielä joku tunti sitte lunta...Onko muut jo päässyt tämän kesän ajokauden aloittamaan?
Mutta eilempä oli hyvät kelit. Olisko 120km tullu päräyteltyä 'kevään' aikana yhteensä. Veri vaan kiertää noin 10km matkan kerrallaanOulussa sato vielä joku tunti sitte lunta...Onko muut jo päässyt tämän kesän ajokauden aloittamaan?
Noin 700km tullu jo päristeltyäMutta eilempä oli hyvät kelit. Olisko 120km tullu päräyteltyä 'kevään' aikana yhteensä. Veri vaan kiertää noin 10km matkan kerrallaanOulussa sato vielä joku tunti sitte lunta...Onko muut jo päässyt tämän kesän ajokauden aloittamaan?![]()
Mulla toiminu 21W polttimominivilkut oikein hyvin, mutta noiden varsikumit on sutta ja sekundaa. Railoille ja haperoksi vetivät itsensä puolessa vuodessa.