Voi himskatti tuo ratailu on mahtavaa hommaa!... Jossain oli maininta, että "voi aiheuttaa voimakasta riippuvuutta", niin uskon... Omaan ajamiseen ja kehittymiseen liittyen tein tällaista analyysiä ja nyt voitte sitten sanoa onko nämä ajatukset hyviä vaiko huonoja? Eli Hitaassa ryhmässä mennään ja tarkoitus ensi kaudella saada sekunteja sieltä - täältä pois :
- Ajotekniikka paremmaksi, roikkuminen yms. jotta voi ajaa lujempaa kaarteisiin. Osallistuminen ajotaito kolmoseen ehkä jossain vaiheessa, mutta ei ole vielä ajankohtaista.
- Treenaa katseen käyttöä... sekä ajoasentoa.
- Jarrutukset / moottorijarrutukset. Luulen, että omalla kohdallani tässä on asia, joka voi auttaa paljonkin. Katso oikea jarrutuspaikka ja yksi jämäkkä jarrutus ennen, kuin lähdet kääntämään. Sama moottorijarrutuksen kanssa, ei liian aikaisin moottorijarrutukseen.
- Avaa kaasu kaarteesta aikaisemmin.
- Hio ajolinjoja pyöreimmiksi...
- Onko järkeä seurata yhtään nopeusmittaria vai pitääkö se vain mennä tuntumalla?
- Polttoaineen määrä. Paras olisi varmaan vetää varatankilla koko ajan tai vähän yli, mutta kuljetuskaluston puutteen vuoksi tämä ei ole mahdollista, joten kun tulee tankilta radalle, niin ei laita täyteen vaan käy päivän mittaan tankkailemassa toisenkin kerran.
- Ja viimeisenä, mutta ei vähäisimpänä asiana oma paino pitää saada alemmaksi. Jokainen ylimääräinen 10kg on vähintään muutama hevosvoima hukattua tehoa. Joten tähän paneudutaan 01.09 alkaen. Diettailun vastapainoksi voisii tehdä vähän voima- ja aerobisia treenejä talven pimeinä ja kylminä iltoina, ehkä siitä jotain hyötyä on, ainakin oma fiilis pysyy parempana, jos ei muuta
Nyt voi kokeneemmat sanoa onko tämä aivan TÄYDELLISTÄ ylianalysointia eli onko näissä jutuissa yhtään mitään järkeä vaiko ei?
