• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

hankalat solatiet pohjois-italia, itävalta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja mkukka
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Motoristi1958 sanoi:
Tohtorilta taas painavaa asiaa.


Ylhäältä päin tulija huomioi kokonaistilanteen, eikä tunge sinne väliin jos ei mahdu, prätkälläkään, vaan pysähtyy ja antaa tietä, kotilollakin.

Minä panin viime kesänä merkille, että ainakaan saksalaiset pyöräletkat eivät huomioi alas päin ajaessaan mitään. Jos letkan ensimmäinen ehtii neulansilmään ennen kuin vastaantulija ja ottaa ajolinjan kuten sen tyhjällä tiellä voi ottaa, useissa tapauksissa loppuletka otti saman ajolinjan piittaamatta samaan neulansilmään ehtineistä vastaantulevista pyöristä.

Noin yleisesti ottaen Stelviosta ja Gaviasta sanoisin, että jos ne Alppireissullaan jättää sen vuoksi väliin, että pelottaa ajaa, menettää kyllä todella paljon. Ei siellä pakko ole kovaa ajaa ja aika paljon on väistöpaikkoja, joissa voi päästää ohitseen taakseen mahdollisesti kertyneen jonon. On siellä paikkoja, joissa töpeksimällä voi päästä hengestään mutta mielestäni aivan tavallisella pyöränkäsittelytaidolla siellä kyllä pärjää.
Näkymä Gavialla.
 
Totta, HYVÄT perustaidot riittävät aivan täysin Alpeilla ajamiseen, kyllä siellä nopeesti oppii ne niksit niille teille kun uskaltaa päästää vaan..:orgmp:
 
Ande749 sanoi:
Noin yleisesti ottaen Stelviosta ja Gaviasta sanoisin, että jos ne Alppireissullaan jättää sen vuoksi väliin, että pelottaa ajaa, menettää kyllä todella paljon. Ei siellä pakko ole kovaa ajaa ja aika paljon on väistöpaikkoja, joissa voi päästää ohitseen taakseen mahdollisesti kertyneen jonon. On siellä paikkoja, joissa töpeksimällä voi päästä hengestään mutta mielestäni aivan tavallisella pyöränkäsittelytaidolla siellä kyllä pärjää.
Näkymä Gavialla.

Just viime viikolla ajettiin nuo molemmat, Stelvio tosin vain yhteen suuntaan se kun oli suljettuna toiselta puolelta. Minulla on ajokokemusta jokunen kymmenen tuhatta km eikä milloinkaan ennen Alpeilla. Eikä tuossa mitään vaikeata ollut täyteen lastatulla Crosstourerilla. Järki vaan päässä ja ilman ylimääräistä näytönhalua kun menee niin hyvin menee.
 
Paikalliset vetää sitten siellä "ihan sikana" .......että jos viittilöivät tahi yllyttävät kisaan mukaan niin "just - forget it"
wink.gif
 
Stelvion kävijät huom! Suunnitelkaa reittinne Glorenza- kylän kautta. Pohjoiseen Stelviolta. Ihastuttava keskiaikainen kylä, jossa kerran piipahdettiin.
 
no niin, hyviä vastauksia ja yleisiä pointteja noista "pahoista" paikoista.
Sinällään tuon Gavian kapeus tai neulansilmät ei jännitä, mutta tilanne (jos sattuu käymään huonosti) jossa vastaantulevan auton takia joudut pysähtymään kapean tien ulkoreunaan jossa ei ole edes kaidetta... matkalainen liikahtelee muuttaen painopistettä.. Siinä voisi tulla jännäkakkaa housuun jos ulkokurvin puolelle ei saa edes jalkaa tukevasti.

no tälläkertaa aikataulut ei anna tilaa tuonne stelvio/gavia suunnalle menemiseen. Pääpaino on dolomiitit höystettynä gardalla ja grossglocknerilla. Riiittänee ensimmäiselle reissulle.

Koko viestiketjun kirjoittelu lähti mulla siitä ihme tunteesta, kun keväällä ensikilometrit tuntuivat todella hankalilta. Pienikin perämatkustajan liikehdintä tuntui heiluttavan pyörää. En tiedä mitä huollossa tehtiin ( ja varmaan renkaiden vaihtokin vaikutti asiaan) mutta nyt tuntuu taas "tutulta". Luotto pyörään on parempi. Toki tuo lievä korkeanpaikan kammo on tallella.
Tarkoitus on jokatapauksessa jättää passoajelupäivinä tavarat hotellille ja ajella tyhjillä laukuilla.
 
Tuomas_82 sanoi:
Näin aloittelijana voisin ainakin omalta osalta kommentoida, että ajamisessa ei ole mitään ihmeitä niin kauan kun pystyy pitämään riittävää vauhtia yllä, pahin paikka tuntuis olevan jyrkässä laskussa oleva oikealle kääntyvä neulansilmä, jossa tulee turistibussi vastaan. Siinä saa kyllä keskittyä suoritukseen, että mutkan pystyy ajamaan tarpeeksi tiukasti, kun omasta kaistasta on pahimmoillaan vaan puolet käytettävissä. Takajarrua käyttämällä ja riittävää nopeutta pitämällä nuo meni kyllä ihan ok, mutta aika paljon keskittymistä kyllä vaativat ainakin aloittelijalta.

Eli tässä nähtiin, että ihan hyvin siellä aloittelijatkin pärjää, pitää vaan maltin mukana menossa eikä lähde yrittämään liikaa eikä liian kovilla nopeuksilla.

Huomenna sitten katselemaan millainen se kaikkien kehuma Stelvio sitten on, saa nähdä uskaltaako sitä ajaa ollenkaan.

Kymmenen vuotta alppiteitä eestaas hinkanneena olen havainnut, että siellä toimii aivan sama etiketti kuin kotimaisessa vesiliikenteessä. Eli ammattiliikenteellä on tiukassa paikassa moraalinen etuoikeus ja vapaa-ajan viettäjät (erityisesti motoristit) väistää aina. Tulipa sitten vastaan rekka, dösä tai taksi. Vai oletteko ajatelleet, että ne dösät töräyttelee torvea kun ne on niin riemuissaan? Kyllä se todellisuudessa taitaa olla merkki, että kurvi tyhjäksi sillä nyt on mun vuoro.

Toinen mitä en ymmärtänyt, on tuo takajarrun käyttö alamäessä. Mitä etua se antaa, jos verrataan moottorijarrutukseen?
 
Viimeksi muokattu:
hankalat solatiet pohjois-italia, itävalta

^
Takajarrua nyt eniten tarvitaan hitaissa madellen ajettavissa mutkissa ja ennen kaikkea ylämäessä. Tuo on siis ihan perushidasajoa eli takajarru vakauttaa pyörän, moottorijarrulla ei samaa efektiä saa aikaan. Ja voihan alamäessäkin sitten vastaava madellen mentävä mutka tulla, jos bussi tms. tulee mutkassa vastaan.
Noin mä ton ajattelisin...
 
No minähän olen ajanut tuon Gavian, kun männä suvena oltiin Alppikierroksella, ja lähdettiin omalle päivätaipaleelle Livignosta Bormioon, niin Gaviaan ja sieltä vielä Mortiroloon, ja sitten Tiranon kautta majapaikkaan Livignoon, rouvan kanssa mentiin. Iltadrinkeillä kerrattaessa päivän ajeluja kerroin semmosesta alamäestä missä oli paljon miesten nimiä maalattuna tiehen, niin Tohtori äkkäsi heti mistä on kysymys: Ootta tulleet Mortirolon kautta, joka on osa Giro d´ Italia reittiä. On ukko arvonimensä ansainnut.
 
mchuurre sanoi:
Stelvio on helppo aina kun on tiet sulana !:D

vink-vink: mutkaan kun tullaan takajarrulla avittaen niin ISOKIN pärrä kääntyy kuin Sportti :WAZAAP:


...elikkäs ylämäkeen kaasulla & jarrulla ja alamäkeen kaasulla & moottorilla...

Mullapa olikin sportti. Pidennettykin vielä, viimeistä huutoa tekniikan osalta. Ei muuten kaasarivehjes toimi enää sielä huipulla mitenkään erityisen hyvin...

 
Viimeksi muokattu:
Niin joo, Bormion solasta pääsee SS44:sta Meranoon. Tuo SS44:n on kyllä kokemisen arvoinen mesta, hyvää mutkaa ja kaikkee. Ja jos sinne Meranoon asti niin siitä muutama kymmenen kilsaa niin löytyy Passo de Mendola joka on suvereenisti maailman paras mutkapätkä.

 
Vahvoja sanoja mustalta surmalta;"suvereenisti maailman paras mutka pätkä...no alko kuitenki kiinnostaa,mutten pikaisesti kahavitauolla löytänyt ss44 tietä,olisko ss42?
 
tie sanoi:
Vahvoja sanoja mustalta surmalta;"suvereenisti maailman paras mutka pätkä...no alko kuitenki kiinnostaa,mutten pikaisesti kahavitauolla löytänyt ss44 tietä,olisko ss42?

Tarkoittanee Brenneron solaa ja Vipitenosta Meranoon, josta voi sitten jatkaa Mendolan yli Non laaksoon.
 
Elämäntapamotoristi sanoi:
Tarkoittanee Brenneron solaa ja Vipitenosta Meranoon, josta voi sitten jatkaa Mendolan yli Non laaksoon.


Jep, Vipiteno - Merano - pätkä, SS44, hyviä kurveja ja mageita maisemia. Gasthaus Alpenrose tarjoaa huokeaa majoitusta ja hyviä ruokia.

SS42 on sitten taas toi Passo De Mendolan pätkä joka on siis tossa yllä olevassa videossa. Ehkä maailman paras mutkapätkä. Ainakin toistaiseksi.... :D
 
wanico sanoi:
......Toinen mitä en ymmärtänyt, on tuo takajarrun käyttö alamäessä. Mitä etua se antaa, jos verrataan moottorijarrutukseen?

Kokeileppa seuraavan kerran! Vakauttaa sun käännöstä kummasti, aivan sama jos tasasella käännyt 180´ yksikaistaisella baanalla tai muuten vaan ahtaassa tilassa. VETO on päällä tietenkin koko ajan ja ylämäessä tuo avittaa -alamäessä mitään jarruja tarvita
blink.gif
alamäessä annetaan "sikaa" !
 
MustaSurma sanoi:
Jep, Vipiteno - Merano - pätkä, SS44, hyviä kurveja ja mageita maisemia. Gasthaus Alpenrose tarjoaa huokeaa majoitusta ja hyviä ruokia.

SS42 on sitten taas toi Passo De Mendolan pätkä joka on siis tossa yllä olevassa videossa. Ehkä maailman paras mutkapätkä. Ainakin toistaiseksi.... :D

Hyvä video, tuota pätkää ei ole tullutkaan ajateltua. Nyt sitten parin viikon päästä sinne.
Tuota, Gasthaus Alpenrosa kiinnostaa, mutta missä kylässä ja onko sulla nettilinkkiä? Noilla nurkilla kun on noita Alpenroseja vähintään yksi/kylä. :D Hotel Tirol on kanssa sellainen hyvä kohtaamispaikka alpeilla. :):
 
mchuurre sanoi:
Kokeileppa seuraavan kerran! Vakauttaa sun käännöstä kummasti, aivan sama jos tasasella käännyt 180´ yksikaistaisella baanalla tai muuten vaan ahtaassa tilassa. VETO on päällä tietenkin koko ajan ja ylämäessä tuo avittaa -alamäessä mitään jarruja tarvita
blink.gif
alamäessä annetaan "sikaa" !
Sorry, en haluaisi jankuttaa, mutta en vieläkään ymmärtänyt miten takajarrun käyttö vakauttaa menoa alamäkeen ajettaessa asfaltilla sisäkurvin puolelle oikeaoppisesti kallistetulla tiellä?

Ymmärrän kyllä että siitä on paljon iloa ajettaessa kävelyvauhtia tasaisella Prisman parkkipaikalla. Mutta onko tää oikeesti hyvä neuvo kun lähetetään heppuja ajamaan ensimmäistä kertaa elämässään parikymmentä kilsaa pitkiä alamäki taipaleita?
 
Kyllä alamäessä toimii parhaiten tiukka moottorijarru ja napakka etujarrun käyttö..:orgmp2::orgmp2:..ei siinä ole takajarrulla mitään tekoa. Tietysti saahan noita yrittää pysäyttää vaikka jalkojaan tiessä laahaamalla....
 
Karza sanoi:
Kyllä alamäessä toimii parhaiten tiukka moottorijarru ja napakka etujarrun käyttö..:orgmp2::orgmp2:..ei siinä ole takajarrulla mitään tekoa. Tietysti saahan noita yrittää pysäyttää vaikka jalkojaan tiessä laahaamalla....

Tuollahan mennään sujuvasti jo suht reippaastikin.... kun vaan pelissä
on vaihteita joita käyttää ja edes jonkinlaista moottorijarrua.

Eihän tässä nyt mitään ajotaitoklinikkaa pystytellä... näillä eväillä :D, mutta
ihmeen paljon näkee tuota että ylipäänsä ajetaan nopeuteen nähden järkyttävän isolla pykälällä.

"Alamäki - ympäri - alamäki"ajossa eritoten taitaa käydä niin, että "kutosella" sitten
työnnätetään peliä puoliväkisin alamäkeen jarruja vasten.
Ymmärtää kyllä että tuolloin takajarrua tarvitaan varsin herkästi mukaan.
Siinä kohtaa onkin sitten tarpeen heittää vaikka peräpukamatkin laahukseksi :D.

Nythän ei sitten puhuta mistään rajoilla vetämisestä ja pää märkänä vääntämisestä.
Se on sitten oma juttunsa noissa puuhissa.
 
wanico sanoi:
Sorry, en haluaisi jankuttaa, mutta en vieläkään ymmärtänyt miten takajarrun käyttö vakauttaa menoa alamäkeen ajettaessa asfaltilla sisäkurvin puolelle oikeaoppisesti kallistetulla tiellä?

Ymmärrän kyllä että siitä on paljon iloa ajettaessa kävelyvauhtia tasaisella Prisman parkkipaikalla. Mutta onko tää oikeesti hyvä neuvo kun lähetetään heppuja ajamaan ensimmäistä kertaa elämässään parikymmentä kilsaa pitkiä alamäki taipaleita?


KUKA täällä neuvoo mitään takajarrujen käytöstä alamäessä........`? Lueppa uuvestaan.
 
Back
Ylös