Paljonkohan ottaisivat rengasliikkeessä Bemarin takarenkaan vaihdosta?
Vanteen irrottamiseen ei saa menemään 5 minuuttia kauempaa, jos ei ole työkalut hukassa
Tämä kysymyshän on tietenkin aika teoreettinen, koska en minä sinne rengasliikkeeseen pyörää koskaan kuskaa. Ne irtovanteet vaan.
Reissun päällä jos joutuu renkaan vaihdattamaan, niin se on sitten eri asia.
Aika teoreettinen kysymys joo, riippuu myös milloin aikaa aletaan laskemaan. Jos kello laitetaan käymään siitä hetkestä kun nouset pois pyörän selästä siihen hetkeen kun taas istut takaisin ja lähden jatkamaan matkaasi niin (rengas vaihdettuna) jotakin se kestää. Jos kauppias veloittaa hommasta (työstä) 30-35,-€ lienee OK. Käytännössä aikaa menee enemmän kuin 5+5min, yli antamasi ihanneajan.
Kauanko sinulta kestää riisua kypärä, ajohanska ja ajotakki, niin ja pukea kaikki takaisin? Kauppiaan pitäisi lähes samassa ajassa (antamassasi "ihanneajassa") vaihtaa takakumi.
Ducati-kuskien ei kannata edes yrittää riisua kypärää kun menevät takarengasta vaihdattamaan...., kilpamiehet ei edes nouse satulasta.