• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Gotlandring 19.6.2015 - 21.6.2015 (juhannus)

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja vertzu
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Usein yhdistelmän ratkaisevana korkeusrajana on 1,9m.
No arvaapa kenen kärry on just ne ratkaisevat sentit yli tuon...

Nimim. Mitäs tilasit...
 
Kylläpä pääsee halvalla turku-stokis jos menee aamulähdöllä. Tulee ihan helvetisti hintaa lisää kun yölauttaa käyttää, toki ihmekö tuo. Jos menee aamulähdöllä niin ei tietty ole järkevään aikaan ruotsin puolella. Melkonen kaava täs saa olla että reissun optimoi.

Kärry perässä ja kolme henkee on kuitenkin kalliimpaa naamaa päin ku paku kahdella ukolla.

Jos tinkii matkustusajat ihan tasolle "horror" niin tippuu kyl kustannukset murto-osaan.
 
Perheeltä irtos lähtölupa ja nyt vaan työnantajan kimppuun:)
Siirtyminen kohteeseen vielä auki, joten jos jollain on ylimääräistä tilaa pakussa tai kärryssä täällä on kiinnostusta.
 
Lautat ja mökit varattu/maksettu, toivottavasti muistan ostaa ratalippuset kun tulevat myyntiin, btw millon tulevat kauppaan?
 
Huomenna on tarkoitus aloittaa Gotlandringin reissun myynti ja speksit ja muutkin lyödään samalla hetkellä lukkoon, eli tänä iltana on tarkoitus katsoa järjestelyt ja laskea kustannusarvio + riskit yhdistyksen puolelta. Minimilähtijämäärä asettunee jonnekin 20-25 henkilön tienoille (sellasia henkilöitä, jotka ostavat liput kaikille kolmelle päivälle) ja hinta pyörii 100e tuntumassa päivää kohden. Yhdistyksen jäsenyys 2015 ei valitettavasti ole vielä ostettavissa, mutta se saattaa keretä tähän mukaan, niin se vaikuttanee vähän hintapolitiikkaan reissun ostalta, pienenä alennuksena siis jäsenille.

Ilman pahoja vastoinkäymisiä siis huomenna on tuote myynnissä ja tarkat speksit tiedossa.
 
Kyseltiin tämmöistä, että onko tämä reissu myynnissä vain ja ainoastaan jäsenille?
 
bikerinna sanoi:
Kyseltiin tämmöistä, että onko tämä reissu myynnissä vain ja ainoastaan jäsenille?

Reissu on myynnissä sekä jäsenille että ei-jäsenille. Vielä on vähän auki, että onko reissu jäsenille hieman edullisempi.
 
Tuotteet ovat nyt ostettavissa, eli ratapäivät erikseen ja majoitus erikseen. Molemmat voi ostaa toisistaan riippumatta. Tuo minimilähtijämäärä 65 tarkoittaa siis myytyjä lippuja kolmelle päivälle, eli noin 22 lähtijää, ketkä ostaa kaikille kolmelle päivälle liput, niin riittää reissun toteutumiseen.

EDIT: Päivitin aloitusviestin ja pyrin pitämään sen ajan tasalla.
 
Mahtuisiko mp+kuski kenenkään kyytiin kuluja jakamaan? Ilmeisesti se kimppakuorkki -asetelma ei saanut kannatusta...?
 
bikerinna sanoi:
Mahtuisiko mp+kuski kenenkään kyytiin kuluja jakamaan? Ilmeisesti se kimppakuorkki -asetelma ei saanut kannatusta...?

Se kimpparekka on vielä selvityksen alla.
 
Aloitusviestissä on maininta että majoitus on to-su, kaupassa to-ma. Kuis o?
 
Perjantaina saan vahvistuksen duunista. Sit olis tarkoitus ostaa kolme päivää ja majoitus.
Mieluiten lentäisin paikalle, jos vaan se rekka juttu onnistuu. On mulla autokin jossa koukku ja ehkä duunista sais peräkärrynkin lainaksi. Tai vois sitä ajaa pyörälläkin ne siirtymät. Mutta siis mieluiten lentäisin.
 
Kattelin tossa norwegiaania ja kone ei löytäny lentoja Visbyyhyn ennen juhannusta. Paluulennot kyllä löyty :dunno:
Sas antoi hinnaksi n. 3000kr eli n. 350e, joten harkitsen vakavasti tosimotoristi™-vaihtoehtoa, mutta mitä jos sataa ja mihin saan laivalta kaljat? :D
 
mart-t sanoi:
Kattelin tossa norwegiaania ja kone ei löytäny lentoja Visbyyhyn ennen juhannusta. Paluulennot kyllä löyty :dunno:
Sas antoi hinnaksi n. 3000kr eli n. 350e, joten harkitsen vakavasti tosimotoristi™-vaihtoehtoa, mutta mitä jos sataa ja mihin saan laivalta kaljat? :D

Täytä renkaat kaljalla.
 
Back
Ylös