• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Garmin zumo 350LM

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja riisor
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Kootee sanoi:
Tänään hain Zumo 350LM:n ja asensin pyörään. Tein huomista varten reitin Tyrellä ja siirsin Garminiin. Toimii, mutta vaikka Tyressä reitti näkyy ihan oikein, niin Garmin piirtää viivat suoraan reittipisteestä seuraavaan ja laskee matkankin linnuntietä. Miten saan reitin näkymään oikein Garminissa?

Samoin kävi mulle kun tein reitin Tyrellä ja siirsin sen Zumo 350;seen, mutta kun pysähdyimme tankkaamaan, vaihdoin asetuksia Zumossa ja VOT, kaikki toimii loistavasti. Mun mielestä tuo Tyre on kaikkein helpoin reitinteko ohjelma :) :cruising:
 
kulkijan varjo sanoi:
Samoin kävi mulle kun tein reitin Tyrellä ja siirsin sen Zumo 350;seen, mutta kun pysähdyimme tankkaamaan, vaihdoin asetuksia Zumossa ja VOT, kaikki toimii loistavasti. Mun mielestä tuo Tyre on kaikkein helpoin reitinteko ohjelma :) :cruising:

Mitä asetusta muutit Zumossa? :kääk:
 
Jotenkin näin se meni....

*Pois reitiltä,uudelleenlaskenta* tästä "kehotteet"
*Kiertoteiden lisätiedot* tähän pukki


Anakin mulla toimi loistavasti reilun 200 kilsan opastukset :paikallatuulee:

Kokeile vielä...mulla ainakin pala heti tielle se opastus/violettiviiva
 
Nyt oikeestaan ainoo jota kaipaan on se Tompassa oleva "Mutkaiset tiet" toiminto. Muuten kaikenkaikkiaan loistava laite. Tuo vanha Garminin Nuvi 500;nenkin oli jo ihan hyvä,mutta tää on kyllä hieno. Tuon polttoainemittarin kun vielä saan pelittämään ja hoksaan sen käytön, niin sit on kyllä ihan proo vehe. Kun ei tossa häksättimessä oo mitään mittaria sille ja just kesällä tuolla euruupassa sitä kyllä olis tarvinnut. :orgmp3:
 
Kuten näistä viestiketjuista havaitsee, niin Garminin palvelut ei ole olikein tätä päivää. Latausohjelmia on monia ja niistä ei toimi kuin joku joskus. Uudistuksia tehdään vain sen takia, että piraatit ja kopionti ei onistuisi. Käyttäjäystävälisiä nämä Garminin palvelut eivät ole. Vanha MapSource toimi reitityshommissa aika hyvin kun pystyi kesken reitityksen tekemään jotain muutakin kartalle, esim. pistämään estot joillekin teille. Reititys päättyi vasta kun painoit entteriä. Lisäksi tieluokat oli oikein. Uudessa BaseCampissa tieluokat on kummat. Kun pistät estot moottoritelle niin silloin se käyttää vain niitä jos yleensä niitä on. Reititys on myös paljon vaikeampaa kun ei pysty tehdä välillä muuta, silloin reititys katkeaa. Laitteiden muistit on ilman muuta aivan liian pienet. Laitteiden aivot ei myöskään ole kovin nopeat, silloin kun mennään esim. ruuhka Eurooppan ja sattuu kunnon risteyksiä. Laite alkaa miettimään kovin pikään ja silloin ollaan jo ajettu johonkin, mahdollisesti myös oikeaan. Toimintoihion pitäisi saada myös mahdolisuus siirtää reitit juuri samanlaisena laiteelle kuin ne on tehty tietokoneelle nyt se ei välttämättä onistu. Laiteessa on myös paljon "erikoistoimintoja", kuten esim., että kartat häviää yhtä äkkiää kokonaan pois koko härveliltä, samoin välillä äänet. Sitten laitetta resetoidaan ja värkätään, jotta saadaan taasen jotain kuntoon. Pieniä asioita jotka luulisi saavan kuntoon aivan ilman kustanuksia. Homma lähtisi pyörimään siitä, että pistetään kunnon prosessori ja muistia vaikkapa 64G ja softasta kaikki nuo havaitut virheet pois. Ei silti, että laiteella kyllä pääsee perille mutta nykypäivänä ei tuonkaltaisia virheitä tai voimatomuutta saisi olla varsinkaan kun hinnat on kaliiden puhelimien tasolla. Puhelimet on ominaisuuksiltaan sitten aivan eri tasolla, niin tehojen kuin muidenkin ominaisuuksien puolesta. Oletushan on, että laiteet ja ohjelmat on tehty niin, että niitä voi käyttää tavalinen tumpelokin kansalainen. Manuaaleihin pitäisi saada myöskin jotain oleelista, ei vain niitä itsestäänselvyyksiä.
 
Uusi karttapäivitys tullut zümoon. :jippikaijee:

Päivitys kestää reilun muutaman tunnin, jos alat päivittämään sitä mökillä läppärillä, jossa on netti kännykän kautta. Ajatuksissani laitoin päivityksen latautumaan ja sitten vasta ajattelin.. :doh: Kohta ollaan voiton puolella. :D
 
AyrtonO sanoi:
Niin miksi se känny pitäisikään kypäräpuhelinta käytettäessä parittaa sen Navin kanssa? Keskuslaitehan on kypäräpuhelin, joten sehän se naitetaan yhdellä profiililla Naviin ja toisella kännyyn? Vai onko ongelma jokin halpispuhelimen kanssa, ettei se tue bt-multipairingia?

Joo ei kyse on juuri siitä että kypäräpuhelin EI ole se keskuslaite vaan navigaattori on. Navi toimii puhelimen näyttönä sen soidessa, kypärä välittää vain äänen korviin ja mikrofonilla ääniohjaat navin kautta puhelinta tai navia. Lisäksi navilla soitat puhelut liikkeessä ollessasi. Nämä ominaisuudet halusin ja tällä laitteella en niitä saa. :crash:

Zumo 350LM ei tätä mahdollisuutta ole ihan sama mikä puhelin tai kuulokehärpätin on käytössä. :hanuria: Jos joku voi todistaa tämän vääräksi, niin kuuntelen mielelläni :)-

Mitä sitten tulee noihin reitteihin, niin ainakin Tyrellä tehty reitti meni ykkösellä hienosti Zumo 350:seen ja ihan oikein se näyttää piirtävän reitin. Heti alusta asti oli kaikki kunnossa, ei oikonut yhtikäs mitään. Reitti oli kuitenkin sen +300km. Ensi viikonloppuna tosin pitää koittaa käytännössä että miten se oikeasti toimii. :dunno:
 
Nostetaanpa tätä. Joillekin jäi ilmeisesti tästä mallista ominaisuuksien puolesta toivomisen varaa, mutta mitä hyvää löytyy verrattuna muihin? Navi harkinnassa ja tämä olisi yksi vaihtoehto.
 
Chelios sanoi:
Joo ei kyse on juuri siitä että kypäräpuhelin EI ole se keskuslaite vaan navigaattori on. Navi toimii puhelimen näyttönä sen soidessa, kypärä välittää vain äänen korviin ja mikrofonilla ääniohjaat navin kautta puhelinta tai navia. Lisäksi navilla soitat puhelut liikkeessä ollessasi. Nämä ominaisuudet halusin ja tällä laitteella en niitä saa. :crash:

Nojoo, tässä on porukoilla eri filosofioita. Itse en ole edes ajatellut että yrittäisin nakuttaa numeroita naviin ajaessa kaksipyöräisellä, ei oikein tunnu turvalliselta touhulta. Toisekseen kun nappaan virrat pois pyörästä, sammuu navikin pienellä viiveellä - katkaisisi siis puhelinyhteydenkin.

Sen sijaan kypäräpuhelimessa on jatkuvasti virrat päällä pysähtyessäkin, ja kun niin puhelin kuin navikin on paritettu suoraan siihen (Sena), puhelut ja popit ei katkea. Jos soittaa haluan, se on pyörä seis pientareelle, hanska tassusta ja näppäilee suoraan luuria. On tuossa Senassa tosin parit suoravalinnatkin käytössä.
 
Jotta Tyrellä piirretyt reitit toimii Zumossa kunnolla, pitää reittipisteitä olla tiheästi. Tästä seuraa sitten se, että 29 reittipisteen (viapoint) maksimi Zumo 350LM:ssä on täynnä äkkiä ja Zumo pilkkoo reitin moneksi pätkäksi.

Saako tuon handlattua jotenkin, ettei pilkkois moneksi?!? :vi**ttaa:
 
Kootee sanoi:
Jotta Tyrellä piirretyt reitit toimii Zumossa kunnolla, pitää reittipisteitä olla tiheästi. Tästä seuraa sitten se, että 29 reittipisteen (viapoint) maksimi Zumo 350LM:ssä on täynnä äkkiä ja Zumo pilkkoo reitin moneksi pätkäksi.

Saako tuon handlattua jotenkin, ettei pilkkois moneksi?!? :vi**ttaa:

Saa. Tekemällä reitit Garminin omilla ohjelmilla :boring:
 
Kootee sanoi:
Jotta Tyrellä piirretyt reitit toimii Zumossa kunnolla, pitää reittipisteitä olla tiheästi. Tästä seuraa sitten se, että 29 reittipisteen (viapoint) maksimi Zumo 350LM:ssä on täynnä äkkiä ja Zumo pilkkoo reitin moneksi pätkäksi.

Saako tuon handlattua jotenkin, ettei pilkkois moneksi?!? :vi**ttaa:

En käytä reittejä ollenkaan, vaan pelailen pelkillä waypointeilla. Näitä saa naviin (minulla 220) käsitykseni mukaan 1000 kpl. Reiteissä mielestäni ongelmana on se, että niitä ei ainakaan tuossa 220:ssa saa aloitettua haluamastani waypointista.
 
riisor sanoi:
Saa. Tekemällä reitit Garminin omilla ohjelmilla :boring:

Basecampin käyttömukavuus vaan on syvältä. Muutenkin tuntuu hölmöltä tehdä uudestaan jonkun toisen Tyrellä suunnittelema reitti Basecampilla. Kai se pitää käydä kurkkimaan tuonne TomTom-leirin puolelle.
 
Kootee sanoi:
Basecampin käyttömukavuus vaan on syvältä. Muutenkin tuntuu hölmöltä tehdä uudestaan jonkun toisen Tyrellä suunnittelema reitti Basecampilla. Kai se pitää käydä kurkkimaan tuonne TomTom-leirin puolelle.

TomTomissa ei sitten puolestaan ole muistikorttipaikkaa ja koko aika bulkki. Garmin on kyllä kivan kokoinen. Reittien teko vaan on raivostuttavaa, jos se on pakko tehdä Basecampilla saadakseen kunnolla toimimaan.

Onko siis vielä niin, että se reitti on nimenomaan pakko tehdä ihan alusta alkaen Basecampilla, eli ei voi konvertoida esim. Tyrellä tehtyä Basecampiin ilman, että menee mönkään taas, kun siirtää reitin Garminiin?
 
Ostin messuilta 390:sen ja toistaiseksi en ole ehtinyt testaamaan käytännössä. Harjoitellessa käytin googlea aktiivisesti ja jollain hakusanalla löytyi youtube esimerkki reitin tekemisestä google mapsin avulla. Siinä pisteitä tulee yhtä monta kuin on risteyksia matkan varrella. Basecampiin imuroinnin jälkeen voi pisteitä vähentää ja antaa sen laskea reitin uudelleen omilla asetusten mukaan. Esimerkissä kaveri pienensi pisteitden määrän n. 1000:sta -> 20:neen pisteeseen. Kovasti oli sitä mieltä, että reitti vastasi alkuperäistä. Itse sain homman toimimaan mitenkuten, mutta pistemäärän vähennys vaatii varmaa tutkimista. Kunhan pääsen pyörän päälle niin testaaminen on mielekkäämpi kuin näyttöä tuijottelemalla.

Jossain toisessa ketjussa mainostettiin mopedmap:ia reitin tekemiseen. Siitä saa suoraan KML tai GPX tiedostot ulos. Pikaisella testillä siinäkin tulee reittipisteitä enemmän kuin tarpeeksi.
 
RiderOnTheStorm sanoi:
Ostin messuilta 390:sen ja toistaiseksi en ole ehtinyt testaamaan käytännössä. Harjoitellessa käytin googlea aktiivisesti ja jollain hakusanalla löytyi youtube esimerkki reitin tekemisestä google mapsin avulla. Siinä pisteitä tulee yhtä monta kuin on risteyksia matkan varrella. Basecampiin imuroinnin jälkeen voi pisteitä vähentää ja antaa sen laskea reitin uudelleen omilla asetusten mukaan. Esimerkissä kaveri pienensi pisteitden määrän n. 1000:sta -> 20:neen pisteeseen. Kovasti oli sitä mieltä, että reitti vastasi alkuperäistä. Itse sain homman toimimaan mitenkuten, mutta pistemäärän vähennys vaatii varmaa tutkimista. Kunhan pääsen pyörän päälle niin testaaminen on mielekkäämpi kuin näyttöä tuijottelemalla.

Jossain toisessa ketjussa mainostettiin mopedmap:ia reitin tekemiseen. Siitä saa suoraan KML tai GPX tiedostot ulos. Pikaisella testillä siinäkin tulee reittipisteitä enemmän kuin tarpeeksi.

Se on niin pirskatin typerää, että jos toisella letkalaisella on TomTom ja toisella Garmin, niin molempien pitää itse värkätä tismalleen sama reitti (esisuunnittelun voi tehdä esim. Tyrellä ja sen jälkeen ainakin Garministi tekee sitten saman vielä uudestaan Basecampilla). Pitänee kuitenkin tutkailla taas tuota Basecampia. Muistaakseni esim. kartan scrollaus oli hidasta, vaikka kone oliskin nopea. Tyre ja Google maps on näissä suhteissa ihan eri planeetoilta.:blink:
 
Kootee sanoi:
Muistaakseni esim. kartan scrollaus oli hidasta, vaikka kone oliskin nopea

Varmasti onkin jos käytät garminissa olevia karttoja USB-liitännän kautta.
Lataa kartat koneelle.
 
Siellä asetuksissa on myös sellainen kohta kuin Disk Cache Size. Tuon kun täppää riittävän isoksi niin lataa sen kartan kerran sieltä laitteen muistista koneelle ja sitten on ihan sama mitä karttaa käyttää.

Ainakin omassa Macissa homma pelittää todella nopeasti, Wintoosa on jonkin verran hitaampi piirtämään karttaa.
 
suopo sanoi:
Varmasti onkin jos käytät garminissa olevia karttoja USB-liitännän kautta.
Lataa kartat koneelle.

Kyllä kartat on koneella eikä reitin suunnitteluvaiheessa Garminin edes tartte olla kiinni koneessa. Onko joku keino scrollata nopeammin kuin nuolinämiskät? Kone on PC. Xeon E3-1230V3 prossu, GTX780 näyttis ja 16 gigaa keskusmuistia. Pitäis riittää.
 
Kootee sanoi:
Kyllä kartat on koneella eikä reitin suunnitteluvaiheessa Garminin edes tartte olla kiinni koneessa. Onko joku keino scrollata nopeammin kuin nuolinämiskät? Kone on PC. Xeon E3-1230V3 prossu, GTX780 näyttis ja 16 gigaa keskusmuistia. Pitäis riittää.

Kartasta kiinni (=hiiren vasen namiska pohjaan) ja raahaus (=liikuta hiirtä)?

Toki pitää varmistsaa, että on se "käsi"-työkalu valikoituna.
 
Back
Ylös