• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Farssimainen konkurssiloppuunmyynti Kouvolan Moto Bikessa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Kunkku
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Fireball sanoi:
Totesin ylpeänä maksaneeni enemmän veroja kuin Nalle.

Jaa? Montako miljoonaa veroa sitte maksoit?

Nojoo. Nallesta voi olla montaa mieltä ihan perustellusti. Mutta monessa asiassa Nalle on dead on correct. Esimerkiksi siinä, että työn hintaa Suomessa on pakko saada laskettua alaspäin, koska muuten työ ei yksinkertaisesti mene kaupaksi. Koska palkkojen alentaminen ei käytännössä ole vaihtoehto eikä valuuttakurssikaan halutulla tavalla jousta, jää jäljelle käytännössä vain yksi keino: verotuksen alentaminen.

Se taas tarkoittaa käytännössä kokonaisveroasteen laskemista. Kuluttaja kun lopulta maksaa tasan kaikki verot, myös sellaiset, jotka yritykset tilittävät valtiolle. Työn hinnan ja kotimaisen kysynnän näkökulmasta on vastaavasti se ja sama, kerätäänkö verot tulo- vai kulutusvaiheessa, kumpikin vaikuttaa työn hintaan. Toisin sanoen esimerkiksi ansiotuloverotuksen keventäminen ei juuri auta, jos sama fyrkka kerätään alvina pois. Tai veneverona. Tai koiraverona.

Vientituotteissa asia on toki hiukan toisenlainen, kaikki mahdolliset verot eivät rasita vientituotteiden hintaa.
 
Ettei nyt menisi puurot ja vellit ihan sekaisin, case Nalle: https://fi.wikipedia.org/wiki/Björn_Wahlroos
Muistaakseni on siirtänyt kartanon omistuksen pojalleen. Muistaakseni jättiomaisuus sai alkunsa Nordea - Sampo kuvioiden osakeomistuksesta. On varmasti laittanut valtavia summia omaa rahaa Joensuun kartanoon, mitä sitten jos vähän on mennyt valtionkin? Olisiko parempi, että kartano maineen olisi ränsistynyt ja rämettynyt korjauskelvottomaksi?
Luulenpa, että jos meillä taviksilla olisi jokin rakennus tms. johon olisi oikeutettu saamaan suunnitteluapua esim. peruskorjaukseen - se korjaus jäisi tekemättä pääomien puutteessa, ja olisi pakko myydä kohde pois.

Henk.kohtaisesti olen tyytyväinen ja samaa mieltä Wahlroosin kanssa, kehitysavun leikkaamisesta joka nyt tapahtuukin oikein kunnolla. Se on rahaa jota heitetään kankkulan kaivoon.
 
M58 sanoi:
Henk.kohtaisesti olen tyytyväinen ja samaa mieltä Wahlroosin kanssa, kehitysavun leikkaamisesta joka nyt tapahtuukin oikein kunnolla. Se on rahaa jota heitetään kankkulan kaivoon.

Samaa kankkulan kaivon menevää rahaa on tuulivoimaloiden pyörittäminen yhteiskunnan tuilla. Maksetaan jumalattomasti siitä että ne propellit pyörivät. Onneksi ei makseta siitä kun ne propellit ovat paikallaan. Tuulivoimatouhu on täysin älytöntä touhua niin kauan kunnes sen tuottamaa sähkönkulutuksen näkökulmasta satunnaista energiaa voidaan varastoida jonnekin ja niitä propelleja ei tarvitse pyörittää verovaroin. Toistaiseksihan Norjan ja Ruotsin valtavat vesivoimareservit mahdollistaa ylipäätään koko Tanskan ja pohjoismaiden propellibisneksen. Tanskassa missä on paljon tuulivoimaa, joutuvat myymään maksimituulisähkönsä aivan pilkkahintaa jonnekin, esimerkiksi Norjaan ja Ruotsiin, joskus jopa maksamaan siitä että sitä sähköä otetaan vastaan, ja sitten kun tuuli loppuu, niin edelleen Norja ja Ruotsi myy sitä vesisähköään lompakon saamapuolen isompi lokero kohteliaasti valmiiksi avattuina… Arvatkaa miksi Ruotsalaiset vastustaa Suomen ydinbvoimahankkeita? Siksi, että Suomi ostaa sieltä sähköä parilla miljardilla joka vuosi. Sarana! :pissed:
 
Kunkku sanoi:
Tilannehan on renkaiden suhteen tällä hetkellä se, että netistä tilaamalla saan rengasparin n. 190-210€ hinnalla kotiovelle. Siihen hintaan saan valita suurimmasta osasta uusia rengasmalleja. Kouvolan Moto Bikessa oli kaksi rengasta, Dunloppia ja muistaakseni Pirelliä, joista kumpaakaan mallia ei voinut pitää niinä "parhaina" renkaina. Siinä kassalla paljastui, että etusen hinta oli 150€, takasen parinsadan paikkeilla. Alennettu hinta oli yli 200€.
Kuten aiemmin totesin, olen valmis tukemaan kivijalkaliikettä ja maksamaan renkaista vähän enemmän kuin mikä on nettikauppojen hinta. Nyt oli kuitenkin kyse renkaista, joita en voinut pitää parhaina mahdollisina käyttööni. Eli en ollut valmis maksamaan niistä hintaa, jolla saan itse valitsemani mallit kotiin toimitettuna.
Minusta kauppiaan hinnoittelu ja etenkin haistattelu kassalla oli asiatonta. Maailman muutosta ei voi pysäyttää ja moottoripyöräkaupassakin on löydettävä uusia toimintatapoja. Asiakkaiden määräily tai syyttely ei ole oikea tapa. Se on nyt nähty Kouvolassakin.

Aika rasvainen hinta. Itse tilasin Misukan PR 4:set kotiovelle kannettuna hintaan 298€.
Alle asennus olikin sitten eri juttu, josta ehkä sitten myöhemmin......
 
Turder sanoi:
Tässä(kin) ketjussa näkee hyvin mikä on Suomessa vialla.
- kaupan alalla elää vielä vanhakantaista yrittäjää, joka ei osaa/halua mukautua nykymarkkinaan
- kaupan ala ei pysty mukautumaan avoimeen nykymarkkinaan koska verotus, työvoimakustannukset tms. pakolliset menot nakertavat katteen olemattomaksi ja vaikka myisi ilman katetta niin silti ulkomailta saat tuotteen kotiovelle halvemmalla
- kauppa näivettyy koska ihmiset koko ajan tarkempia rahoistaan, eivät maksa palveluista (esim. tekevät huollot itse), luopuvat harrastuksesta jne koska kaikki muu pakollinen (verot, asuminen jne. ) koko ajan kallistuu

Minusta Nalle Wahlroos kysyi hyvin jossain haastattelussa kesällä, että miksi Suomessa kovan palkan ihmiset (lakimiehet, lääkärit tms) mielummin maalailevat itse kesämökkinsä kuin tekevät (yli)töitä. Koska maalarin hankkiminen olisi kohtuuttoman kallista ja ylitöistä (kasvaneesta ansiotulosta) menee aina vain kovemmat verot. Täten yhteiskunnalle hyödyllisen ihmisen kannattaa downgreidata, mikä taas vähentää verokertymää, kulutusta, töitä, veroja, toisia töitä....

Joo-o.

Kulut kohtuullisina, velkaa vähän tai ei ollenkaan, halvat huvit (ei aina ihan uusimmat ja kalleimmat vermeet),
ja "ottaa sen minkä tarvitsee" (tulot).

Yhtälössä auttaa vielä kummasti se, ettei päästä markkinavoimia tai naapureita liikaa
määrittelemään omia tarpeitaan :D.

Downgreidausta....? Niin... toimii tuo ihan lähtötelineistä saakka. Ei tarvita täysvauhtista pää edellä
lentoa josta downgreidataan.

Ei liioin tarvitse olla ilman tavoitteita ja päämääriä.... pyrkimystä parempaan/eteenpäin.

Pitää vaan vahtia herkeämättä "sitä porukkaa", joka koko ajan on taputtamassa selkään hokien......
anna mennä... anna mennä :D. (noin kuvainnollisesti siis)

Hiljasta tulee siinä kohtaa kun toteaa.... Tehdääs näin.....
Mä paukutan välillä selkään ja tankkaan... anna mennä... anna mennä..... ja kerään fyffet :D.

.......jaa ei maistu? No, kyl sä olisit aika pitkään takonu mulle ennenku sul olis
happi loppunu tai lamppu syttyny :grin:.....

Sääli... ois kyl ollu kiva katella miten tyhmä juoksee ittensä hengiltä :;):

Aika hauskaa tuo, että "järkiin tuleminen" = "downgreidaus"
 
JK62 sanoi:
Aika rasvainen hinta. Itse tilasin Misukan PR 4:set kotiovelle kannettuna hintaan 298€.
Alle asennus olikin sitten eri juttu, josta ehkä sitten myöhemmin......

Kun netistä kerran tilaa, niin miksi maksaa liikaa? Nuohan tulee kotiovelle 250€ pintaan. :thumbup:
 
Mynet motolta on tullu renkaat pari kertaa tilattua,mutta lähes samaan hintaan saa suomalaisesta nettikaupasta Mp store,hyvin n pelannu toimitukset.Tais rahaliikenne kulkia mynetillä ainakin aikasemmin jonku kyproksen kautta, kun maksoin ennakolla pankkiin(vanhanaikasesti),pankissa vaan ihmetteli kyseistä firmaa,eikös se saksalainen firma oo ja tilit jossakin kreikan kupeessa.Jos ei löydy hyvää kivijalkakauppaa,niin netin kautta sitte moni tilaa,niin se maailma muuttuu.
 
Taas tämä vanha juttu 'suomalaisesta' nettikaupasta. Sen verran se on suomalainen, että ottaa välistä oman provikan ja tilaus kulkee kuitenkin noiden suurien toimijoiden kautta. En ole käytännössä ikinä nähnyt 'suomalaisen' nettikaupan pystyvän esim mynetmoton hintoihin juurikin tuosta syystä. Jotkin poistotarjoukset voivat olla eri juttu.

Välillä käy mielessä pistää putiikki pystyyn. Mynetmoton hinta +40€ tilauksen välittämisestä. Tilauksia?

HA-renkaissa e-tyre.de, kannattaa tsekata.
 
Viimeksi muokattu:
Luin tuota yrittäjän tarinaa ja kyllähän se noinkin on, itsekin olin yrittäjänä 90-luvun taitteessa perustaen pari firmaa, jotka edelleenkin toimivat, tosin ilman minua. Toisaalta tarinasta haiskahtaa vähän Kreikka-meininki, eli ennenhän oli paljon hauskempaa puuhastella kaikenlaista, kun sai itse päättää verojen maksusta, kestityksistä yms, jne. Vaan on yrittäjällä edelleenkin omat etunsa, vaikka huonommin meneekin. Paremmin meni kyllä ennen ihan palkansaajallakin, oli lapsivähennykset, puolisovähennykset, kaikki korot sai kaataa verotukseen jne.

Tietyt toimialat erityisesti ovat muuttuneet kyllä kovin säännellyiksi, mutta toisaalta säännöt ovat samat useimmille toimijoille kuin ennen. Aikoinaan eräällä paikkakunnalla X toimi idearikas yrittäjä, joka esimerkiksi harjoitti mm. sorabisnestä. Ei vaan saanut lupaa ottaa soraa haluamastaan paikasta, kun se oli joku pohjavesialue tms. Mietti tovin ja totesi ryhtyvänsä rapujen kasvattajaksi. Mainittu sora-alue sopi toimintaan oikein hyvin ja siihen sai nopeasti luvankin. Kuoripa sitten sorat pois 'altaista' ja sen jälkeen totesi ettei kannatakaan jatkaa perustamansa 'Rapula'-nimisen yrityksen toimintaa...
 
HiTec sanoi:
Postikulut aika karmaisevat noilla, joten itse käytän jatkossakin 1001Renkaiden palveluita :thumbup:

Niin, se on ihan millä nimellä hintaa kutsutaan. Mutta ei paha. Katsoin tuolta hinnan keväällä tilaamilleni renkaille, ja pikkasen hopealle tuo vaan jäi kuluineenkin. Mutta tilanteet muuttuu ja kannattaa verrata.

Tuollakin toimijalla näkyy olevan kaikenmaailman merkkiset ja malliset keski-euroopankin renkaat suoraan varastossa, eli sieltähän se tavara tulee tämän välikäden kautta.
 
Viimeksi muokattu:
HiTec sanoi:
Postikulut aika karmaisevat noilla, joten itse käytän jatkossakin 1001Renkaiden palveluita :thumbup:
Eikös tuo 1001Renkaat ole myös Saksaan rekisteröity nettikauppa?
Ymmärtääkseni MpRenkaatStore on harvoja kotimaisia nettikauppoja ja täysin kilpailukykyinen ulkomaisten kanssa ainakin niiden renkaiden osalta, joita olen itse tarvinnut. Ja vaikkei Suomessa renkaita valmistetakaan, niin saapa tässä yksi riistäjäyrittäjä ja mahdollinen/-set työntekijät leipänsä tienattua.

Vähän tuntuu, että vaikka me suomalaiset olemmekin isänmaanrakkaita, niin kaupassa ostetaan sietä, mitä halvimmalla saadaan - oli se sitten ulkomaista tai kotimaista. Ja vaikka suomalaista saisi samaan hintaan, niin silti ei välitetä katsoa, missä maassa tuote on valmistettu. Tämä on nähtävissä räikeästi esim. ruokakaupassa. Varsinkin karkki- ja keksihyllyt ovat täynnä ulkomaisia tuotteita ja osa jopa suomalaisella brändillä.

Ja tämä asia kyllä liittyy vahvasti tähänkin konkurssiin ja Suomen talouden tilaan yleensä.
Saksalainen sen sijaan on hyvin tarkka tuotteiden kotimaisuudesta ja sisämarkkina jyllää.
 
tie sanoi:
Mynet motolta on tullu renkaat pari kertaa tilattua,mutta lähes samaan hintaan saa suomalaisesta nettikaupasta Mp store,hyvin n pelannu toimitukset.Tais rahaliikenne kulkia mynetillä ainakin aikasemmin jonku kyproksen kautta, kun maksoin ennakolla pankkiin(vanhanaikasesti),pankissa vaan ihmetteli kyseistä firmaa,eikös se saksalainen firma oo ja tilit jossakin kreikan kupeessa.Jos ei löydy hyvää kivijalkakauppaa,niin netin kautta sitte moni tilaa,niin se maailma muuttuu.

No tuo mp-store yhtä tyhjän kans. Toimitusaika 4-10 päivää ja toimituskulut 24,95 1-3 rengasta. Yllättäen samat toimitusajat/kulut kuin mynetmotossa.:grin: Sama tilata sitte itte...
Itse olen kuitenkin nyt muutaman edellisen kerran ostanut renkaat ihan paikalliselta rengaskauppiaalta. Viimeksikin sain pilot road 2 renkaat asennettuna samaan hintaan mitä ois tullut maksamaan mynetmotosta. Enkä pidä pahana muutenkaan vaikka 20-30€ maksaakin rengassarja paikallisessa enemmän kuin nettikaupan kautta jos ja kun renkaat löytyy hyllystä. Mielellään senverran tukee paikallista yrittäjää. Mutta tosiaan joissakin paikoissa se hintaero saataa olla vaikka 100€ niin kyllä silloin monella jää ostamatta.
 
Kyllä, mp-renkailta tilaamalla elätät sekä sen saksalaisen nettifirman että tämän 'kotimaisen' firman porukkaa. :thumbup:

Ostaisin paikallisesta kaupasta, jos hinta setille olisi max luokkaa 50€ suurempi kuin nettikaupassa. Ilokseni huomasin, että paikallisen konkurssiin menneen yrityksen porukan uusi firma tekee vaihdon irtovanteille 15€+15€. Ja silloinkin kun vein omat nettirenkaat. Respect. Tekee mieli kysyä tarjous renkaistakin seuraavalla kerralla.
 
Tämä erikoistavarakaupan alamäki on kuoleman kierre, johon on vaikea keksiä ratkaisua. Muutama on onnistunut aika hyvin, esim. RajalaCamera- joka on saanut riittävän volyymin ja pystyy hinnoissa kilpailemaan Keski-Euroopan nettikauppojen kanssa ihan hyvin, ei toki aina ja kaikissa tuotteissa, mutta parhaat tarjoukset ovat täysin kilpailukykyisiä, jopa edullisempia.

Moottoripyöräpuolella tilanne näyttää vaikeammalta. Tuntuu, ettei oikein yksikään liike ole saanut tarvikekaupalle sellaista volyymiä, että pystyisi neuvottelemaan sisäänostohinnat keskieurooppalaisten kilpailijoiden tasoille ja pitämään kiinteät kulut suhteessa liikevaihtoon riittävän matalina. Näyttää myös siltä, ettei keskieurooppalaisilla valmistajilla/tukkureilla ole haluakaan auttaa suomalaisia kauppiaita tässä. Hupainen esimerkki on Touratech. Aikanaan, kun tavaraa sai vielä suoraan Saksan Touratechiltä, se tuli viikossa kotiovelle, kohtuullisilla postikuluilla. Sitten tuli Nordic mukaan, joka kaikesta päätellen lätkäisi Saksan hintoihin suoraan oman katteen päälle ja palvelu huononi kun tavara alkoi kiertää Ruotsin kautta => postikulut ja toimitusaika tuplaantuivat. Kävin silloin TT Nordicin David Johanssonin ja TT:n Herbert Schwarzin kanssa sähköpostikirjeenvaihtoa hinnoittelusta ja palvelutasosta, laihoin tuloksin. TT lakkasi silloin toimittamasta tavaraa suoraan Saksasta Suomeen.

Nyt mukaan on tullut myös Suomessa Biketeam. On mukava, että edes Vantaalla ja Turussa on tavaraa vähän näytillä, jotain pientä varastossa ja palvelu pelaa. Hinnoittelun ja toimitusajan osalta pätee sama kuin Nordicin aikaan, Saksan hintoihin jälleenmyyjän kate ja ALV:n ero lisää, toimitusajat yleensä tuplat, eli tavara tulee ensin Saksasta/Ruotsista Suomeen ja vasta sitten asiakkaalle, kalliimmilla postikuluilla kuin suoraan Saksasta. Olen tästä kirjelmöinyt Biketeamille, vastausta odotellen...

Mielestäni vika on ensi sijassa Saksan päässä, kyllä TT:n pitäisi antaa tavara maakohtaisille jälleenmyyjille sellaisella sisäänostohinnalla, että heille jää realistinen elämisen mahdollisuus, mahdollisuus pitää riittävästi kamaa varastossa ja riittävä palvelutaso. Suomen posti valitettavasti ei postikuluissa ole niitä halvimpia...

Samaan aikaan TT on melko hyvin onnistunut suitsimiaan maakohtaiset jälleenmyyjänsä olemaan toimittamatta tavaraa muualle kuin "omalle alueelleen", rajoittaen näin kilpailua. Onneksi Saksasta löytyy vielä kohl.de, joka toimittaa myös Suomeen, Saksan hinnoilla (Suomen hinnat -20 %) ja suurin piirtein samoilla postikuluilla kuin TT Suomi.

Nyt ihan tuore esimerkki. Jos tilaan tänään Zumo 390:n lukittavan telineen tuolta kohlilta, niin se maksaa 109,90 + postikulut 17 euroa ja on takuuvarmasti DHL:n kyydissä viikossa kotiovella. Jos tilaan saman tuotteen TT Suomelta, niin se maksaa 139 eur + postikulut 19,90 eur ja toimitusajaksi luvataan epämääräiset 7 - 10 vrk! Hinnassa eroa kertyy Saksan hyväksi 32 euroa, eli 25 % noinkin halvassa, yksittäisessä tilauksessa. Mielelläni suosin suomalaista, mutta en minä nyt sentään näin tyhmä ole.

Ongelma ei nykyaikana ratkea sillä, että jälleenmyyjä jossain maassa itkee saksalaiselle tavarantoimittajalle Saksan liikkeiden hinnoittelusta ja epäreilusta kilpailusta, minkä seurauksena saksalainen tavarantoimittaja kieltää saksalaisia nettikauppoja toimittamasta Suomeen ja pitää hinnoittelun ennallaan. Nykypäivänä maailma ei vaan enää toimi näin. Näköjään sitä on ainakin saksalaisten vaikea ymmärtää. Mielelläni ostaisin jonkin toisen merkkisen telineen Zumolleni, muilla ei vain valitettavasti ole yhtä hyvää olemassa, ei oikeastaan ainuttakaan kunnollista vaihtoehtoa.
 
Viimeksi muokattu:
Mietitääs alusta asti:

Minulla on moottoripyörässäni loppuunajettu takarengas.

Minä haluan uuden takarenkaan. Olen valmis käyttämään rahojani uuden ostamiseen.

Tehdas maassa X valmistaa haluamani kaltaisia renkaita. Haluan ostaa heidän valmistaman renkaan.

Minä olen valmis maksamaan siitä, että tuote olisi hyvänlaatuinen, että saan sen itselleni jossakin järkevässä ajassa ja että minun ei tarvitse hakea sitä 100km päästä.

Kaupat, toisinsanoen vähittäismyyjät, eivät lisää myymiinsä tuotteisiin mitään laadullista parannusta, vaan pelkästään oman katteensa.

Minulle, kuten kaikille muillekkin asiakkaille ei ole mitään hyötyä maksaa jollekkin liikkeelle siitä että he ovat joitain tuotteita ottaneet myymäläänsä "välivarastoon" ja pyytävät minulta +40% kalliimpaa hintaa samasta renkaasta, jonka saan nykyään postin kautta ostettua tukkumyymälästä huomattavasti halvemmalla.

"Erikoiskauppojen" kuolema ei ole huono asia. Kyseessä on liikeidea, jolle ei tänä internetaikana ole enää kysyntää. Verkkokaupat ovat liikeideoina ylivoimaisesti tehokkaampia kivijalkamyymälöihin verrattuna kaikissa niissä tilanteissa, joissa asiakas ei välttämättä koe tarpeelliseksi katsastaa/hipelöidä käsissään ostettavaa tuotetta.

Itse ostin juuri viikko sitten kesärenkaani saksalaisesta verkkokaupasta 130e suomalaisia saman renkaan vertailuhintoja halvemmalla. Minä säästin.

Maailma muuttuu.
 
Turder sanoi:
Yrittäjän tarinaa, varmaan samaan törmännyt moni mp-alallakin: http://suukkoship.blogspot.fi/2015/08/25n-vuoden-yrittajyyden-loppu.html

Hiukan haiskahtaa että oliskohan kuitenkin kannattanut vaikka pari iltakurssia käydä talousopinnoissakin. Ja sen lisäksi esim. Lvikauppa ennen nettiaikaa on ollut todella kannattava busines kun asiakkailla ei ollut mitään tajua sisäänostohinnoista ja kate ainakin sukulaismiehen vastaavassa pienessä raksakaupassa ei ollut mikään lelukaupan markalla sisään ja kahdella ulos vaan vitosela sisään kahdella sadalla ulos.

Mutta ei se yrittäminen ainakaan nyt mikään kultakaivos ole, sivutoimisenakin pääsee maksamaan kaikennäköistä mutta senverran sillä kuitenkin tienaa että jaksaa kymmenestä kahgeenkymmeneen tuntia viikossa puuhastella. Päätomisuutta ei viitsi edes harkita.
 
Back
Ylös