• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Euroopan reissu vol.2 2012

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Webbis
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Minä kävin viime suvena Puolassa läpikulkumatkalla Dolomiiteilta palatessamme vaimoni kanssa. Mm suolakaivoksilla käytiin. Lähinnä menin, kun koin että Via Baltica pitää kokea edes kerran.
Nyt toteankin, olen känyt Puolassa kaksi kertaa: ensimmäisen ja viimeisen. Ihmisillä on huono kielitaito, nuorisokaan ei juuri englantia taida, ja Puolan kielestä ei pirukaan ota selvää. Me pärjäsimme juuri ja juuri, kun vaimo hallitsee pikkuisen venäjää jolloin saman sukuisia sanoja löytyy. Maa on itsessään tasanen lättänä ja liikenne on mitä on.

On se vaan paljon hauskempaa ajella etiepäin Euroopassa niksmannien loistavilla baanoilla. Pääsee huoleti päästelemään enimmät höyryt kun pitää semmosen 150 - 220 kmh marssivauhtina. Eipä sitten tarvii kotomaassa kenenkään kiusaksi päästellä - ja etenkään oman lompakon päälle.

Enzi suvena taasen mennään - niksmannien kautta ja Alpeilla ja Dolomiiteilla enimmän aikaa kurvaillen...

Edit1 Ja lisätään nyt tähän, että kuulemma Musta Metsä ja Mosel-jokilaakso ovat kokemisen ja näkemisen arvoiset. Enkä epäile hetkeäkään. Siis kotiopäin kurvataan noitten seutujen kautta... Ja ei kun
062802moto_prv.gif
, kohtahan se on vuosi 2012 jolloin mennään.
 
On se vaan paljon hauskempaa ajella etiepäin Euroopassa niksmannien loistavilla baanoilla. Pääsee huoleti päästelemään enimmät höyryt kun pitää semmosen 150 - 220 kmh marssivauhtina.
Marssivauhti voi olla 150 - 220 kmh, vaan voipa olla myös 0 kun stau iskee kohdalle.
Eikä ne kaikki niksmannien baanat nyt niin loistokuntoisia muutenkaan ole, Gdyniasta etelään vievää A1:ta parempia tuskin yksikään.  

Mustametsä ja Mosel +++
 
On se vaan paljon hauskempaa ajella etiepäin Euroopassa niksmannien loistavilla baanoilla. Pääsee huoleti päästelemään enimmät höyryt kun pitää semmosen 150 - 220 kmh marssivauhtina.
Marssivauhti voi olla 150 - 220 kmh, vaan voipa olla myös 0 kun stau iskee kohdalle.
Eikä ne kaikki niksmannien baanat nyt niin loistokuntoisia muutenkaan ole, Gdyniasta etelään vievää A1:ta parempia tuskin yksikään.  

Mustametsä ja Mosel +++
Eipä tuota A1:stä etelään pitkälle ajella ja sitten ollaan Puolan perusteillä ja rekkojen seassa, yäk!
Silti E28 Gdyniasta Saksaan oli parempi, kuin uskalsin odottaa.
Sillä perusteella voi suositella harkintaan -> Gdynia -> Saksaan E28:a pitkin. Niitäkin on, jotka ovat pettyneet tuolla reitillä.
Varmasti löytyy niksulasta parempaa tietä.
Staut huomioidaan ja ajellaan reippaasti vain vapailla nopeuksilla, toki niitäkin on ruvettu sielläkin rajoittamaan.
Perussetti on, aamuksi Lyypekkiin ja sitten hanaa...
 
Tehtiin viime kesänä 12 maan reissu alkaen Virosta ja käännyttiin sitten Kroatista takaisin Saksan ja Tsekin kautta. Baltian läpiajoa saattaa hidastaa tietyöt. Kroatia yllätti positiivisesti, siellä vierähti muutama päivä Istrian niemimaalla. Puola oli toinen positiivinen yllätys. Mielenkiintoisia paikkoja löytyy mm. järvialueelta mm. sudenpesä eli Wolfsschanze. Myös Tatra ja Zakopane ovat mukavia seutuja mutkateineen. Puolan liikenne on ikävä kyllä maineensa veroinen!!! Sloveniasta löytyy hienoja mutkateitä vuoristosta, kannattaa vähän varoa mahdollisia sorateitä, jotka voivat olla kivisiäkin. Unkarissa Balatonin ympäristö on hieno, varsinkin pohjoisranta. Pohjois-Italiassa Bolzano (Bozen) on hyvä lähtökohta passien ylityksiin. Gardalla tykkäsin Malcesinesta enemmän kuin Riva de Gardasta edellisenä kesänä. Saksassa Berchtesgadenin seutu on hieno ja nähtävää riittää mm. Kehlsteinhaus (Kotkanpesä). Tsekissä mm. Pilsen on hieno ja Bayerischewaldin Tsekin puolenen alue mutkateineen. En tiedä mitä ei voi ohittaa mutta aikamoinen runsadenpula tuolla tulee. Pitää varmaan taas lähteä katsomaan jotain.
nixweiss.gif
Tuossa joku mainosti Moselin laaksoa, kannattaa tosiaan käydä jos niin länteen eksyy, myös Reinin laakso on hieno. Swarzwald (Mustametsä) on käymisen arvoinen, vaikka en ole siellä vuosiin käynytkään.
 
Nythän se myrkyn lykkäs.. työpaikka meni vaihtoon jonka syystä kesälomat lyhenee.
Uusi kysymys nyt kuuluukin, mihin asti on järkevä lähteä jos reissuun on käytettävissä 2:n viikon sijasta n. 1,5 vkoa? Lautalla matkustaessa on jo se puolikas viikko menny pelkästään hytissä istuen :/.
Vai pitäisikö sitö suosiolla pysytellä pohjoismaissa, eli Norjassa? Etelä-Norja olisi vielä näkmättä.
 
Suosittelen Etelä-Norjan kierrosta. Puolessatoista viikossa ehtii nähdä jo aika paljon, varsinkin jos ajaminen ja maisemien ihailu ovat matkan päätavoitteet.

Itselläkin on myös suunnitelmissa Norjan reissu kesäkuulle (lämmittelynä heinäkuun alppireissulle). Oma alustava reittisuunnitelma on tuommoinen: http://tinyurl.com/75hstyd. Aikaa ajattelin reissuun varata 8-9 yötä Norjassa ja pari laivoilla. Reitti voi muuttua aika paljonkin (lähinnä kelien johdosta).
 
Viimeksi muokattu:
Back
Ylös