Mietin kans samaaBlackCat sanoi:Vaan mistäpä ne Kawasakilla tietäisi miten heidän valmisteet pitää sisäänajaa, kyllä täällä tiedetään paremmin![]()

EDIT: Kolmessa vuodessa päästy sivulle 5.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mietin kans samaaBlackCat sanoi:Vaan mistäpä ne Kawasakilla tietäisi miten heidän valmisteet pitää sisäänajaa, kyllä täällä tiedetään paremmin![]()

Janezki_ sanoi:Alkoi kesäloma ja olisi tarkoituksena huoltoja tehdä erkkiin. Tahtoo tasaisilla kierroksilla pikkaisen nykiä, joten mielessä olisi tarkastaa nuo venttiilin välykset, mittarissa nyt reilu 30000km. Onkos kellään omistajalla kokemusta tuosta säädöstä? Tässä ilmeisesti säätö tapahtuu niillä säätö paloilla jos säätöön tarvetta? kuinkas saa pyöritettyä nokka-akseleita? sitten mietityttänyt nuo kaksi tasapäistä korkkia, että mitä niiden alla on/uskaltaako niitä aukaista? ne on siinä öljyntäyttö korkin lähettyvillä. Mielessä kävi että voisiko siellä olla siinä isomman korkin alla kampiakselin alapää josta sais pyöritettyä tuota jakoketjua hylsyllä? Sitten vielä yksi kysymys kuinka mitataan se oikea venttiilin säätö palan koko? en ole koskaan säätänyt tuollaisesta koneesta venttiilejä niin vähän epäselvä on tuo homma. Ainoastaan säätänyt perinteisempiä ns''mankityyppisiä'' venttiileitä. Kiitän ja kumarran jos joku viitsii asiasta neuvoja antaa. Tarkoitus olisi homma kuitenkin itse tehdä ja oppia jotain uutta.
BlackCat sanoi:Toinen tulppa on se minkä alta voi pyörittää kampiakselia ja toisen pienemmän alta näkyy ykk merkit. Nokat pitää irrottaa etä paloja pääsee vaihtamaan. Pari kertaa olen tarkastanut välykset säätää ei ole tarvinnut. Korjaamokässärissä neuvotaan koko homma ja sieltä löytyy palataulukko
Janezki_ sanoi:Mistäs tällaisen korjaamo kässärin löytää? mullakun ei ole muuta kuin ohjekirja tuohon sieltä en löytänyt edes venttiilin välyksiä. Tuolla löysin välykset liekkö paikkaansa pitävät? http://allrightshop.fi/tuotteet/varaosat Paljonko blackcat sinun erkillä on ajettu?
Janezki_ sanoi:Mistäs tällaisen korjaamo kässärin löytää? mullakun ei ole muuta kuin ohjekirja tuohon sieltä en löytänyt edes venttiilin välyksiä. Tuolla löysin välykset liekkö paikkaansa pitävät? http://allrightshop.fi/tuotteet/varaosat Paljonko blackcat sinun erkillä on ajettu?
Janezki_ sanoi:Kiitos paljon avusta teille! vielä tyhmä kysymys pyrkiikö venttiilin välys suurentumaan vaiko pienentymään kilometrien karttuessa? Esim jos pako venttiilin välys ois mulla 0.24mm niin pyrinkö säätämään sen 0.22mm vai tuohon 0.31mm? jossain ohjekirjassa muistaakseni luki että pienentyisi välys. autossani (honda) on säädettävät venttiilit tein tuon säädön itse ja siinä oli taas toisinpäin eli välykset oli liian suuret. Ja autossa säätö tapahtui perinteisesti mutteri auki kiristä ruuvia menetelmällä.