• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Epätasaisesti kulunut etugummi?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Hutsi
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
1.2.2009
Sijainti
Jyväskylä
Kertokaas mistä johtuu, kun etukumi kuluu epätasaisesti. Kumi rullaa työntäessäkin epätasaisesti varsinkin, jos rengas ei ole täysin suorassa. Kuten kuvasta näkyy, niin keskikohta kumista on korkeammalla kuin reunat.

Etugummi.jpg
 
Rengaspaine matala?
Liekö edellinen tarkoittaneen, että liian korkea rengaspaine?

Epätasainen kuluminen voi johtua rengaspaineiden lisäksi ajotavasta, iskunvaimentimien ominaisuuksista (tai niiden ominaisuuksien heikentymisestä), sekä myös tietyille rengasmalleille tuntuu olevan tyypillistä kulua epätasaisesti/portaille hyvin herkästi, jos eivät ole tarkalleen sellaisessa kohteessa tai olosuhteissa mihin ne ovat suunniteltu.

Omaan pyörääni en voi laittaa Bridgestonen rengasta eteen, ei vaan toimi. Kuluu portaille ja kantatessa pyörä "haukkaa" lisää kanttauskulmaa itsestään. Ei mikään mukava ajaa.

Omaan pyörään Metzelerin ME33 on toimiva eturengas (tämä siis vain esimerkkinä), mutta siinäkin on taas sitten yksi drawback, että rengaspaineen on oltava täsmälleen oikea, tai muuten sen renkaan saa pilalle nopeasti.

Kuten sanottu tässä koko litanian aikana, syy voi olla mikä tahansa, ja se on tapauskohtaisesti selvitettävä, jos haluaa asiaan korjausta.
 
Eipä taida eturenkaaseen kohdistua paljon voimia muualle kuin reunoille, jos nyt vähänkään kanttailee tai etujarrulla jarruttelee. Ihan normaalia siis minun nähdäkseni.
 
Mulla on kaikki eturenkaat missä on ton tapanen "traktorinrengas" -kuvio kulunu epätasasesti. Pyörät ollu thundercat ja nyt R1:nen. Tuota kuvioo on nyt vähän hankala selittää, mutta esim. bridgestonen BT020 etusena kului vituix kesässä (~6000tkm). Rengaspaineilla voi vähän kikkaill, ni saa kulumaan tasasemmin.
Metzeler näkyy kuluvan tasasemmin (paikallaan olevaa tyyppiä en muista...) ja hyllyssä odottaa asennusta metzelerin z4. Kuvioltaan Z4 on ihan erilainen kuin BT020. Uskon se kuluvan normaalisti.

Mulla on muutoinkin sellanen käsitys, että aika moni eturengas kuluu "laineille"....
nixweiss.gif
Noi "enska-gummit voipi olla vähän eri juttu
 
Mä väittäisin, että on ilmanpainetta liian vähän tai sitten iskunvaimennuksessa vikaa jos rengas on takoitettu kyseiseen pyörään (Kantavuus riittää ja koko on oikea).
 
Mä väittäisin, että on ilmanpainetta liian vähän tai sitten iskunvaimennuksessa vikaa jos rengas on takoitettu kyseiseen pyörään (Kantavuus riittää ja koko on oikea).
Renkaat on alkuperäiset BMW:n ensiasennusrenkaat. Paineita on vähän enemmän mitä Bemari ohjekirjassaan suosittelee. Noista rengaspaineista on niin monenlaista juttua näihin mopottimiin liittyen, että ei ota aina selvää.

Tuohon jousituksen/vaimennuksen säätöön pitäisi perehtyä. Tällä hetkellä ne vaan jossain säädössä.
 
Ensiasennusrenkaissa kannattaa varmaan käyttää ihan valmistajan suosituksia. Mutta minkä ikäinen pyörä on ja paljonko ajettu? Voisin sitten veikata, että iskareissa on vikaa tai sitten renkaan ominaisuus.
 
En oikein ymmärtänyt, kuluuko rengas siis reunoilta vai mikä tässä on ongelma?

Hyvin todennäköisesti rengaspaineet ovat väärät. Jos käytät aina samaa mittaria tai käyt samalla huoltamolla niin vaihda mestaa välillä. Puolet huoltamoiden mittareista on joko hakattu paskaksi tai väärin kalibroitu.

Onko tuo muuten se 800 sarjan BMW, josta murtuu tuo etuhaaruka tuolta akselin vierestä? Yks akka oli kuolla kun vauhdissa napsahti poikki.
 
En oikein ymmärtänyt, kuluuko rengas siis reunoilta vai mikä tässä on ongelma?

Hyvin todennäköisesti rengaspaineet ovat väärät. Jos käytät aina samaa mittaria tai käyt samalla huoltamolla niin vaihda mestaa välillä. Puolet huoltamoiden mittareista on joko hakattu paskaksi tai väärin kalibroitu.

Onko tuo muuten se 800 sarjan BMW, josta murtuu tuo etuhaaruka tuolta akselin vierestä? Yks akka oli kuolla kun vauhdissa napsahti poikki.
Le Motard otti esiin tärkeän pointin. Tosiaan hyvälaatuisenkaan rengaspainemittarin ei tarvitse välttämättä kun kerran pudota pöydältä, niin se näyttää perunoita.

Hyvä idea on pitää mukana pientä mutta laadukasta rengaspainemittaria, jota ei päästä altistumaan kolhuille.
 
No noi Bridgestonen Battlaxit on kyllä vihonviimeisiä renkaita. Ne kuluu just tuolla tavalla ja pilaa uutenakin pyörän ajo-ominaisuudet. Ei kannata sekaantua niihin.

Itellä meni Bridgestonen nakeilla ajo-ominaisuudet niin huonoksi että kävi jo pyörän vaihto mielessä, kun en uskonut että tunnettumerkkinen rengas voisi vaikuttaa niin paljon.
 
Eturenkaalle on tyypillistä tuo kuluminen enemmän reunoilta kuin keskeltä (toisin kuin takarengas, joka tuppaa kulumaan keskeltä). Vaikea saada kulkumaan tasaisesti reunoilta ja keskeltä. Kovemmat painet yleensä hieman auttaa.
 
Eturenkaalle on tyypillistä tuo kuluminen enemmän reunoilta kuin keskeltä (toisin kuin takarengas, joka tuppaa kulumaan keskeltä). Vaikea saada kulkumaan tasaisesti reunoilta ja keskeltä. Kovemmat painet yleensä hieman auttaa.
Saman tapaisia komuksia täälläkin. Tuohon kulumiseen kun vaikuttaa, niinkuin moni sen varmasti tietääkin, moni asia: rengasmerkki, ilmanpaineet, pyörän merkki ja -malli, ajotapa ja -olosuhteet, kuorma= yks vai kakspäällä, jne. jne.

Itse olen hakemalla hakenut ja samalla kokeilusta tieten maksanutkin jonniverran, tietylle renkaalle sopivat paineet jotka ovat yleensä aina olleet muutamia satoja grammoja korkeammat kuin mitä pyörän manuaali antaa ymmärtää että pitäis käyttää.

Niin ja tärkein tietenkin unohtui: osta oma rengaspainemittari! Eivät ole enää hinnankiroissa, digitaalisetkaan. Huoltsikoiden mittarit kun ovat mitä ovat ja näyttävätkin sen.
 
Kannattaa varmaan uhrata n.150,-€ ja ostaa uusi etunen, sattaa pyörä renkaanvaihdon jälkeen "uudelta". Ihmettely ei tuota rengasta enää korjaa. Kannttanee samalla vaihtaa rengasmerkkiä, kokeile esim.TOURANCE EXP.
 
Kertokaas mistä johtuu, kun etukumi kuluu epätasaisesti. Kumi rullaa työntäessäkin epätasaisesti varsinkin, jos rengas ei ole täysin suorassa. Kuten kuvasta näkyy, niin keskikohta kumista on korkeammalla kuin reunat.
Tarkoitat siis että uraa on keskellä enmmän jäljellä kuin reunoilla?

Vai onko urasyvyys about sama koko leveydeltä, mutta rengas ei ole enää samalla tavalla pyöreä kuin uutena, vaan keskikohta on tullut ulospäin? Näin voisi käydä jos renkaan runko pettää. Yhden kerran olen nähnyt tällaisen renkaan, tosin autossa mutta kuitenkin.

Sinuna ostaisin suosiolla uuden eturenkaan ja katsoisin tuosta vanhasta renkaasta sitten kun se on irrallaan mitä siitä sisältä löytyy.
 
Uudet kumit on jo tilattu ja tulossa. Täytyy varmaan vielä sijoittaa tuohon rengaspainemittariin, että saa paineet kohdalleen eikä tuhoa uusia kumeja.

Uusiksi renkaiksi otin Metzelerin Tourancet, kun ne oli vähän halvemmat kuin Michelinin Anakeet.
 
"Metsäsellerit" on varmaan turvallinen valinta. Itselläni Michelinit kuluivat loppuun pitoon verrattuna yllättävän nopeasti, ja moni muukin merkki on ollut pettymys.
Kyllä itelle tulee vanhojen kulahdettua taas metukat.  
smile_org.gif


21 vuoden aikana ollut metukkaa, micheliniä, avonia, bridgestonea ja sekä katupyörässä että endurossa. Metukka on voittanut luottamuksen.
 
Back
Ylös