• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ensipyörä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja manror
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
, jollaisen muuten ehkä hommaisinkin, muttei ikinä uskalla ekaksi pyöräksi tuollaista 300 kilon mötkälettä. Mitään kyykkyä en varmaan itselleni halua, toisaalta en ole sellaisilla kyllä ajellutkaan.
Suosittelen avaralla mielellä tehtyä koeistumis kierrosta alan liikkeissä.

Ja lukuihin ei pidä takertua liiaksi. On paljon pyöriä jotka ovat painavia, mutta yllättävän keveitä hallita massaansa nähden. Tarkoitus kuiteskin on ajaa eikä kanniskella selijässä pitkin kylää
wink.gif

ja kaatuu se kevytkinpyörä jos on kaatuakseen.

kuutioita ei kande säikähtää. Iso mies ja pieni kevyt pyörä on ikävä yhdistelmä.saattaa joutua jo ennen jussia pyöräkaupoille.

jos ei tietty tyylisuunta ole rajoitteena niin matkaenska on ihan jees valinta varaderolla tai gs bemarilla ei tule hätäpäivää noilla mitoilla ja ohan noita muitakin.kaikilla pääsee.

rohkeesti ettimään sitä omaa.

bowdown.gif
 
Tässä tullut parin päivän aikana aika paljon lueskeltua näistä...

Tuli mm. herättyy karuun todellisuuteen noitten tehojen ja painojen pohjalta...
Luulin kesällä ajaneeni jotain kevyitä "tossumopoja", mutta pyörät ovatkin olleet tehoiltaa 60-90 hv ja painaneet 160-210 kg. Näistä yksiköön ei tuntunut mitenkään tykiltä vekottimelta kaasu pohjassakaan, eivät myös olleet mitenkään raskaan/painavan oloisia käsitellä
omg.gif

...Tähän mennessä ku ei oo oikeestaan tulu harkittuukaan ku 600 kuutioista. :-/

edit: typo
Oletkohan vääntänyt kahvaa noilla pikkuritsoilla vitos-kutosvaihteilla juoksuvauhdeista ylöskäsin. Oma mopedi-transalp on aika ryntäävä orhi 6-8 tonnin kiekoilla kun vaihteena on 1-3, ei ole tullut vielä se viimeinen kilovatti vastaan. Jos tuntuu ettei voima ole ongelmä suosittelisin fjr-fazer1000 linjaa, on hyvä istuma-asento isommallekin peikolle ja voima tuskin loppuu kesken.

kokeile ensi suvena ihmeessä noita jamun tuotoksia
 
Ison miehen kannattaa ostaa iso pyörä ettei näytä tyhmällä käydessään sillä nakkikioskilla. Jos vaan japsien retronakut miellyttää silmää, niin niistä ainakin kokoa ja puhtia löytyy. CB1300, GSX1400, XJR ja ZRX ovat kaikki upeita pyöriä kaikinpuolin. Tietty on aina myös olemassa B-King, jos tykkää enemmän avaruusaluksen näköisistä vempaimista. Jokerina vielä heittäisin MT-01.
 
Jos nuo kusiaiset tuntuvat tehottomilta, ne ovat joko rikki, tai sitten et käytä oikeita kierroksia. Tee sama homma kuin customeissa, eli vaihda välitykset sellaisiksi, että maksimikierroksilla suurimmalla vaihteella nopeus on 160-180 km/h, niin alkaa "vääntöä" löytymään.

Jos taas et halua käyttää kierroksia, kannattaa etsiskellä kolme- tai kaksipyttyisiä jotka antavat huipputehon alemmilla kierroksilla. Sopiva Bemari, Trumppa, Ducati tai Kotari esimerkiksi.
 
Tässä tullut parin päivän aikana aika paljon lueskeltua näistä...

Tuli mm. herättyy karuun todellisuuteen noitten tehojen ja painojen pohjalta...
Luulin kesällä ajaneeni jotain kevyitä "tossumopoja", mutta pyörät ovatkin olleet tehoiltaa 60-90 hv ja painaneet 160-210 kg. Näistä yksiköön ei tuntunut mitenkään tykiltä vekottimelta kaasu pohjassakaan, eivät myös olleet mitenkään raskaan/painavan oloisia käsitellä  
omg.gif

...Tähän mennessä ku ei oo oikeestaan tulu harkittuukaan ku 600 kuutioista.  :-/

edit: typo
Oletkohan vääntänyt kahvaa noilla pikkuritsoilla vitos-kutosvaihteilla juoksuvauhdeista ylöskäsin. Oma mopedi-transalp on aika ryntäävä orhi 6-8 tonnin kiekoilla kun vaihteena on 1-3, ei ole tullut vielä se viimeinen kilovatti vastaan. Jos tuntuu ettei voima ole ongelmä suosittelisin fjr-fazer1000 linjaa, on hyvä istuma-asento isommallekin peikolle ja voima tuskin loppuu kesken.

kokeile ensi suvena ihmeessä noita jamun tuotoksia
Kylmä totuus vain valitettavasti on se että, niistä kaikista loppuu teho kesken. Niin se vain on. Ja sitä nopeammin mitä enemmän odotusarvoja pyörän tehoille on ladattu. Esim. itselleni 12R:n tehot olivat paha pettymys, kun lehtijutuista odotin että se ainakin katkaisee asfaltin, sutii kaasulla, yms. eikä se ollutkaan niin "vaarallinen" kuin luvattiin. Oli ihan tavallinen leppoisa matkamopo. Ihan hyvä pyörä sellaisenaan kuitenkin.
 
Tiedän kyllä toistavani jo itseäni ja satoja postauksia aiheen tiimoilta mutta sanotaan nyt kuitenkin vielä.

"Tehon tunnun" kannalta normaaliajossa on huomattavasti olennaisempaa alavääntö sekä tasainen teho/vääntökäyrä, kuin ilmoitettu huipputeho. Joka kierrosluvulla on omat lukemansa ja varsinkin pienemmillä moottoreilla ne löylyt löytyvät yleensä vasta, kun kierrokset ovat luokkaa sairaanhoitajien vuosipalkka.

Itseäni ei ainakaan enää tehot ja väännöt, jotka sijaisevat yli viidentonnin kierroksilla, hetkauttele pätkän vertaa. Ja kun joskus kuitenkin tulee kiire paikaltaan taivaanrantaan, niin se on se vääntö joka silloin puhuu.

Makuasioitahan nuo...
 
Mä en oikeen ymmärrä tuota sanomaa, että "teho loppuu kesken".
withstupid.gif
Kaikki eivät kuitenkaan kaipaa sitä 190kg/190hv:n tuomaa adrenaliini pursketta, jonka se tuo, kun kapulaa vääntää. Itselläni ei ihan noihin lukemiin pääsevää laitetta ole ollut, mutta iso Zetori kuitenkin, jonka kulkupuoli oli ihan kunnioitettavaa... Mä en koskaan ajanut sillä "täysillä", mutta niin kovaa kuitenkin, että alkoi jo pelottamaan.
tounge.gif
Ja varmasti ovat kaikki huomanneet, että harvassa on ne paikat, missä tuota hurjaa tehoa pääsis edes osaksi hyödyntämään. Liikenteen määrä lisääntyy ja tila teillä pienenee. Kaikki ei radalla halua rajojaan koittaa.

Tuon Zetorin jälkeen pyörieni teho laski. Mutta ajamisen nautittavuus silti nousi/nousee... Mahdoton yhtälö?
 
No, puheliaimmat on aina näyttäneet edustavan sitä osaa mopoilijoista, joille teho on kaikki kaikessa. Sitten saattaa lukijakin alkaa pitää itsestäänselvyytenä, että suurin nautinto lähtee tehojen käytöstä. Eli ei voi laillisesti nauttia täysillä. Ei meistä kaikista kasva rähinäkuskeja, jättäisitte edes aloittelijoille kirjoittaessanne sen "itsestäänselvyyden" vähemmälle. Ihan vaikka EMPY:n jäsenmäärän vuoksi.
 
No, puheliaimmat on aina näyttäneet edustavan sitä osaa mopoilijoista, joille teho on kaikki kaikessa. Sitten saattaa lukijakin alkaa pitää itsestäänselvyytenä, että suurin nautinto lähtee tehojen käytöstä. Eli ei voi laillisesti nauttia täysillä. Ei meistä kaikista kasva rähinäkuskeja, jättäisitte edes aloittelijoille kirjoittaessanne sen "itsestäänselvyyden" vähemmälle. Ihan vaikka EMPY:n jäsenmäärän vuoksi.
Eli tarkoitat, että me jotka pidämme tehoista ja vauhdista olemme ekstrovertteja? Onkos se pahasta? Ja mitäs ne loput on? Introvertteja, kun ovat vähemmän puheliaita eivätkä tykkää tehoista?  
baaa.gif


Jännää miten tehoista puhuminen aina saa niin paljon kuohuntaa aikaiseksi niissä, jotka arvostavat ajamisessa muita asioita. Mua taas ei haittaa, että ylistetään customeilla cruisailua ja katuenskoilla hiekkateillä sladittelua. Hienoa hommaahan sekin on. Mistäs aloittelija voi tietää mihin hän lopulta ihastuu? Ei kai ole pahasta, että aloittelija kuulee juttuja tästä moottoripyöräilyn "pimeästäkin" puolesta?

Ai niin, olisi kiva kuulla tämän  
kaboom.gif
"rähinäkuskin" määritelmä. En itseäni sellaiseksi kuitenkaan laskisi  ...ainakaan ei kuulosta minulta.
 
Komppaan toveri marcelia iso naku siis cb 1300 tai muut vastaavat teho ja Vääntö riittää ja on hyvät ajo ominaisuudet. jos ei ne riitä on tosiaan vielä B- KING jossa riittäää
033102bebe_1_prv.gif
033102bebe_1_prv.gif
 
Bandit 1200 tai 1250 vois olla kova sana myös. Vääntöä on ja tehoakin sopivasti (vakiona jotain ~100hv takapyörältä) ja pienellä pakoputkivirityksellä 15hv lisää. Käytetyt (eivätkä uudetkaan ) eivät paljoa maksa ja tekniikka pomminvarmaa ja helppo huoltaa itsekin.
 
Isolle miehelle iso ja tehokas matkaenska.
Ei yhtään huonompi tai parempi vaihtoehto kuin muunkaan tyyppiset pyörät.

Mutta niin lapsellisen hauska...

Ihan hyvin on tuollaiset ~50hv singlet jaksanut ~100kg ja ~200cm ihmistä kuljettaa ympäri maita ja mantuja.

Enempi on parempi ja ahne saa enemmän...
Vai miten ne sanoo?
 
No niin pittäpäs hieman tarkentaa puheitaan...
En tarkoittanut, tai ainakaan yrittänyt tarkoittaa, että noissa 600 ois liian vähän tehoja.  
lookaround_orig.gif

Honda vaan pisti vihastuttaa, kun sitä tehoa alkoi löytyä vasta >7000 kierroksilla. Kawan Versyksesta taas tykäsin: mukavasti vääntöä joka omassa ajossa sai sen tuntuu huomattavasti Hondaa puhdikkaammalta.
Näissä Honda 600 cc 4 pyttynen 78 hv ja Kawa 650 cc V2 64 hv.

Sitten täällä vähän epäiltiin, olenko oikeasti kahvaa kääntänyt...
Noita tehoja tuli testattuu mielestäni kohtuullisen hyvin motarin rampissa, josta 60 kmh vauhdista kiihdyttää täysillä vajaan 100 lisää mittariin. Tollanen ei tosin itselle niin hirveästi merkkaa...
Sen sijaan se, mitä tapahtuu, kun jostain 80 kmh vääntää kahvaa kytkimeen koskematta on se, joka itelle merkkaa jotain.

Muutenkaan se teho ei oo se pääasia. Tosta Versyksesta tosiaan tykkäsin.
Jos vaan polvet ois 5 cm matalammalla, niin sitä vois ehkä jopa harkita. Nyt kuitenkaan ei. Ja olihan se aika tuulinen peli, eikä sinänsä edes sykähdyttänyt mitenkään.
 
No jos HD ei ole kuitenkaan vaihtoehto Sinulle, niin siinä tapauksessa, kuten ehdotinkin tuolla aiemmin, ja moni muukin mun lisäksi, kannattais kokeilla noita +1000 nakulaitteita. Tehoa on aivan taatusti riittävästi(n.120hv), mutta vääntöä näissä onkin sitten hurjasti. Lisäks ovat aika tilavia. Todella monikäyttöisiä vehkeitä, helppoja ajaa ja ajoasentokin on rento. Itelläni oli ZRX ja tykkäsin kovasti.
 
Ja olihan se aika tuulinen peli, eikä sinänsä edes sykähdyttänyt mitenkään.
Joo, sehän noissa "maastokelpoisemmissa" = korkeammissa pyörissä on huonona puolena tuo mainitsemasi tuulisuus, jos ymmärsin oikein, että tarkoitit tuuliherkkyyttä. Mullakin oli edellinen pyörä kuuspuolikas Suzuki DR ja ei siinä kauhean paljon muuta moitittavaa ollut, kuin ajo-ominaisuudet isommissa nopeuksissa/tuulisella kelillä. Max satasta kun ajeli ja mieluiten alle, niin meno oli tosi mukavaa ja ykspyttysen vähäiset hevoset riittivät mainiosti. Soratiellä ja pikimutkatiellä tuo mopo oli jopa hauska ajettava. Taajamassa korkeus takasi hyvän näkyvyyden ja tehot riittivät normiperheauton jättämiseen. Tällä hetkellä on tallissa tonnisatanen nakuSuzuki, mutta haaveissani on vaihto takaisin johonkin matkaenskaan
smile_org.gif
 
No jos HD ei ole kuitenkaan vaihtoehto Sinulle, niin siinä tapauksessa, kuten ehdotinkin tuolla aiemmin, ja moni muukin mun lisäksi, kannattais kokeilla noita +1000 nakulaitteita. Tehoa on aivan taatusti riittävästi(n.120hv), mutta vääntöä näissä onkin sitten hurjasti. Lisäks ovat aika tilavia. Todella monikäyttöisiä vehkeitä, helppoja ajaa ja ajoasentokin on rento. Itelläni oli ZRX ja tykkäsin kovasti.
No periatteessa ei mua harrikoissa mikään riso. Night Rod on kaiken lisäksi kaunein pyörä mitä tiiän.
Ongelma vaan on, että näillä kulmilla kyllä sitten kaikki naapurit vetää herneen nenään jos tämän ikänen kloppi menee ja ostaa ekaksi moottoripyöräkseen harrikan...
(kale Joulu. 29 2007 @ 00:16) sanoi:
Joo, sehän noissa "maastokelpoisemmissa" = korkeammissa pyörissä on huonona puolena tuo mainitsemasi tuulisuus, jos ymmärsin oikein, että tarkoitit tuuliherkkyyttä.
Nyt kun otit puheksi, niin kyllähän se Versys rekan perätuulissa heilu.
Tässä tarkotin kuitenkin ajoviimaa
smile_org.gif

Tuolla aikaisemmin taisin sanoa, ettei oo kivaa joutuu arvailee puhaltaako tuuli kännykän avaimet housujen taskusta pihalle...
 
No jos HD ei ole kuitenkaan vaihtoehto Sinulle, niin siinä tapauksessa, kuten ehdotinkin tuolla aiemmin, ja moni muukin mun lisäksi, kannattais kokeilla noita +1000 nakulaitteita. Tehoa on aivan taatusti riittävästi(n.120hv), mutta vääntöä näissä onkin sitten hurjasti. Lisäks ovat aika tilavia. Todella monikäyttöisiä vehkeitä, helppoja ajaa ja ajoasentokin on rento. Itelläni oli ZRX ja tykkäsin kovasti.
No periatteessa ei mua harrikoissa mikään riso. Night Rod on kaiken lisäksi kaunein pyörä mitä tiiän.
Ongelma vaan on, että näillä kulmilla kyllä sitten kaikki naapurit vetää herneen nenään jos tämän ikänen kloppi menee ja ostaa ekaksi moottoripyöräkseen harrikan...
Night Rod on hieno ja erikoisen näköinen pyörä. Tehokas ja kevytkin ollakseen kuitenkin customi. Jos sulla on ajo-oikeus isoon pyörään, niin mitäs niillä naapureiden tai muidenkaan mielipiteillä on väliä, kun hankit pyörän mistä ite tykkäät.
wink.gif
Ja iällä ei tässä ole merkitystä. Kyllä Harrikalla ajaa nuoremmatkin kuin +40-vuotiaat.
tounge.gif


Kun vaihdoin Kawan Harrikkaan, sain kuulla mitä omituisimpia negatiivisia kommentteja kaveripiiristäni. Minuthan leimattiin miltei hulluksi duunipaikalla!
thumbs-up.gif
tounge.gif
Noh, ekan kesän jälkeen ennakkoluulot olivat jo karisseet, kun mulla ei näkynytkään "väriliivejä" yllä, pyörä toimi moitteitta ja se joillekin niin tärkeä suorituskykykin yllätti monet... HD on moottoripyörä niin kuin muutkin!
062802jumpie_prv.gif
 
Nyt kun otit puheksi, niin kyllähän se Versys rekan perätuulissa heilu.
Tässä tarkotin kuitenkin ajoviimaa  
smile_org.gif

Tuolla aikaisemmin taisin sanoa, ettei oo kivaa joutuu arvailee puhaltaako tuuli kännykän avaimet housujen taskusta pihalle...
Tuskin löytyy pyörää, joka ei rekan perätuulissa heiluisi. Kaikki heiluu enemmän tai vähemmän. Jos tuulensuojaa kaipaat, niin tuo Night rod tuskin sellaista tarjoaa ainakaan ulkonäkönsä perusteella (=naku). Täydellistä tuulisuojaa alkaa saamaan vasta varsinaisista matkapyöristä.

Mutta joo, ensimmäisen uuden pyörän kun hommasin vuosituhannen taitteessa, niin alkuunsa vaihtoehoinani olivat Hondan Blacbird, HD:n Night Train ja Bemarin RT.  
biggrin.gif
Yhtäkään noista en ollut koeajanut, ja aiempina pyörinä oli ollut 80-luvun nelipuolikas ja tonnisatanen suzuki. Jokaisessa oli omat plussansa, mutta kun lopulta täysveristä matkapyörää etsin, niin päädyin bemariin koeajamatta. Olisihan noilla muillakin matkaa voinut taittaa.. mutta..

Mutta joo, tuo pyörän valinta on sekoitus tunnetta ja järkeä. Kannattaa toki ihan järjelläkin miettiä minkälaista käyttöä pyörälle tulee ja fuck the neighbours!  
buttrock.gif
 
Osta suoraan vaan sellainen härveli mikä sielua tyydyttää. Muut vaihtoehdot ovat rahan haaskausta. Kokemuksella voi sanoa, että liian pienen hankittua tulee pakkomielle ostaa isompi ja aika harvoin niissä tilanteissa tulee voittoa tehneeksi. Muistaa vaan aluksi kääntää kahvaa maltilla.
Aivan!

Älä osta alle 1000 kuutiota.
 
Back
Ylös