• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ensimmäisen pyörän hankinta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja OpK
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
PoS sanoi:
Tuu hippi sitte huutelee, kun pääset sillä Ritmollas Kemoralla alle 1.20

Ja silloinkin olet ajanut superbikellä balttiarallaa samaa vauhtia kun moi nakukusiaisella :p

Mä huutelen silloin kun huvittaa.
 
PoS sanoi:
Tuu hippi sitte huutelee, kun pääset sillä Ritmollas Kemoralla alle 1.20

Ja silloinkin olet ajanut superbikellä balttiarallaa samaa vauhtia kun moi nakukusiaisella :p

Tohon aikaan hipin pitää oikasta jokkisradan kautta ja sittenkin tekee tiukkaa jos ei kovasti kehitystä tapahu. :p Pitäsköhän lyödä Tripleen sliksit alle ens kesänä ja kokeilla kuin kovaa sillä pääsis. Varmaan joku 1:15 olis ihan tehtävissä.
 
Viddu, mie ajan kolmipyöräisellä nopeempaan kuin Randy Mamola Silverstonessa...

Noniin, nuo uhoamiset kierrosajoilla ei varmaan kuulu tähän aiheeseen...:D
 
lario sanoi:
Viddu, mie ajan kolmipyöräisellä nopeempaan kuin Randy Mamola Silverstonessa...

Noniin, nuo uhoamiset kierrosajoilla ei varmaan kuulu tähän aiheeseen...:D

Hipille ja ex-mogulille pitää v*ttuilla melkein aina kun on mahdollisuus. Ja sitä paitsi nyt on talvi, topicin kuuluukin vähän karata aiheen viereen. :;):
 
PoS sanoi:
Niin tosiaan. Aiemmin työkseni näitä ajaneena olen aina koittanut miettiä ominaisuuksia sen kannalta, kenelle pyörä on tehty. Silti ne omat silmälasit on aina päässä, ja pyörän pitää olla hauska ajaa täysiä. Sitä noi japanin perusnelikot ei ole.

Hauskin noista pienistä olisi KTM Duke, mutta se on älyttömän intensiivinen ja epämukava. MT-07:n moottori on törkeän hieno ja vääntää upeasti, moottorin luonteen ansiosta pyörällä on esimerkiksi helppo keulia. En pysty käsittelemään sitä, että joku pitäisi MT-07:aa tylsänä. Kawasakilla on puolestaan saakelin hauskaa ajaa mutkateitä niin kovaa kuin pyörästä lähtee.

Mun mielestä Hornetit ym. ajaa asiansa, jos haluaa vain siirtyä paikasta A paikkaan B moottoripyörällä. Niistä puuttuu kaikki intohimo.
Niin, makuja on monia sano kissa kun persettään nuoli.

Emäntä ei siitä 07:sta tykännyt, minä en innostuntu 09 tracerista yhteään enkä erkka kutosesta. Sitä tosiasiaa ei muuta mikään, ei kenenkään kehut. Siksi suosittelenkin jokaiselle tekemään päätkösensä itse ja kuuntelemaan omaa mieltymystään enemmän kuin netin hehkutuksia. Se pyörä tulee kuitenkin ostajalle eikä netin tietäjille ja ostajalle sen pitää olla mieleinen.

En siis väitä että olet väärässä yleisesti ottaen, sun mielestä nuo voi olla tosi hienoja laitteita, ei se ole multa pois, samon monelle muulle. Väitän kuitenkin että en ole ainoa vaimon kanssa joka noin ajattelee, eikä sekään ole keneltäkään pois. Jos olis vain yksi ja ainoa hieno malli niin oltais kuin venäjällä, mihin tarvittais muita malleja.

Moni on tykännyt kovasti myös pikku monstereista. Erästä kokeilin pariinkin otteeseen ja jäi fiilis että nyt on customin kone räyhäpyörän näköisessä kamppeessa. Jokin ei mun ajatusmaailmaan istunut siinä yhtälössä.
 
Niin, onhan autopuolellakin Nissan Qashqai ja Toyota Corolla keikkuneet vuositolkulla kärjessä.
 
lario sanoi:
Moottoripyöräily pilattiin samana päivänä, kun rätkään laitettiin ensimmäisen kerran paikka matkustajalle.

Jaa, jos näin olisi, niin sitten multakin olis jäänyt näkemättä ja kokematta monen monituiset jutut ja ihanat muistot kaks päällä reissaamisesta. Esim nikki Karza niistä jotain tietääkin. Sekin yörespa Arabbassa, kun tultiin yöllä Brenneron solatien kautta parin - kolmen syherötietaipaleen, tais olla Bordoi ja jotain muuta, majapaikkaan yöllä. Oltiin nälissään ja viluissaan ja yörespa kiikutti kuumat kaakaot justiinsa. Ja sit untuvatäkkien alle - ah nauttimaan. Mistä? Se ei teille kuulu!
 
M58 sanoi:
Jaa, jos näin olisi, niin sitten multakin olis jäänyt näkemättä ja kokematta monen monituiset jutut ja ihanat muistot kaks päällä reissaamisesta. Esim nikki Karza niistä jotain tietääkin. Sekin yörespa Arabbassa, kun tultiin yöllä Brenneron solatien kautta parin - kolmen syherötietaipaleen, tais olla Bordoi ja jotain muuta, majapaikkaan yöllä. Oltiin nälissään ja viluissaan ja yörespa kiikutti kuumat kaakaot justiinsa. Ja sit untuvatäkkien alle - ah nauttimaan. Mistä? Se ei teille kuulu!

Se on siun mielipide, mutta mie en muuta omaa mielipidettäni ja molemmat ollana ihan yhtä oikeassa.
 
lario sanoi:
Moottoripyöräily pilattiin samana päivänä, kun rätkään laitettiin ensimmäisen kerran paikka matkustajalle.

Älä nyt moisia höpsi. Kolmatta kertaa tässä treenit menneillään..
Luojan kiitos, nykyinen vaimoni osoittautui pyöriä ja reissaamista rakastavaksi persoonaksi - muuten en kai olisi enää edes yrittänyt.
Hänen kanssaan on mahtavaa reissata mopolla(kin). Näin se vaan on - vaikka herkistelyksi menikin. Hyvät fiilikset matkalla ja ne yhteiset muistot.. Se on vaan se.
 
Viimeksi muokattu:
J@ck sanoi:
Älä nyt moisia höpsi. Kolmatta kertaa tässä treenit menneillään..
Luojan kiitos, nykyinen vaimoni osoittautui pyöriä ja reissaamista rakastavaksi persoonaksi - muuten en kai olisi enää edes yrittänyt.
Hänen kanssaan on mahtavaa reissata mopolla(kin). Näin se vaan on - vaikka herkistelyksi menikin. Hyvät fiilikset matkalla ja ne yhteiset muistot.. Se on vaan se.

Tuon tähän oftopiciin omankin mielipiteeni. Mun mielestä, vaimo tarakalla ei vie mitään pois ajonautinnosta. Ehkä hivenen on huonompi käsitellä pyörää kaupungissa, mutta se matkan jakamisen ilo, yhteiset matkan hyvät ja huonot kokemukset ja muistelot, niitä kun on kovin vaikea jakaa kenellekkään ellei ole itse sitä kokenut. Valokuvat tai videot, eivät tee sitä samaa fiilistä.
 
Riippuu henkilöistä ja pyöristä, mutta pääsääntöisesti kakspääl meno on perseestä. Sanoinkin tossa jo että seuraavassa pyörässä tuskin on takapenkkiä. Tai sitten laite on goldwing tms. ja reissuun mennään eri kaavalla kuin itte ajelee.
 
Jos palataan alkuperäiseen kysymykseen, näin pähkäilin ja ratkaisin asian itse muutama vuosi sitten samassa tilanteessa.

1. TM vertailu 600cc nakupyöristä: valitsin listan kärkipäästä omasta mielestäni parhaimman näkösen Suzuki GSR 600.
2. Yksilön valinta: koska tarjontaa löytyy ja on ostajan markkinat, odotin kunnes tuli vastaan vähän ajettu (taisi olla noin 30tkm), jolloin ajattelin että kuluvissa osissa ei vielä kovin paljoa ole tullut ikä vastaan. Olennaista lähinnö onko huollot tehty ja mikä on renkaiden kunto. Ainakaan tässä mielessä en mennyt pieleen, sillä neljän vuoden aikana olen teettänyt vain ohjeen mukaiset huollot ja vaihtanut akun ja renkaat ilman mitään muita ongelmia.
3. Yksilön valinnassa vaikutti snadisti se, että tässä tuli mukana takalaukku. Kovin montaa kertaa sitä ei ole tullut käytettyä ja uutena semmoisen hankkiminen olisi tuntunut kalliilta käyttömäärään nähden. Käytetyn mukana varusteet tulevat lähes ilmaiseksi.

4. Ostin myös ajokamat (paitsi kypärä ja hanskat) käytettynä. Kun seuraa toria, huuto.nettiä ym jonkin aikaa, hyviä ja vähän käytettyjä saa muutamalla sadalla. Löysin Rukan ajopuvun (5v kaapissa ollut) parilla sadalla kun harrastus oli jäänyt edelliseltä kesken. Joku neppari oli irti, mutta Rukka lähetti ystävällisesti uuden pyytämällä vaikka takuuajat jne oli mennyt aikoja sitten umpeen. Propsit Rukalle siitä.

Varsinkin jos budjetti on tiukka, toimisin edelleenkin samoin. Nyt on sopivasti puolisen vuotta aikaa väijyä sopivia yksilöitä.
 
Nyt on hyvä aika metsästää ajovarusteita. Liikkeissä on poistomyynnit ja Tori. yms täynnä yksityisten tavaraa kaupan.

Aloittaessani harrastuksen ihan nollasta, tein sen mokan että ostin kaikkea mahdollista kaapit täyteen ihan vaan ku se oli siistii ja mikään ei käytettynä maksanut juur mitään. Onhan se tietty kivaa että on valikoimaa, mutta loppujen lopuksi se meni siihen et oli se yks varustesetti, mitä käytän melkein aina. Loput makaa vintillä tyhjän panttina.

Toinen moka oli se, etten tiennyt, milloin varuste on oikean kokoinen. Kokemattomuuttaan tuli hankittua tavaraa, joka oli pikkasen liian isoa tai pikkasen liian tiukkaa. Jos varuste hankaa tai on muuten epämukava, on sen kanssa vittumaista ajaa ja yleensä se päätyy varastoon. Varsinkin nakupyörällä kun tuuli ottaa kivasti, niin jos kypärä pyörii päässä ja takki lepattaa perkuleesti niin se syö miestä. Monelle taas käy silleen että talvella olet pulskemmassa kunnossa ja kesäksi laihdut, tai päinvastoin. Painon jojoilu aiheuttaa tähänkin haasteensa.

Iso suositus sille, että ostat vain sellaista tavaraa mitä voit kokeilla päällä ennen ostoa. Ja mielellään ammattitaitoinen myyjä kertomassa vieressä tai sit oma kaveri joka osaa neuvoa. Kengissä kengännumero ei välttämättä osu ollenkaan normilenkkarien kanssa, lestitkin monesti erilaiset. Hanskoissa sormien pituudet yms vaihtelee, kaikki ei vaan istu vaikka koko olis nimellisesti sama jne. Eri valmistajien välillä on vaihtelua mitoituksissa.

Kypärissäkään kokomerkintä ei kerro sopivuudesta hirveästi, varsinkaan jos omaat hiemankaan standardimallista eroavan kuupan. Nämä asiat pomppaa esiin kun netistä tilailee ja tilaamasi tavara ei sovikaan kunnolla.

Netistä tilatessa voi myös käydä silleen, että tulee tilattua väärän kelin varusteita. Hanskoja, takkeja, housuja on ihan kesämallisia, sitten on lämpövuorella, vedenpitävällä vuorella jnejne. Kuvasta voi toisinaan olla vaikea huomata eroja, varsinkin jos tuoteseloste on vajavainen. Äkkiseltään kokemattoman silmään se näyttää et "takki ku takki, mitä eroa noissa muka on, paitsi et toi toinen on MAGEE!?"
Perus ilmastoidulla kesähanskalla on ikävä lähteä aamuhuuruissa kun lämpötila on +4...

Jos aikoo ajella pyörällä kelissä kuin kelissä, hyvä valinta on goretex-kalvolla varustettu kangaspuku. Gore-Tex lienee kai yksi parhaista, muitakin halvempia merkkejä toki on, ne ei omien kokemuksien mukaan toimi ihan yhtä hyvin. Aina kivempi jos saappaat ja hanskatkin pitäis gorea sisällään. Vittumaista ajella jos tumput tai sukat on märät. Plussaa jos housut ja takin saa vetskarilla toisiinsa, tai housuissa korkea vyötärö ja henkselit ettei rekkamiehen hymy paista takaatulijoille...

Joitain vaatteita mainostetaan vedenpitävinä, niissä voi olla sisällä semmoinen irroitettava sadeasukalvo. Itse näen tämän ratkaisun tosi huonona, jos pidät sadeasun vaatteen sisällä, hikoiluttaa niin perkeleesti. Jos jätät sen pois ja alkaa satamaan, on ikävä alkaa pukemaan ja riisumaan keskellä sadetta... Siitä syystä suosittelen hengittäviä kalvoratkaisuja jotka ovat kiinteästi rakennettu ajoasuun sisälle.

Varusteiden teknisissä ominaisuuksissa voi siis olla merkittäviäkin eroja, mitkä monesti näkyvät hinnassa. Jotkut varusteet ovat sellaisia, missä huomaa että "hei, tämähän on näppärä juttu", toisissa taas tulee sellainen olo et "perkele ku ei tämäkään mahu tänne voi jeesussaatana"... Useimmiten hintaero tuotteiden välillä ei tule ihan tyhjästä. Onneksi käytetyssä tavarassa hintaero tasoittuu ja halvalla voi tosiaan saada hyvääkin.


Kuivalla kelillä nahkat on toki kivat.

Oma suosikkiasuni on 2-osainen nahkapuku, racing mallisilla goretex hanskoilla ja saappailla. Omasta varustevalikoimasta ylivoimaisesti mukavin ja tyylikkäin paketti. Tällä setillä pärjää pikkutihkuun asti (puvussa kangasjoustot joista tulee läpi), sitten kun tulee vettä kovemmin niin vituttaa, mutta se riski on vaan otettava. Toki tähänkin auttaisi erillinen sadeasu, mut eipä oo tullu hankittua..
 
Viimeksi muokattu:
^Pitkään viestiin lyhyt vastakommentti: Paras joka kelin ajovarustus on nahkaa yhdistettynä ohueen kuorimalliseen sadeasuun, jonka voi vetää nahkojen päälle sateen sattuessa.

Goret kyllä suojaa motoristia keliltä, mutta siinä vaiheessa kun liukuu asvaltilla, toivoo, että olisi nahkaa päällä.
 
Ja yks mitä haluun mainostaa vaikka en ole kokeillut tai edes livenä nähnyt, niin Rukka ainakin tekee goretex-haalaria minkä saa vedettyä nahkojen päälle sateella tai kylmällä kelillä.
 
Toi Rukka Aqua air olis kyllä kova. Tosin köyhää yli viiden huntin hinta hikoiluttaa vaikka olis kuinka hengittävää materiaalia...
 
tuomaz-z1000 sanoi:
Nyt on hyvä aika metsästää ajovarusteita. Liikkeissä on poistomyynnit ja Tori. yms täynnä yksityisten tavaraa kaupan.
...

Kalvottomat nahkakäsineet, takit ja housut venyvät ja muotoutuvat sopiviksi. Älä osta liian isoa. Saumat ja vetoketjut tosin voivat rajoittaa venymistä jonkin verran, mutta useimmiten ihmiset ostavat liian suuret välineet, koska oikean kokoiset tuntuvat sovittaessa "epämukavilta".
Samaten kypärä muotoutuu päähän, vaikka tuntuisi liikkeessä nopealla kokeilulla liian ahtaalta. Älä osta liian isoa.

Kaksiosainen nakha-asu järkevillä ilmastoinneilla ja rankkasateelle sadekuori päälle on ehkä kaikkein järkevin valinta ajoasuksi. Muut voinevat tämän vahvistaa.
Kaksiosaisesta asusta saa kätevästi takin pois kesäkuumalla pysähtyessä syömään joulukinkkua.

Toki goreteksikin voi olla hyvä, mutta ne kalvot eivät kylläkään hengitä palio paskeakaan.
 
tuomaz-z1000 sanoi:
Toi Rukka Aqua air olis kyllä kova. Tosin köyhää yli viiden huntin hinta hikoiluttaa vaikka olis kuinka hengittävää materiaalia...

Onhan se hinta, mutta kyllä se Rukkan normigoreasukin maksaa, enemmänkin kuin halvat nahat + Aqua Air. halvat nahat siten tapauksesta riippuen...
 
shyhander sanoi:
Onhan se hinta, mutta kyllä se Rukkan normigoreasukin maksaa, enemmänkin kuin halvat nahat + Aqua Air. halvat nahat siten tapauksesta riippuen...

Otetaan tähän esimerkki halvoista nahkhoista: oma kaksiosainen Spyke-asuni 100€ uutena AllRight outletista, harmittaa etten ostanut samalla useampaakin.
 
Back
Ylös