• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Elacin high end korvatulppien kimppatilaus

Mieleni tekisi hankkia myös joko Elacinit tai Finfonicit. Vanhojen kokemusteni mukaan nuo omaan korvaan muotoillut tulpat pesevät apteekin earit ja muut mennen tullen.

Hinta noissa on kumminkin niin suolainen, että taitavat pysyä ostoslistan loppupäässä edelleen..

Päädyin köyhän miehen ratkaisuun ja tilasin viime perjantaina
tämmöiset

En ole noita vielä saanut hyppysiini, mutta ehkäpä ne tämän viikon aikana tulevat. Hinnalla noita ei ainakaan oltu pilattu ja saapa nähdä miten ne sitten omiin korviini asettuvat.

Kirjoittelen kokemuksia sitten kun paremmin tiedän...
 
No, nynne DIY tulpat tuli ... Tai oikeastaan ne tulivat jo viikko sitten, mutta enpä ehtinyt ruveta asennushommiin ennen eilistä.

Homma oli melkoisen helppo;  Aineet olivat 2-komponenttisia, eli ne tulivat kahdessa pikkurasiassa, kummassakin saman verran "tököttiä", toisessa valkoista ja toisessa oranssia.

Molempien rasioitten sisältö piti siis ensin jakaa puoliksi ja sitten yhdistää käsissä puolet molemmista kahdeksi palloksi. Yhdistämisen jälkeen oli muutama minuutti aikaa sulloa noita sisään korviin, ennen kuin aine alkoi kovettua.

Aine ei ole vaahtoa joka laajentuisi, vaan silikonia, pehmeää, öljyisen tuntuista, vähän kuin kittiä... Tuntui jokseenkin arveluttavalta tunkea tuota korvasta sisään, kun mielessä kävi, että mitäs jos työnnän tuon liian pitkälle, niin kohta se tarttuu tärykalvoon ja jämähtää siihen... No, tungin sitä niin pitkälle kuin uskalsin ja muotoilin korvan ulkopuolelle jääneen osan sitten tiiviiksi korvieni muotoihin ja mahdollisimman "matalaksi", etteivät rupeaisi painamaan sitten kypärä päässä. Sitten piti odotella n. 15 minuuttia hissukseen, jonka jälkeen olikin valmista.

Jämähdettyään tulpat oli helppo ottaa pois, niistä tuli yllättävän kovat, mutta silti jonkin verran joustavat.

Vaimentavat kohtuullisesti, mutta selvästi vähemmän kuin "Earit" tms. Näin pitikin olla, koska ilmoitettu vaimennusarvo on pienempi, (SNR-arvo 26) Earien n. SNR 30-36 vastaan. Kun olen jo valmiiksi huonokuuloinen, Earit päässä en ole saanut tavallisesta puheestakaan mitään tolkkua, mutta noilla kuulee edes jotain...

Autocomin kautta tulevat pölinät ja musiikit kuuluvat ihan hyvin moottoritievauhdissakin ja kaupungissa hiljaisemmalla vauhdilla koko mopon ääni kuulostaa erilaiselta kuin "eareilla". Noi siis vaimentavat joitain taajuuksia erilailla kuin earit.

Huomioita...

1. Istuvat loistavasti, eivätkä rupea painamaan pitemmälläkään matkalla.

2.Olisin voinut työntää tuota vielä n. sentin verran syvemmällekin, (joka siis on sisällä korvassa aika paljon). Vaimennus olisi varmaan tuolloin ollut voimakkaampi.

3. Korvan ulko-osaa ei kannattane peittää kovin laajalta alueelta, silloin ne on helpompi saada paikoilleen.
 
4. Tulpat ovat pestävät, mutta ne tuntuvat likaantuvan hetkessä ollessaan pois käytöstä, joten pitää keksiä joku hyvä säilytysratkaisu. ...Minigrip-pussi kenties?

Aiemmissa topiceissa on ollut puhetta Kuulonhuoltoliiton kautta saatavista tulpista. Luulisin niiden olevan näiden kaltaiset ominaisuuksiltaan ja hinnaltaankin, ainakin suurin piirtein. Sillä erolla tietysti kuitenkin, että ne asentaa ammattilainen, joka osaa/uskaltaa tunkea aineen tarpeeksi syvälle korvaan. Lisäksi niihin saa kuulemma lakkauksen, jonka avulla ne varmaan pysyvät helpommin puhtaampina. Noiden saatavuus on vaan aika heikkoa; Itse soitin tuonne heinäkuun alussa ja olisin saanut sovitusajan pitkälle elokuun puolelle.

Tulipas pitkä juttu... Loppukaneettina kumminkin:
Ihan ok, muttei kuitenkaan mitään maata mullistavaa. Jos olisi kärsivällisyyttä odottaa, kannattaisi varmaan hankkia nuo ammattilaisella teetetyt.

P.S. Ek, joko olet saanut omasi?
 
Joo, itse asiassa tilasin kaksi settiä. Ensimmäiset meni vähän vituix, kun arastelin suotta ja alkoi kovettua liian aikaisin. Toisista tuli hyvät. Nopealla veivaamisella mömmöt sekaisin ja reilusti survoo ja heti tasoittaa pinnan, niin hyvä tulee. Mielestäni kannattaa kyllä täyttää se koko sisempi korvanlehden onkalo, jotta nimenomaan pysyy hyvin paikoillaa. Noissa ensimmäisissä jäi vähän korvakäytävän yläpuolella korvanlehdessä olevasta onkalosta vajaaksi ja eivät pysy yhtä hyvin paikoillaan. Äkkiä sitä oppii erottamaan, että kumpi on kummastakin korvasta.

Tuli mieleen, että nyt kun on hyvät muotit, niin jos valaisi niiden avulla useamman parin joka mekon taskuun jostain akvaariosilikoonista tms, niin ei tarvitsisi erikseen niitäkään miettiä. Mistähän saisi tehtyä hyvän muotin? Jostain kipsistä varmaan tarttuu hiertävää kiviainesta pintaan.
 
Kyselisin kiinnostusta Elacin korvatulppien kimppatilaukseen Tampereen suunnalta. Mikäli saadaan tarpeeksi jengiä kasaan niin saatas toi reilu 30 eetun alennus. Noista tulpista en ole kuullut kuin kehuja.

-normaalihinta on 189 euroa/pari
-kimpassa hinta 155 euroa/pari
HÄH? 155 euroa pari?
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif


Minä maksoin 1.80 e/5 kpl laatikko ihan hyvistä tulpista. Ostin peräti kaksi (2) laatikkoa kerralla! Törsäsin prkl!
biggrin.gif
 
Back
Ylös