• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

DR-Z 400 sm supermoto

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja kala-aapo
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Laittakaas kun kerkeette vähän pidempää raporttia millanen häksätin toi ollut. Tollanen jääny kummittelemaan pään sisälle kovinkin tehokkaasti.
Kiinnostaa myös käytännön kokemukset jokapäiväisestä ajosta smotolla.. Pärjääkö tuollaisella jos se on ainokainen mopo..? Pitäis päästä koittamaan miten tollanen taittuu mutkaan, että osaisko sellasella ollenkaan ajaa..
 
Karban & Kala-aapo,

Laittakaas kun kerkeette vähän pidempää raporttia millanen häksätin toi ollut. Tollanen jääny kummittelemaan pään sisälle kovinkin tehokkaasti.

Miten paukut riittää tossa padassa? Viittiikö sillä yhtään pidemmälle lähteä? Kuis nää perinteiset, keveneekö keula aivan vahingossa, vai onko toi ylipainonen piikki?

Kiitos! Tai jos kauheesti kehutte, ja meen ostamaan tollasen, niin per*ele teitä..
Moro Johu!

Kauheesti en vielä voi kehua/haukkua kyseistä härpätintä kun tänään sen kävin hakemassa tossa klo.17.00 ja mittarissa on 3.4km  
bowdown.gif
mutta ehkä töiden jälkeen tulee lisää kilometrejä!
Sen huomasin kyllä että on siinä vääntöö ihan kivasti!
Voin minä laittaa raporttia motosta kun pääsee sitä kunnolla käskemään

Karban osaa varmaan nyt kertoa enemmän.
 
No meikä on ajellu dr-z nyt reilun 3 tonnia ja tuntuu et moottori on herkistyny tai jotain paremmin pelaa ainakin...

Nyt ku on ollu lämmintä tuntuu pirteemmältä arvelisin siitä et käy aika laihalla viileemmillä keleillä!? uskoisin et putken ja suuttimien vaihdolla heräis vielä paremmin
buttrock.gif
 
Nii siis ei tuo mikään kisapeli oo. Just ja just saa keulan ylös kakkosella mut ei puhtaasti.

Jos on vastatuulta ja pitäis ajaa suoraa tietä niin ei kiinnosta hiukkaakaan. Matka-ajoon voi sitten ottaa vaikka bussin niin saa kamatkin kätevämmin mukaan. Toisaalta millä pyörällä se satasen ajaminen suoralla tiellä yleensäkään on hauskaa, sitä en tiedä, mutta joka tapauksessa tuolla se on just ja just siedettävän rajoilla.

Mut jos on mutkia tiessä niin tuulikaan ei haittaa.

Radalle jos menee niin fk-radat on kivoja, noilla oikeilla radoilla on liian vähän mutkia.

Kaupungissa ihan loistava vehje. Muutenkin on hirvittävän helppo hallita kun painoa ei kuitenkaan oo paljon mitään, vaikkakin 25kg enemmän kuin kunnon kisapeleissä.

Ainoana pyöränä menee jollei iron buttit kiinnosta. Mutta miettiä sopii mitä saa vastineeksi kun luopuu touringista: Ihan joka sään ja -paikan mopon (pl. moottoritiet). RM:n vanteet vaan paikalleen piikkirenkain niin voi ajaa talvellakin, tai kunnon rupulit alle niin voi mennä pöheikköön.

Ei mulla ole ollut ainakaan näin hauskaa kakspyöräisellä koskaan. Kokeilkaa niin tiedätte.
 
Tuunausvinkki, istumismukavuus kasvaa piillä, kun ruuvaa sen "kauhukahvan" vai mikä se nyt siinä kuskin persiin alla menevä remeli onkaan, veks. Niin ja pyörä keveneekin!!!

Vesku
 
Toi SM:hän on RM:n keulalla ja takahaarukalla. Takaiskarista en tiedä varmaksi sanoa onko rämän vai enskamallin dr:n. Etujarrusatulan kiinnikkeitä kävin tuossa yksi päivä pällistelemässä juuri sitä talvikäyttöä/RM:n vanteita silmälläpitäen, ja siinä tulee sellainen onkelma että keulaputken alapään valukappale (jossa satula kiinni) on erilainen kuin RM:ssä, eli satulan siirtäminen pienelle levylle on aika hankalaa. Iso levy voi toimia talvikäytössä, jos oppii käyttämään hiukka tehokkaampaa etujarrua ja jos ei esim. spoorissa ota kiinni jääpaukkuihin ja väänny. (Ja kesällä metsässä kiviin tms, jos enskakumeilla aikoo kesällä ajaa). Mutta jos talviajo on suurimmalta osin esim. metsäautoteitä yms, uskon että iso levy voisi toimia.

Oletteko SM:n omistajat vertailleet pärrää esim. kotarin uusiin enskamalleihin noin ajossa? Painossa ja tehossa on kiistatta eroja, mutta omat puolensa tuolla SM:lläkin on. (Onhan se ainakin SUZUKI)...
biggrin.gif
Itseäni himottaa lähinnä juuri SM Dertsu tai sitten Kotarin 300 EXC 2-tahtipeli. Hyvin erilaisia laitteita mutta molemmissa omat hyvät ja huonot puolensa.
 
Toimiikos nuo smoton katukumit hiekkatiellä miten hyvin.. vai onko liian liukkaat?
Toimii ainakin kovapohjaisemmalla soratiellä ihan tarpeeksi hyvin. Irtosoralla on perkeleen liukkaat. Mut yleensä vaikka olis irtosoraa niin siinä on kumminkin jonkinlainen ajoura sorasta vapaana. Mutkasta lähtiessä tietty takapää sinne soran puolelle niin on kivempaa
smile_org.gif


sanoi:
Mites toi SM-version alusta; onko se samoilla kilkkeillä kuin perusversiokin? Eli saako alustan säädettyä rupulikumeilla toimivaksi?

Ei oo, takahaarukka on ainakin eri, ja etupää on usd. Ja siis itse asiassa on RM:stä molemmat, muistaakseni RM125 ja jotain vm2000 luokkaa.
 
Mites sujuu kakspäällä ajo? Jaksaako mennä kuinka hyvin? kiinnostais ajatus että vois renkaita vaihtamalla käyttää samaa mopoa montulla ja talvellakin.
 
Uusimmassa Bike-lehdessä on testissä dr-z400sm ja kolme muuta supermopoo, suzuki ainut 400cc muut 650cc.

Paljon kehuivat tohtorin ketteryyttä mutta moittivat pehmeää jousitusta isoille kuskeille.

Lukekaa testi!
 
Pitääpä lueskella.

Mutta vähän kuulostaa vaisulta noi kommentit tosta suizan padasta, että olisi oikeesti hengetön peli. Kevyt ja muutenkin mukava, mutta ei taho olla ruutia. Kai se pitää käydä ite testaamassa, jos jossain liikkeessa tollanen löytyisi.

Kiitoksia kommenteista!!
 
perkele sentään eilenki tuli joku tollasella motolla keulapystyssä vastaan! Alko hieman vituttaa kun oma pyörä on osina
biggrin.gif


Ei muutakun motot alle!!!!!!!! Katukyykyt on tylsiä vehkeitä.

Mutta.. ei sitten kannata mennä pal kehä3 ulkopuolelle ettei ala vituttamaan!!!!!!! kuka yleensä haluaa ajaa moottoriteillä
confused_orig.gif


Jos tehonpuute vaivaa niin ainahan noi ajaa etu tai takapyörä ylhäällä kävelyvauhtia, joka korvaa tuplasti tehovajauksen
biggrin.gif


Itseasiassa motolla pystyy ajaa vielä kevyesti sellasta 170km/h, enempää ei saatana kulkenut kun alko pätkimään.. säädöt vissiin kädestä. JOS ENS VUONNA menis 200km/h rikki kun tulee vähän viripalikkaa?
confused_orig.gif
?
confused_orig.gif
? hmm..
 
Just bikea luin... jousitus pehmeä... sitä voi SÄÄTÄÄ jäykemmäs
smile_org.gif
tehoa kyllä niukanlaisesti mutta hintaerolla muihin saa kyllä vaikka big bore kitin ja muuta hauskaa palikkaa... painoa saa vielä pois helposti esim. työkalut,jalkatapit,kevyempi pakoputki.
buttrock.gif
 
Pisti vielä muute silmään toi bensan kulutus 7 litraa sataselle ite en saa kulumaan kuin 4-5 litraa eikä kyse ole mistään köröttelystä
smile_org.gif
 
Mutta vähän kuulostaa vaisulta noi kommentit tosta suizan padasta, että olisi oikeesti hengetön peli. Kevyt ja muutenkin mukava, mutta ei taho olla ruutia. Kai se pitää käydä ite testaamassa, jos jossain liikkeessa tollanen löytyisi.
hmmm, voipi olla lievä pettymys. Kävin keväällä koeajamassa Yamahan xt660 (onks se sm-malli nyt x vai r?) ja sen pata tuntui ainakin todella vaisulta. Tuon biken testin mukaan Suzukin ruuti on vielä laimeampaa.

Harmi sinänsä, pirun mukava laite muuten ajella.
 
Mutta vähän kuulostaa vaisulta noi kommentit tosta suizan padasta, että olisi oikeesti hengetön peli. Kevyt ja muutenkin mukava, mutta ei taho olla ruutia. Kai se pitää käydä ite testaamassa, jos jossain liikkeessa tollanen löytyisi.
hmmm, voipi olla lievä pettymys. Kävin keväällä koeajamassa Yamahan xt660 (onks se sm-malli nyt x vai r?) ja sen pata tuntui ainakin todella vaisulta. Tuon biken testin mukaan Suzukin ruuti on vielä laimeampaa.

Harmi sinänsä, pirun mukava laite muuten ajella.
Niinnojuujajoo, ite oon ajanut XT660 Motoa ja DR-Z motoa.

XT ei tuntunut yhtään sen kevyemmältä tai helpommalta kuin oma vanha FZS600 krossitangolla. Ainoastaan tehonpuute erotti nuo kaksi.

Kun sitten pomppasin DR-Z:n sarviin oli eroa kuin yöllä ja päivällä. Siis jos vertaa vaikka siihen mun vanhaan Fasuun. Tai vaikka XT:hen. Ei yhtään kankea, ja helpompi ajaa kuin polkupyörää. XT:ssäkin piisais tehot hienosti jos sitä saatais muutama kymmenen kiloa laihemmaks.

DR:ssä on kyllä lievää tehonpuutetta, mutta oikeesti sillä välirahalla vaikka XT:hen saa tuohon loihdittua ainakin sen 8 lisähummaa ellei enemmänkin.

Ite aattelin seuraavaksi kokeilla ns. "3x3-modia", eli suomeksi airboxiin 3"x3" kokoinen reikä ja suuttimien ja neulojen kanssa pelleilyä. Erään penkityspapperin mukaan tuossa tulee lisäheppoja huipputehoon 2 kappaletta, mutta mielenkiintoista on se että ero korkeimmilla kierroksilla on 10 hevosvoiman luokkaa vanhaan verrattuna. Lähde: http://img.photobucket.com/albums/v699/burned-drz/DRZsdyno.jpg

Nyt tuntuu vähän siltä että papu loppuu liian aikaisin vaikka kone kiertääkin aika korkealle. Tuo toivottavasti helppaa.

Paras vastine rahalle silti näistä "katumotoista" mun mielestä. En voi kuin suositella.
 
Back
Ylös