• Alkukesän ratapäivät tulevat myyntiin 1.4. klo 18 jäsenille!

.Diversion 900 plexin toimiva modaus

Liittynyt
28.3.2010
Sijainti
syvä etelä
Nyt loppu lärpäkkeillä leikkiminen ja infernaalisesta ruukkumelusta nauttiminen😁.
Nakuksi modaus olisi sitten ollut seuraava vaihe, mutta onneksi siltä vältyttiin. Olokaattennii hövelit.
Toimii🙏.
 

Liitetiedostot

  • IMG20260401150749.jpg
    IMG20260401150749.jpg
    916,1 KB · Katselut: 15
Jep, aikoinaan kanssa kaikkea kokeilin ja lopuksi tuhosin yhden pleksin leikkaamalla ihan matalaksi. Sen jälkeen kypärä rauhoittui ja meteli positui.
 
Ohessa vielä hieman eri kulmasta.
Edellinen koeversio oli "suora leikkaus"
tuosta korvien korkeudelta.
Siinä oltiin jo voiton puolella, mutta vertailuajo kokonaan ilman plexiä kannusti tähän "Editors Final Cut" versioon.
Ei paljoa jäänyt😁. Kokonaan on ilman tosiaan ajossa erittäin toimiva vaihtoehto, mutta.... kirvoittaa jopa itselle heti ajatuksen..... Rikki, puuttuu osia🤔.

Palstoilla aina pähkäillään siitä, mikä on paras-helpoin-nopein tapa leikellä noita käikäleitä.

Omasta puolesta kaikki nuo kriteerit
täyttyvät, aidosti, akkurälläkällä (8.500rpm) + 125mm ohuella Inox laikalla. Ei räpsi, ei polta, leikkaa todella nätisti. Ensimmäinen veto niin, ettei mene ihan läpi. Toinen kierros rauhallisesti "nippa-nappa" läpivedolla. Molemmat kierrokset yhdellä vedolla alusta loppuun.
Jälki on sen verran siisti, ettei vaadi kuin kevyen ylihipistelyn. Kuvissa vielä siistimätön reuna.
 

Liitetiedostot

  • IMG20260401150757.jpg
    IMG20260401150757.jpg
    948 KB · Katselut: 6
  • IMG_20260404_100551.jpg
    IMG_20260404_100551.jpg
    722,6 KB · Katselut: 6
Muistan juu kun kokeilin kokonaan ilman pleksiä niin tuli tosiaan tunne että tosta edestä puuttuu jotain. Mä en ihan noin alhaaltaa kuitenkaan omaani silloin pätkässä ja taisin dremelillä leikata silloin. No sitten kun myin niin annoin kolme eri mittaista pleksiä mukaan :)
 
Pleksin muoto/korkeus on vähän hankala saada hyväks. Useinmiten siit tulee jonkinlaen kompromissi...

Aikanaan yli 20 v sitten hommasin, silloiseen Yamahaan "touring pleksin". Ekan ajelu jälkeen leikkasin saman korkuseks ku aluperäisen. Pauke ja meteli ajaessa oli tällä touring mllilla aivan sietämätön :no:

R1:n ku ostin, missä vakiopleksi. Niin eka euroreissu, totesin liian matalaks. 150km/h:n vauhdis (siirtymäajo saksan läpi) tuntui et pää irtoo koht ja illalla niskat aivan hellänä, ku roikuin kaverin vauhdissa :kääk:

Touringpleksist oppineena, kokeillin pikkasen korkeampaan siirtymistä ja maltillisesti :right:
Hommasin eka tuplakuplan, mikä ehkä sentin keskeltä korkeempi ku alkuperäinen. Eipä muttanu tilannetta oikein mitenään.
Seuraavaks sellasen mikä oli 1cm korkeempi, suunnilleen koko leveydeltään. Johan alkoi pää pysyy hartioilla, vaikka työns siirtymillä reippast yli 200km/h. Eikä metelikään ollu paha :)
 
Back
Ylös