http://www.mobildelvac.com/ <- Tuolta löytyy ehkä enemmän faktaa kuin mopomyyjän suusta..
Jåå, ja varmasti puolueetonta tietoa
Kaikkihan omaansa kehuvat mutta luokitukset ovat ne jotka homman ratkaisevat.
Tässä hiukkasen faktaa öljykeskustelun MuTuun koska kukaan ei tunnu tietävän mistä puhuu.
Öljynä Delvac super 1400.
Delvac täyttää: ACEA E3/B3/B4/A3
Selitykset:
Bensiinimoottorit A1, A2 ja A3
Kevyt dieselkalusto B1, B2, B3 ja B4
Raskas dieselkalusto E1, E2, E3, E4 ja E5
Mitä korkeampi numero, sitä vaativampi luokka.
Delvac täyttää: API CG-4/CF/SJ
Selitykset:
1) Bensiinimoottoriöljyt, joille on käytössä luokat SE, SF, SG, SH, SJ ja SL.
2) Dieselmoottoriöljyt, joille on käytössä luokat CC, CD, CE, CF, CG ja CH.
Bensiinimoottoriöljyt
SE Vuosimallia 1972-1980 olevien bensiinimoottoreiden tyypillinen käyttöluokka.
SF Puhtaanapito- ja kulumisenesto-ominaisuudet paremmat kuin SE-luokassa. Vuosimallia 1981-1988 olevien bensiinimoottoreiden laatuvaatimus.
SG Aiempaa parempia puhtaanapito-, lietteenesto-, käyttöikä- ja kulumisenesto-ominaisuuksia vaativa luokka. Useimpien moottorinvalmistajien laatuvaatimuksena vuodesta 1989 alkaen.
SH Otettiin käyttöön 1993. Testeiltään ja rajoiltaan sama kuin SG, mutta testien suoritustapa on vaativampi.
SJ 1996 käyttöönotettu luokitus, joka on kehitetty moottoreiden entistä tiukempien päästö- ja suorituskykyvaatimuksien mukaiseksi.
SL Uusi 2001 käyttöönotettu luokitus, jossa otetaan huomioon kolme suorituskykyvaatimusta; parempi polttoainetalous, parempi suoja päästöjä vähentäville osille, halu saada aikaan moottoriöljyjä, jotka tarjoavat mahdollisuuden pidempään käyttöikään. Uudet testit ja testirajat ovat merkittävästi vaativammat kuin SJ-luokituksessa
SL-luokituksessa on otettu käyttöön kitkaa pienentävä lisäaineistus joten tällaisia öljyjä ei suositella käytettäväksi moottoripyörissä.