Ikuinen keskustelun ja väittelyn aihe. Halvalla tehty pikalukko ei ole hyvä, se kai on selvä. Hyvin tehty pikalukko on nopeampi ja näppärämpi, pysyy säädössä, eikä taatusti ole huonompi kuin DD. Mun auton turvavyössäkin on pikalukko, eikä DD.
Mun kysymykseni lähinnä lienee, onko se lukko-osa ns. heikoin lenkki loppujen lopuksi? Vai irtooko kiinnitys muualta? Onko hihna "oikeassa asennossa/paikassa", jotta mahdollisesti jopa pääsee koko potta päästä, vaikka lukko olisikin kiinni? Jos kypärä on liian suuri/väärän kokoinen/mallinen, on ihan sama kumpi lukko siinä on.
Summa summarum, unohda halpis-pikalukot, unohda samalla tietty ehdottomuus kummankin osalta. Mulla löytyy molempia, ns. ykköspotassa on pikalukko, varta vasten tilattu sillä (muuten olisi vakiona ollu DD).