Kyllähän se vaihdelaatikko, siirtäjä tai siirtäjärumpu siellä kuolinhuutoaan huutaa.
Se on sit eri asia kauanko sen kanssa viittii ajella, mutta vaihdetta ei kannata missään nimessä pitää väkisin päällä polkimella.
Kone pitää ottaa irti ja alakerta avata jotta näkee mikä/mitkä osat siellä on kulahtanut. Eipä noi osat nyt mitään mahdottomia maksa ja purkaamoista varmaan löytyy hyviä käytettyjä.
- T -
Edit: "välivapaita" ei laatikossa ole. Jos jossain muualla kun 1-2 on vapaa, niin se on kytkentävika. Vaihtovika tai huono vaihtosuoritus ilmenee heti vaihdon jälkeen, silloin kun vaihde kytkeytyy rattaat lukittuu yhteen. Jos kytkentä pääsee pomppaamaan pois niin jossain on vikaa. Yleensä noi kytkentäviat alkaa satunnaisena vaihteen päältä tippumisina pahentuen pikkuhiljaa. Joskus kytkentä irtoaa tietyillä kierroksilla ja palaa takaisin kun kierroksia lasketaan.