• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

BMW varustelu apua

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja NIgor
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Terve
Ostin juuri ensimmäisen ison pyöräni BMW F650gs vm2000. Siihen täytys ainakin uusi eturengas hankkia, siinä on tällä hetkellä metzeler tourance 100/90/19, mikä tai mitkä ovat hyvät renkaan matkaan? ovatko nuo hyvät?
Sitten täytyisi pyörä rajoittaa että sitä saa ajaa A2 kortilla. Ja vielä mitkä laukut olisivat hyvät, mukana tuli bmw oma takalaukku mutta tarvitsisin ainakin sivulaukut, alumiiniset on hyvän näköset mut ainakin ebay:ssä bmw omat todella kalliita. Tarvitsenko jotain muuta? Eli antakaa vinkkejä mitä, millä, miten, missä?
 
Renkaan valintahan riippuu siitä,missä ajat.Assulla,soralla,ihan kinttupoluilla,vaiko kaikkiako sekaisin.Ai niin,tarvitset ainakin kypärän päähän:grin:
 
Jos alumiinilaukkuja haluaa, niin noita halvempiakin vaihtoehtoja on, esim därr...
Vaativat tietenkin vähän askartelua kiinnitysten yms. suhteen.

Renkaat onkin sitten lähes öljyjen veroinen keskustelun aihe... :p
Eli kuten edellä mainittiin niin millaisia teitä on tarkotus ajella, omat mieltymykset ja budjetti...

Ainakin 25kw kuristus palikoita/papereita näyttäisi löytyvän, luulisi isommallekkin teholle, oisko tällainen paketti?
 
Joo no ajoasu löytyy kun myin juuri kevarini ;D mutta kengät tarvitsisin. Joo no todennäkösesti ajan eniten asfaltilla.
Joo tehoilla ei muuten väliä mutta kunhan saan ajaa eikä kyllä halvat vakuutukset olisi haitaksi. Eli jos tuon itse lyön paikoilleen ei tartte penkittää? Mikäs sitten valvoo että kuinka kauan teho on rajoitettu? riskit?
No sitten mitäs öljyjä suosittelette? Koitin ettii googlesta kahvanlämmittimiä mutta en löytänyt mitään tähän malliin? Minkä hintaisia ne yleensä ovat, kuinka hyviä? Onko teillä omia kokemuksia
 
No se on sitten Metzeler tourance. Mistä kannattaa tilata? Olen katellut noita Mc Scatterista.
 
Viimeksi muokattu:
NIgor sanoi:
No se on sitten Metzeler tourance. Mistä kannattaa tilata? Olen katellut noita Mc Scatterista.

Interweb'bi on varustelijan ja ostajan ystävä. Kun varmaan ajokausi alkaa (toivon mukaan) 5 - 6 kuukauden kuluttua, niin sullahan on runsaasti aikaa surffailla, googlailla, pyöriä näillä foorumeilla ja nettikauppojen sivuilla. Eri foorumeilta löytyy Search-toiminnoilla runsaasti linkkejä rengas- ja muihin verkkokauppoihin.
 
NIgor sanoi:
Koitin ettii googlesta kahvanlämmittimiä mutta en löytänyt mitään tähän malliin? Minkä hintaisia ne yleensä ovat, kuinka hyviä? Onko teillä omia kokemuksia
Allrightista hommasin vaimon pyörään lämmittimet ja hyvin toimivat. Taisi maksaa joitakin kymppejä.
Ei tarvitse olla mallikohtainen, kunhan mittaa tangon halkaisijan ja ostaa siihen sopivat.
 
Rudi11 sanoi:
Allrightista hommasin vaimon pyörään lämmittimet ja hyvin toimivat. Taisi maksaa joitakin kymppejä.
Ei tarvitse olla mallikohtainen, kunhan mittaa tangon halkaisijan ja ostaa siihen sopivat.

Kiitos paljon :)
 
Back
Ylös