- Liittynyt
- 23.4.2004
- Sijainti
- Montpellier
Kyseisellä ominaisuudella varustettua 3-sarjan baijerilaista kokeilleena tätä on pakko kommentoida. Ottamatta kantaa sen kestävyyteen tai tarpeellisuuten, on nimittäin vinkeä keksintö. Se tosiaan korjaa itsekseen auton kulkua ja tekee sen samalla mm. immuuniksi tiessä olevien urien aiheuttamalle "vetelylle". Samoin ratin "laidasta laitaan" kierroslukumäärä muuttuu auton nopeudesta riippuen. Outo tunne kun esim. kiihdyttäessä moottoritielle kääntelee rattia puolelta toiselle..Mikä ihmeen aktiiviohjaus? Mistä tuo lainaus on peräisin?Saapa nähdä mitä tulevaisuus tuo tullessaan, jos ja kun tuo aktiiviohjaus yleistyy.
"Aktiiviohjaus toimii yhteistyössä dynaamisen ajovakauden hallintajärjestelmän (DSC) kanssa. Kun suuntavakautta tarkkailevat anturit havaitsevat yliohjaustilanteen, tekee järjestelmä korjaavan vastaliikkeen silmänräpäyksessä."
Tähän saakka on ollut jarruttomia ABS autoja, ryntäileviä pösöjä ja kohta poukkoilevat bemarit laidasta laitaan, kun DSC heittää volttia.
Kuten aiemmin todettua, autoissa on jo vaikka kuinka paljon turvallisuutta parantavia ja ihmisen virheitä korjaavia keksintöjä ettei tälläinen lisää enään tunnu ihmeelliseltä. Tietysti sitä kovasti toivoo että ne toimii eikä auto päätä keskenkaiken suunnata kulkua vaikkapa vastaantulijan kaistalle..