• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

BMW pyörien omistajat ilmoittautukaa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Prätkis
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
moi viime syksyllä hankittu K1200 S. Ajoin vain pari tuhatta en ole vielä sinut pyörän kanssa.
Edellisiä pyöriä:Suzuki T 250
Suzuki GT 550
Suzuki GT 750 (2X toinen melkei uusi )
Yamaha 900 XJ
Yamaha YZF 1000 R
sport05.gif
 
Moi kaikki!


Olen uusi org:lainen ja viime kesänä tuli hankittua ensimmäinen oma pärrä eli F650 vm. -97.

Ihan mukava peli ajella pikkuteillä, moottoritiet ei niin paljon kiinnostakaan, joten sopii meikäläiselle.

Viime kesänä tuli pärrättyä vain päivän matkojen päästä kotoa, joten ensi kesälle pitää hankkia vielä paljon tarvikkeita ja varusteita, että voi lähteä pitemällekin reissulle.
Hyvää ja turvallista tulevaa ajokautta kaikille!
062802jumpie_prv.gif
 
Ilmoittaudun mukaan buimurikerhoon.
bowdown.gif

Mobo mallia GS1100R -97, tuontipyörä, ml 35 tkm, matkavarustuksella (Touratech sivulaukut, bemun tankkilaukku).
Siirtyi haltuuni heinäkuussa 06. Sitä ennen Transalpisti noin viisi vuotta.

Tässä päivänä eräänä puolituttu kyseli, josko olen jo tehnyt kansiremontin??? Oli kuulemma pyörä sen verran savuttanut ja helissyt kylmänä käynnistettäessä.
mad.gif
Piti lähteä hakemaan uskonvahvistusta ja päätin samalla liittyä mukaan.

Luettuani muutaman keskusteluketjun löysin sen mitä halusinkin. Bokseri on bokseri! Sanoo puolitutut mitä tahansa...
 
R 1200 GS Adventure 2006 tuli monen Suzukin jälkeen hankittua kun toi eläke ikä alkaa olla lähenpänä kun syntyminen.
 
No nyt on F 800 ST.
Tekee seuraa muutamalle jokapaikanpyörälle.

Ensimmäiset 500km takana, niin ajokokemuksista sitten vähän myöhemmin muualla. Kahvanlämmittimet ovat olleet tarpeen.
sport05.gif
 
650 Tohtori lähti ja tilalle tuli R 1100 GS - 97 Ajokokemuksia vasta n. 250km ja hyvältä maistuu! Löytyykö tietoa asiallisista kaatumaraudoista, joita ei tarvitse poistaa huoltoja tehtäessä?
 
F 650 GS vm 2006 on tallissa ja tämän talven ostoksia.

Aiemmat pyörät olleet kyykkyjä mutta nyt sai tyyli muuttua. Pyörän ostin kuin sian säkissä; keskellä talvea ajamatta sillä metriäkään tai yleensä koskaan samantyyppisellä pyörällä  
biggrin.gif


Sika otettiin säkistä maaliskuun alussa ja noin 1 000 km kokemuksella hyväksi todettu. Kaiken kaikkiaan mittarissa on nyt hieman alle 2 000km - ja ostin muuten pyörän käytettynä!
 
Toissapäivänä tuli musta R 1150 R -01 (33tkm). Kyllä nyt kelpaa ajella
smile_org.gif
 
k1200 gt ,tälle keväälle jokunen tuhat ajettu,mahetsu pyörä.
 
Mulla on 650 f vuodelta -99.. Hankin sen eilen ja v**** mikä keli kun piti lähteä eilen neitsytmatkalle (vaikka neitsyestä ei ollutkaan kyse). Ajelin kaameessa vesisateesa martsarista myllykukkoon ja takasin. Ihmiset kattovat kylläkin kuin idioottia.

Pyörä oli kyllä unelmie täyttymys:) Ja varovainen ajokauden kustannus arviokin on puolet siitä mikä olisi ollut edesmenneellä 750 ceepeellä. No se ikäloppu masiina levisi elokuussa pitkin porintietä.
 
Mulla eka Bemu alla ja on kuin ajatus
tounge.gif


Ihan uusi pakasta revitty BMW 800 ST, nyt kilometrejä 780 mittarissa. Kohta menossa 1000 huoltoon ja sitten se pääseekin
käymään kotimaassaan parin viikon reissulle
cool.gif


On kyllä niin namu ajaa!! Hauska, ketterä ja vääntää kuin lehtimyyjä!

062802moto_prv.gif
 
Nyt vihdoin kotona f800st.

Hain Oulusta +4 lämpöä ja koko matkan(170km) vettä.
Eli viileä aloitus mutta ei haittaa .

Kone tosiaanki vääntää joka vaihteella,että aivan naamaa naurattaa
biggrin.gif


Kommentit tuonnempana.MAKEEEE....
 
Täällä myös uusi F800ST, piti hakea Jyväskylästä, kun oli Oulusta jo loppuneet. Tosin hyvän palvelun sain Kuvan Timolta ja kumppaneilta, kiitokset sinne.

Papparainen sai kuumeen viime talvena ja ostopäätös tuli tehtyä pelkästään testejä lukemalla metriäkään millään ajamatta, aiempi mp-kokemus motocrossia 17 vuotta sitten muutamat kesät.

Nyt vajaa tuhat kilsaa asfalttia takana, upea peli, lähtee kuin talonmies peltikatolta. Mutta eniten arvostan pyörässä uskomattoman hyviä ABSeja. Parin tunnin jarrutustreenien kokemuksella asfaltilla pysähtyy kuin valokuvaan, pelottaa vaan kun takanatulijat eivät pidä riittävää turvaväliä.
 
Täällä myös uusi F800ST, piti hakea Jyväskylästä, kun oli Oulusta jo loppuneet. Tosin hyvän palvelun sain Kuvan Timolta ja kumppaneilta, kiitokset sinne.

Papparainen sai kuumeen viime talvena ja ostopäätös tuli tehtyä pelkästään testejä lukemalla metriäkään millään ajamatta, aiempi mp-kokemus motocrossia 17 vuotta sitten muutamat kesät.

Nyt vajaa tuhat kilsaa asfalttia takana, upea peli, lähtee kuin talonmies peltikatolta. Mutta eniten arvostan pyörässä uskomattoman hyviä ABSeja. Parin tunnin jarrutustreenien kokemuksella asfaltilla pysähtyy kuin valokuvaan, pelottaa vaan kun takanatulijat eivät pidä riittävää turvaväliä.
Onnea semaki!
Hyvän merkin valitsit.
 
Back
Ylös