• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

BMW K100 jarrusylinteri

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Tauski
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
löytiysikö joltain tähän pyörään jarrustyö sylinteriä kokonaisena tai korjaus sarjaa? TAI VINKKEJÄ?
 
Pientä tarkennusta, please. Tarkoitatko työ- vai pääsylinteriä? Etu-vai taka? Työsylinterithän (siis jarrut)ovat ainakin minulla edessä ja takana Brembot joten jos sinulla on samanmerkkiset, siitä kannattaa lähteä hakemaan oikeita palikoita.
 
takajarrun työ sylinteri vuotaa nesteet ulos. siihen pitäisi saada joko uusi sylinteri tai korjaussarja.
 
takajarrun työ sylinteri vuotaa nesteet ulos. siihen pitäisi saada joko uusi sylinteri tai korjaussarja.
Korjaussarjoja löytyy kyllä ihan kaupan hyllystä. Kuulemma alkavat monesti vuotaa kun vaihdetaan vanha pasha jarruneste uuteen. Eihän sinulle vaan käynyt noin?

Itte aikoinaan jouduin vaihtamaan K75:een etu-pääsylinteriin tivarit.
 
niinhän siinä kävi juu. ajokauden jälkeen vaihdoin nesteet kun se ei ollut edes jarrunesteen tapaista.sitten alkoi vuotamaan ja korjaussarja maksaa 53 euroa. no nyt ei vuoda taas yllättäen kun olen sitä seuraillut. täytyy ostaa sitten uusi jos vielä vattuilee, on senverran halpa henkivakuutus.
 
Ittelläni on k100 rs vm:89, viime keväänä vaihdoin etu jarruun pääsylinterin ja jarruletkut teräspunosletkuihin,etujarrukahvan jouduin myös vaihtammaan oli niin kulunut et ei enää painanut tarpeeksi. uuden sylkän ostin r.m.heinolta n:165e uudet letkut llittimineen 60e firmasta nimeltä Rally Race keravalla n.60e.
Nyt on topparit hyväs jamas ja pysäyttää niin hyvin kun ton aikaisilla vehkeillä vain voi.
 
Jarrunesteenvaihto kerran vuoteen on hyvä ennaltaesto ennenaikaisille tai peräti jarruremonteille kokonaan. Kustannuksena mitätön kun neste on halpaa eikä sitä kulu kuin tilkka.
 
Back
Ylös