• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

BMW 100S vm -77

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Peetra
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
8.4.2009
Sijainti
Kokkola
Mun isäpuolella on BMW 100S mallinen pyörä, joka hän rakensi uudelleen paloonnettomuuden jälkeen. Siinä on orginaaliosia sen verran paljon että museorekistörinnissä tulee vaan bauttiralla miinus neljää prosenttia. Tyyliin joku muovitulppa on väärä.

Nyt me ollaan yritetty googlata ihan vimmatusti istuuko hä'n oikean aarteen päällä, vei onko hänellkä sittenkin vaan tusinapyörä, oisko täällä hinnasta ja/tai kappalemäärästä tälle mallille.

terv. Peetra.
 
BMW R 100 S   on  varttikatteella varustettu versio ja ehkä juuri S mallia on vähiten R 100 malleista suomessa. Muut versiothan ovat R 100  (perusmalli ilman katetta) , R 100 RS  (sporttisella kokokatteella ja näitä oli paljon poliisipyörinäkin suomessa) , R 100 RT  (Matkakatteella ja pystymmällä ajoasennolla varustettu , näitäkin myyty kohtalainen määrä suomessa ).

Hyväkuntoiset alkuperäiset R 100 S  mallit maksavat saksassa noin 5000 euroa .  Ei  S  mallia  ole paljon myynnissä saksassakaan .

Virheettömät vähän ajetut  täysin alkuperäiset huippuyksilöt ovat tietysti oma lukunsa.

BMW  moottoripyöräkerhon sivuilta ja  vanhojen 2venttiili Boxerien harrastajilta  saat varmasti  lisää tietoa .
 
Back
Ylös