Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
On,Kaasutinvehkeessä taasen on ilmareikiä vaikka sukulaisille jakaa.
Juuri näin.Suosittelen siten, että syksyllä säilytykseen laitettaessa bensaa jätetään stabilointiaineen kera vain hieman tankkiin ja mopo mielellään tasalämpöiseen viileään tilaan, ettei vettä kondensoidu tankkiin, jossa se valuu pohjalle.
Jos sinne on päässyt kondensoitumaan vettä? Eli se yleisin käyntihäiriöiden syy.Ok. ei siis voi olla bensassa vikaa.Lumelääkkeet toimii yllättävän moneen vaivaan.![]()
95 E on ihan perseestä!Naapurin serkku voi todistaa.![]()
Olisko ideoita mitä tuossa Yamahassa on vikana, kun eilen ajettiin sillä 1,5 tuntia ilman ongelmia (bensan vaihdon jälkeen siis) ?
Itse olen sitä mieltä että tuossa 10 litran kannullisessa menovettä on nyt jotain vialla, en vaan tiedä mitä tai mistä ne ongelmat on suljetussa kannussa olevaan liemeen tulleet.
Käyntihäiriön syntyyn ja korjaantumiseen kun ainoat muuttujat on mopon sijainti ja polttoaine. Tietysti tankin purkaminen saattoi liikuttaa jotain johtoja tms...
Sijainnin en usko vaikuttavan käymiseen, kun monet muut mopot ovat kyseisellä radalla kuitenkin toimieet (Tietysti valkeakosken ilmassa saattaa olla jotain muutakin kuin pahat hajut ja Saarioisen rasvantuoksut voi vaikuttaa ainakin kuskin ajohalukkuuteen).
Laitampa tuon "viallisen" menoveden Hondaan ja katson miten käy.
Oli muuten 98E5 polttoaineena... eikä paljon parjattu 95E10. Enkä kaipaa todisteita, kunhan vaan lähinnä halusin tietää onko jollain vastaavia kokemuksia.
Itse kun en ole ikinä käyttänyt talvisäilytyksessä polttoaineen stabilaattoreita tms. vaan polttoaine on jätetty talvisäilytykseen syksylla ja keväällä lähdetty samoilla polttoaineilla taas uuteen kauteen.
Polttoaineen säilytys tapahtui muovikannussa, viileässävarastossa...ehkä siinä syy. Ei kai muovikanisterista voi liueta polttoaineen joukkoon mitään ?
Kertokaa joku minulle miksi jäänestoainetta = alkoholia pitäisi lisätä bensan sekaan. Johan siinä sitä viinaa on valmiiksi 5-10% verran, joka sekin on vanhemmille vehkeille liikaa. Syövyttää paikkoja, pehmentää letkuja ja tiivisteitä sekä huonontaa bensan säilyvyyttä.Konetta on syytä ennen seisomaan jättämistä käyttää heti siten, että stabilointi- ja jäänestoaineellinen bensa jää järjestelmään. Auttaa varsinkin kaasarikoneissa säästymään ylimääräisiltä vaivoilta.
Suzukin ohjekirjassa lukee muistini mukaan että tankki pitäisi täyttää aivan täyteen ennen seisontaa (toki ne voivat olla tehtaalla täysin väärässäkin)Suosittelen siten, että syksyllä säilytykseen laitettaessa bensaa jätetään stabilointiaineen kera vain hieman tankkiin ja mopo mielellään tasalämpöiseen viileään tilaan, ettei vettä kondensoidu tankkiin, jossa se valuu pohjalle.
t. Spagu
Koska jos vettä kondensoituu riittävästi, ei se enää sekoitu bensiiniin, vaikka siellä se 10% etanolia onkin. Ainoa vaihtoehto on lisätä viinaa tai sitten tyhjentää tankki. Koska olen laiska, niin lisään viinaa. Tosin ruiskun myötä, on toi jääneston kanssa lotraaminen jääny. Syksyllä tankki täyteen 98E:tä ja talliin odottamaan kevättä.Kertokaa joku minulle miksi jäänestoainetta = alkoholia pitäisi lisätä bensan sekaan. Johan siinä sitä viinaa on valmiiksi 5-10% verran, joka sekin on vanhemmille vehkeille liikaa. Syövyttää paikkoja, pehmentää letkuja ja tiivisteitä sekä huonontaa bensan säilyvyyttä.Konetta on syytä ennen seisomaan jättämistä käyttää heti siten, että stabilointi- ja jäänestoaineellinen bensa jää järjestelmään. Auttaa varsinkin kaasarikoneissa säästymään ylimääräisiltä vaivoilta.
Olen käyttänyt jäänestoa bensan seassa viimeksi varmaan joskus 30 v sitten. Jäänestoaineella pyrittiin aikoinaan ehkäisemään kaasuttimen jäätymistä +-nollakeleillä. Nykyvehkeissä jäänestoainetta ei mielestäni tarvita missään olosuhteissa, ei ainakaan talvisäilytyksessä.
Ei tule kondessivettä jos ei ole tilaa mihinkä sitä kondensoituisi...Suzukin ohjekirjassa lukee muistini mukaan että tankki pitäisi täyttää aivan täyteen ennen seisontaa (toki ne voivat olla tehtaalla täysin väärässäkin)Suosittelen siten, että syksyllä säilytykseen laitettaessa bensaa jätetään stabilointiaineen kera vain hieman tankkiin ja mopo mielellään tasalämpöiseen viileään tilaan, ettei vettä kondensoidu tankkiin, jossa se valuu pohjalle.
t. Spagu
Muodostuuko muuten vettä jos tankki on täysin täynnä, vai vaaditaanko veden muodostumiseen ilmaa? Tankin ruostuminen on ainaskin todennäköisempää jos pelti on ilman kanssa tekemisissä vs bensan
Omat mopot on talvehtineet täysin talvilämpötilojen armoilla, ilman akun jatkuvaa ylläpitolatausta (akku irti toki) ilman ongelmia. Ja vielä 95-oktaanista tankissa ilman jäänestoja tai stabilaattoreita enkä ole huomannut eroa vastatankattuihin bensoihin keväällä
Eihä se vesi sinne tyhjästä ilmesty vaan "tiivistyy" ilmasta.Muodostuuko muuten vettä jos tankki on täysin täynnä, vai vaaditaanko veden muodostumiseen ilmaa? Tankin ruostuminen on ainaskin todennäköisempää jos pelti on ilman kanssa tekemisissä vs bensan.
Kyllä Esson baarin insinöörit tiesi jo 2004, että bensa ei kestä tankissa palavana montaa viikkoa^Neljä vuotta sitten ei tainnut vielä olla viinaa 95 bensassakkaan. Milloin se 95 E tulikaan, äkkiä asiat unohtuvat..
Veikkaus: keväällä 2012 kaikenlaiset bensaan liittyvät propleemot lisääntyy, koska sellaisista ei edelleenkään tule olemaan pulaa, jotka säilyttävät pyöriään tekemättä niille yhtään mitään "kun ennenkin on näin tehty". Varsinkin, mikäli 95E10:t jätetään ihan noin vaan muhimaan koko talveksi.Itselläni Suzuki ollut kaksi talvea kylmässä tallissa tankki täynnä vanhaa 95E:tä ilman stabilointi aineita ja todella hyvin lähtenyt keväällä käyntiin, eikä käynnissä/tehoissa huomannut mitään poikkeavaa.
Maailmanloppua odotellessa.. Tuota E10 en ole käyttänyt, koska oma pyörä on 5 vuotta liian vanha sitä varten. 98E5 jää syksyllä tankkiin ja voin keväällä ilmoitella miten kävi. Kaasarit vois sentään tyhjentää, mutta yritetään vielä ilman lisäaineita.Veikkaus: keväällä 2012 kaikenlaiset bensaan liittyvät propleemot lisääntyy, koska sellaisista ei edelleenkään tule olemaan pulaa, jotka säilyttävät pyöriään tekemättä niille yhtään mitään "kun ennenkin on näin tehty". Varsinkin, mikäli 95E10:t jätetään ihan noin vaan muhimaan koko talveksi.Itselläni Suzuki ollut kaksi talvea kylmässä tallissa tankki täynnä vanhaa 95E:tä ilman stabilointi aineita ja todella hyvin lähtenyt keväällä käyntiin, eikä käynnissä/tehoissa huomannut mitään poikkeavaa.
Joo, noin se oli oikea ohje ennenvanhaan kun bensa oli hyvää kamaa.Suzukin ohjekirjassa lukee muistini mukaan että tankki pitäisi täyttää aivan täyteen ennen seisontaa (toki ne voivat olla tehtaalla täysin väärässäkin)Suosittelen siten, että syksyllä säilytykseen laitettaessa bensaa jätetään stabilointiaineen kera vain hieman tankkiin ja mopo mielellään tasalämpöiseen viileään tilaan, ettei vettä kondensoidu tankkiin, jossa se valuu pohjalle.
t. Spagu
Muodostuuko muuten vettä jos tankki on täysin täynnä, vai vaaditaanko veden muodostumiseen ilmaa? Tankin ruostuminen on ainaskin todennäköisempää jos pelti on ilman kanssa tekemisissä vs bensan
Omat mopot on talvehtineet täysin talvilämpötilojen armoilla, ilman akun jatkuvaa ylläpitolatausta (akku irti toki) ilman ongelmia. Ja vielä 95-oktaanista tankissa ilman jäänestoja tai stabilaattoreita enkä ole huomannut eroa vastatankattuihin bensoihin keväällä