Autonomiset autot, mp turvallisuus

Liittynyt
25.7.2008
Sijainti
Kajanus
Fsd jne on tapetilla, hyväksytäänkö Eurooppaan. Mietin tässä moottoripyöräilyä ja sen turvallisuutta siinä vaiheessa, kun noita autonomisia autoja esim takseja alkaa olla enemmänkin liikenteessä. Mitenhän käy meidän kesäharrastuksen kun pitää pelätä, tunnistaako auto moottoripyörän vai liiskaako se 2,5t auto risteyksessä tai motarilla. Toki nykyäänkään ei tiedä mikä huumekuski perässä roikkuu, mutta itsekin tekniikasta ja ohjelmistoista jotain tietävänä, en vain luota ihmisen luomuksiin sata prosenttisesti.
 
Ja eritoten Tesloissa kun koko systeemi perustuu kameroihin, niiden näkymään ja sen näkymän tulkintoihin. Mikä ja kuka sanoo että tuo systeemi tunnistaa tosiaan kaikki ja toimii ihan jokaisessa tilanteessa 100% luotettavasti. Jo useamman vuosikymmenen työkokemuksellani softatestaajana en ainakaan minä menisi moista lupausta antamaan, no way! :confused:
 
Autoja ohitellessa olen kiinnittänyt huomiota kuolleen kulman varoittimiin ja ne kyllä tuntuu toimivan aika hyvin. Uusilla autoilla ajaessa myös adaptiivinen vakkari on reagoinut mopoihin aina. Enemmän luotan avustimiin kuin keskivertokotilokuskiin.
 
en vain luota ihmisen luomuksiin sata prosenttisesti.

Mut luotat ihmisten toimintaan?
Huomattavasti enemmän ihmiset tekee virheitä, kuin automatiikka.
Ja mitä tulee takseihin, niin niitten ajajien tekemisiin ja ajamiseen, saa tänä päivänä olla tosi epäluuloinen. Ainakin täällä PK-seudulla
 
Mieluummin ajan konetta vastaan kuin ihmistä vastaan liikenteessä. Keskivertosuhareiden joukossa on niin paljon alinopeutta ajavia, miten sattuu vilkkuja käyttäviä, miten tahansa kaistoja vaihtavia ja miten tahansa väistämisvelvollisuutensa tunnistavia. Kännyköistä, turvaväleistä ja kuoleeista kulmista puhumattakaan. Huumekuskit ja kännissä ajelijat ei tähän vaikuta, kun yleensä ovat sen verran varattomia että itseajaviin heillä ei rahat riitä, eli ovat ilonamme liikenteessä vielä pitkään.

Esim. polkupyörien väistäminen ei voi ainakaan mennä yhtään huonommaksi. Ihme että näissä ei kuole satoja ihmisiä per kesä. Varmaan kymmeniä kertoja tuli viime kesänäkin tilanne jossa auto ohittaa täysin idioottimaisesti pyöräilijän ja vastaan tuleekin auto. Yleensä pimeään mutkaan tai mäen yli tuplakeltaisilla, koska vauhtiahan ei voi pudottaa ja odottaa että voisi ohittaa niin että näkee onko vastaantulijoita.
 
Ja sen automaattikuskin koodirivin on tehnyt AI -kö? Ja kukas sen AI:n on tehnyt, kuka testannut? Veikkaan että ihmisiä on tässäkin ketjussa aika paljon mukana.
Automatikkaa tesataa n ja parannetaan. Automatiikasta kun poistetaan virhe, se kansa poistuu ja pysyy poissa, mikäli joku ei ohjelmoi sitä takas. Ihmiset taas tekevät virheit, vaikka niit kuinka opetetaan ja testataan, Monet ihmiset eivät opi virheist mitään, vaan tekevät samat virheet, ties kuinka monta kertaa...
 
Automatikkaa tesataa n ja parannetaan. Automatiikasta kun poistetaan virhe, se kansa poistuu ja pysyy poissa, mikäli joku ei ohjelmoi sitä takas.
No juu, ehkä juuri tuo kyseinen virhe on ainakin toistaiseksi kyllä koodista poistunut, mutta kukaan eikä mikään takaa sitä ettei se koodi olisi rikkoutunut tuolla korjauksella samaan aikaan jostain ihan toisesta kohtaa - puhumattakaan siitä kuinka monta kertaa tuota kyseistäkin korjausta joudutaan iteroimaan, jotta se saadaan fixatuksi, taikka mitä kaikkia muutoksia sen korjaaminen ylipäätään vaatii jossian muuallakin tuota samaista koodia, sen liitännöissä toisaalle tms.

Se mikä näissä on hyvää, niin siinä samassa tilanteessa koodi toimii aika usein juuri samalla tavalla, oli se sitten oikein tahi virheellisesti. Näin se virheellinenkin toiminto on siis useimmiten toistettavissa ja sitä kautta myöskin yleensä korjattavissa. Vaan kun sitten aletaan puhumaan ns. itse oppivista järjestelmistä, alkaa tuokin raja jo hämärtymään kummasti.
 
Saispa autonomisen moottoripyörän. Ei kaatuisi tai suistuisi ojaan ikinä. Vetäisi vain pitkin mutkateitä.
Tästä tulee mieleen, yhdistksen ex pää ajokouluttajan (Hannulan) opit: "suurin häiriö & virheiden tekijä mp:s, on sen kuljettaja"
 
  • Tykkää
Reaktiot: JMH
Aika hyviä autonomiset avustimet kyllä on. Minun ex. auto mm. on pelastanut yhden pyöräilijän joka sinkosi eteen suojatien vieressä olevan puskan takaa. Itse en varmasti olisi ehtinyt jarruttaa tuossa tilanteessa mutta auto älysi lyödä liinat kiinni, kun tutka/kamera havaitsi jarrutusetäisyydellä olevan kohteen. Pyöräilijä jatkoi tyytyväisenä matkaa eikä varmaan edes huomannut vaaratilannetta. Erityisen hyviä nämä avustimet on tilanteissa joissa näkyvyys on huono esim. pimeyden, vesisateen, sumun tai näiden yhdistelmien kanssa. Tutka näkee vaikka kuski ei. Mutta ei tietenkään pidä ulosmitata avustimien tuomaa turvallisuuslisää ajamalla huonoissa oloissa kuten kirkkaalla kesäkelillä. Ja kun olette apostolinkyydillä liikkeellä niin käyttää niitä heijastimia. Aamulla pimeässä duuniin ajellessa on aika vaikea havaita tyypillistä suomalaista mustiin pukeutunutta tallustajaa, kun kostea tienpinta imee vielä kaiken valon.
 
Pyöräilijä jatkoi tyytyväisenä matkaa eikä varmaan edes huomannut vaaratilannetta.
Ei oppinut mitään. Liikenne on vaarallista, ei siellä saa vetää laput silmillä.

Oppimattomuus olevan trendi nykyään. Uusien autojen kanssa ei ole mitään käsitystä siitä, mitä on tapahtumassa, niin eipä tule kuljettajille ymmärrystä yleisestä ajodynamiikasta tai siitä mihin pelit pystyy ja mihin ei. Vedetään vaan sokkona avustimia vasten ja vähän ratilla osoitellaan suuntaa. Kun yhtälöön lisätään poskettomat tehot ja kuun massa, aletaan olla aika vaarallisilla vesillä.
 
Back
Ylös