• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Aurinkolippa visiiriin

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Guest
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
G

Guest

Guest
Onko kukaan kokeillut tällaista?
www.super-visor.com
Onkohan saatavana Suomessa?

Taas oli aamulla märkä tie, visiiri autojen nostaman vesisumun peitossa, ja aurinko paistoi matalalta silmiin. Olisi ehkä ollut lipasta hyötyä.
 
sanoi:
Digitally engineered in DOT approved plastic the SUPER-VISOR aerodynamic style will actually improve the look of most helmets and quiets wind noise from your helmet

Just joo
biggrin.gif
Enpä laittaisi tuollaista omaan kypärään. Eikö esim. tumma teippi visiirin yläreunassa ajaisi samaa asiaa?
 
Riittävän hyvä tulee kun teippaa visiirin yläreunaa sopivalta matkalta. Vaikka sitä mustaa sähköteippiä tai jotain, eikä maksa juuri mitään.
 
Vannon tässä Schuberthin S1 tai C2 kypärän nimeen, niin ei tarvi tollasten kans pelailla. Suupertin integroitua aurinkovisiiriä voi säätää kuinka haluaa niin että se peittää auringon, mutta tietä voi katsella kirkkaan visiirin läpi. Jäänyt itsellä aurinkolasitkin mopokäytössä tarpeettomiksi.
 
katoppa Louis:sin katalookista löytyy sellainen kun
SUNAX tai suoraan www.sunax.de,itelläni tuollainen
tämän kauden käytössä,alkuun tuntui vähän oudolta mutta
kun tottuu en pois ota.
Saako niitä Sunax:in lippoja suomesta vai tilasitko ulkomailta?
tilasin Biker Point:in kautta joka siaitsee Raisiossa,Subert potta
on tietysti ratkaisu sekin,mutta tämä "lippa" maksaa muistaakseni
19€ ja kypärä taas.... no olkoon.

mutta tuo lippa toimii todella hyvin,enkä ole silti lopettanut
aurinkolasien käyttöä koska tuo yhdistelmä ei haittaa yhtään
toisiaan,koska lippa asettuu niin ylös että poistaa auringon häikäisyn,ja mikä tärkeintä juuri tuo pahimman eli auringon laskun/nousun,mutta ei haittaa muuten näkemistä eikä ole ns:näkökentän tiellä.

itsekkin tein tuon ostoksen aivan "heräte" periaatteella mutta
siinnäpä tuo on paikoillaan sen jälkeen ollut,se miksi käytän
edelleen aurinko laseja johtuu omasta kypärästäni (silmistäni)
on tuo visiirin sisätuuletus niin voimakasta että muuten jollen
käytä laseja silmät alkaa vuotamaan.
 
mulla on nolanin kypärä aurinkovisiirillä
ja hyvin toimii sekin
biggrin.gif

ps:en ilman aurinkolasei vois muuten ajaa
sad_orig.gif

ku oli nuorena innokas hitsaamaan kaikkee ja ne lasit.........
 
Jatkanpa aloittamaani aihetta….

Ratkaisuksi olette tarjonneet teippiä, aurinkovisiiriä, tummaa visiiriä ja visiirin sisäpuolelle asennettavaa SUNAX-lippaa.

Kaikki nämä toimivat, kun visiiri on puhdas ja kuiva, mutta vain visiirin ulkopuolella oleva lippa auttaa näkemään vastavalossa likaisen tai märän visiirin läpi. Ja kaikkihan me ajamme likaisella visiirillä jo muutama kilometri lähdön jälkeen, vaikka tietysti liikkeelle lähdemme huolellisesti puhdistetulla visiirillä.

Kokeilkaa! Katsokaa auringon laskiessa vastavaloon likaisella visiirillä (vaikka sen teipin kanssa/tummalla visiirillä tai aurinkovisiirin kanssa) ja varjostakaa kädellä visiiriä, huomaatte kuinka paljon paremmin näkyy läpi siitä kohdasta, jossa auringonpaiste ei valaise visiirissä olevaa likaa.

Olen ajanut viimeiset n. kaksikymmentätuhatta km Schuberth S1 kypärän kanssa, mutta huolimatta erinomaisesta aurinkovisiiristä olen silti välillä kaivannut ulkopuolista lippaa avuksi. Erityisesti kauniina syysaamuina, kun aurinko paistaa matalalta ja tie on yön jäljiltä märkä.

Visiirin ulkopuolisesta lipasta minulla on tuhansien kilometrien kokemus muinaiselta 70-luvulta. Kiinnitin senaikaiseen kokokypärän "nepparivisiiriin" avopotan lipan pienillä ruuveilla kiinni. Tulos oli tosihyvä. Kohti auringonlaskua soratien pölyt visiirissä; ei haitannut pölyt eikä häikäissyt. Nämä nykyiset visiirit ovat muuten paljon parempia kuin 70-luvun mallit, mutta ne ovat sen verran muotoiltuja, että helppoa omaa viritelmää ei taida saada tehtyä. Siksi kiinnostuin kun löysin netissä pörräämällä edes yhden, vaikka rumannäköisen valmiin ratkaisun.

Vähän kummastelin aiheen ensimmäisiä vastauksia, kun ulkonäköä pidätte niin paljon tärkeämpänä kuin näkemistä. Kamalan näköiseksi moittitte kaikki kyseistä lippaa. Olen täysin samaa mieltä, mutta paljon mieluummin olen karsean näköinen lipan kansa kuin karsean näköinen lippojen jälkeen.
 
omg.gif
nyt en ihan ymmärrä tuota sinun logikaasi,sillä tuo SUNAX on visiirin sisäpuolella ja mitä siitä onko sekin paskainen,sen tehtävä on nimenomaan poistaa HÄIKÄISYÄ,jos tykkäät lipasta pistä se ihmeessä,mutta älä jätä testaamasta noita muitakin "vinkkejä"
sillä on itselläkin ollut "lipallisia" malleja ,mutta yksi huono puoli
niilläkin on,nimittäin ovat pään retuutajia nopeuksissa ja tuulessa,
näinhän se menee edelleen toinen tykkää jane...........
 
Noniin, nyt olis Sunax:in aurinkovisiiri tilauksessa.

Tein tilauksen Bikerpoint:in kautta ja hintaa sillä oli 19,95€ (+postikulut). Valitettavasti visiirit oli päässeet loppumaan hyllystä ja meni tilaukseen, toimitusaika 2 viikkoa.

Bikerpontissa oli hyvä palvelu ja lähettävät postin kautta visiirin.


edit: typoja
 
Back
Ylös