• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Alpit mielessä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja kccot
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Eli kun arska paistaa pilvettömältä taivaalta ja lämpöä on yli 30 astetta, niin pelkkä pyörän tankkaus ei riitä. Siinä rupee kuskiakin janottamaan ja mielellään (ja on syytäkin) ottaa kypärää ja takkia pois ja istuskelee varjossa tai kahvilassa tovin. Eli tankkaustauot venyy helposti tonne 1/2 tunnin paikkeille.
Jälleen hyvä kommentti!

On myös toivottavaa, että rupee janottamaan. Kaikki ei nestehukkaa huomaa. Ihmettelee vaan, että miks on ventti. Kannattaa seurata paikallisten kyykkyjengien tankkausta. Ne lipittää rutinoidusti, kun ne pysähtyy.
 
En nyt enää laivamatkojen hintoja muista, mutta Finnlines saapuu Travemündeen seitsemän aikaan aamulla (1,5 pv merellä), jolloin jää koko päivä ajoaikaa. Vastaavasti paatti lähtee suomeen illalla.

Superfast ylittää toki tuon lätäkön vuorokaudessa, mutta on huonoon aikaan Saksassa (matkakustannusten kannalta), jolloin joutuu heti etsimään yöpaikkaa.

...reissussa kun hukkuu tuota rahaa muutenkin yllin kyllin...

Joku taisi jo mainitakin, että autobaanalla pystyy huoletta ajamaan pitkiä päivämatkoja keskinopeuden ollessa toistasataa km/h, kun alppien mutkateillä keskinopeus tippuu muutamaan kymmeneen kilometriin tunnissa, ja silti matka ei etene linnuntietä niinkään paljon.
 
Pari pikku kommenttia,
ei kun hanaa vaan - kyllä se 800 km päivässä hyvin menee jollei tule niin rankkoja sateita ettei näe 50 metriä enempää. Toivottavasti lähtijällä on kunnon kypärä, eikä mitään enduro lippalakkia. Vasemmassa kädessä ainakin pitäisi olla jotain Held'in luokkaa oleva ajokäsine jossa on "tuulilasin pyyhkijä"
Vakionopeuden säädin eli muovilippa oikeaan kahvaan,ettei tarvi ihmetellä illalla kipeää kättä ja seuraavana aamua ei tunnu löytyvän enää puristusvoimaa kääntää kahvaa.

Noista Euroopan ruuhkista, ajoittuvat aina heinäkuun/elokuun vaihteeseen. Elokuu on yleinen lomakuukausi Manner Euroopassa. Siellä on samaan aikaan muutama miljoona sopulia liikkeellä. Kun joudut kunnon sumaan, sen selvittämiseen voi mennä 3:sta tunnista 3:een vuorokauteen.
Vuonna 2003 sensongin alussa ranskalaiset saivat uuden rekordin 573 km:n suma seisoi Pariisista Marseillesiin.
Toinen vastaavan tapainen oli läpi Itävallan lännestä itään, saman puron toinen pää ulottui pitkälle Münchenistä pohjoiseen. Porukka näet jonotti Unkarin rajalle. Siellä joutuu vieläkin passin tarkastukseen, ei kuulu Schengen maihin.
No mitäpä noista sumista, lämpöä ei ollut kuin 30 asteen paikkeilla. Hyvin niillä joilla oli kympin kanikka Birraa mukana.

Leirintämajoitus Italiassa elokuussa, telttapaikka loytyy kun jaksaa hake muutaman tunnin kierrelle paikasta toiseen.
Veloitus sesongin aikana yleensä minimi yksi viikko vaikka olisi yhden yön.
"Usva guru" sano.
 
Jos itse lähtisin kyseiselle reissulle, niin menisin Superfastilla Hankosta Rocstokiin. Yöjunalla "Rocstokista" Muncheniin. ( En ole selvittänyt yksityiskohtia).

Kyllä autobaanalla ajelee 800 kilsaa päivässä.Mutta ei se mitään herkkua ole. Keskinopeutta on vaikea pitää yli 150, koska siellä riittää ohittelijoita, jotka eivät huomaa takaa tulevia ajoneuvoja.

Mutta alpeilla ei ole mitää järkeä ajella yli 500km päivässä. (Paitsi jos menee isoja teitä pitkin ja ihailee Alppeja laaksoista).

Suosittelen ainakin ajamaan Zell am Seesta - Lienziin (tie 107)

300 kilsaa on pitkä matkalla alpeilla. Maisemat on sen verran komeita, että siellä on pakko pysähdellä. Alpeilla keskinopeus on helposti 60 kilsaa tunnissa.

Vesisade tai lumisade saattaa yllättää.
PS. ei ole kiva ajaan tunneliin, jossa on pari metriä loskaa tunnelin edessä.

Jos ehditte, niin Cortina d'Ambezzo - Bozen väli on ihan kiva pätkä (tie 48)

Muita tutustumisen arvoisia paikkoja voisi olla Spittalin seutu.
Triestestä pohjoiseen n.100km.
Spittal - Seeboden - Patergassen - Innerkrems - Krems - Gmund ja Gmundista luoteeseen Hochalmstrasseen (Malta).

Hyvä kirja, jossa on moottoripyörä reittejä on
Motorrad durch die Alpen
ISBN 3-517-07602-3 (26 euroa)
Esim. Kaikki yllämainitut reitit on mainittu kyseisessä kirjassa.


Kardajärvelle asti ei kannata tuolla aikataululla lähteä. Eihän siellä ole edes kunnon hiekkarantaa, ja hyviä maisemia ja reittejä löytyy lähempääkin.
 
Päivämatkoista:

Bahnalla on tullut ajettua +800 km päivämatkoja. Samoin Tukholmasta Saksan puolelle sateessa yhdessä päivässä. Keskinopeus on ollut parhaimmillaan hyvässä kelissä ja ilman esteitä n. 100 kmh. Tällöin matkanopeus n. 150-160 kmh, loppu aika hukkuu taukoihin, stopit ollu noin tunnin välein jonka sanelee mulla jo nikotiiniriippuvuuskin. Staut voi hidastaa matkaa kiitettävästi vaikka mopolla pääseekin kaistojen välistä.

Alpeilla 300 kilometriin saa jo tehdä täyden päivätyön hyvissäkin olosuhteissa.

Alppiteistä:

Tuolla linkkikokoelmissa on hyviä sivuja kerättynä. Alla pari niistä poimittuna. Sivuilla olevat "tähdet" on ainakin mun koluamilla passeilla pitänyt hyvin kutinsa.

http://www.toureninfo.de/frameseite.htm
http://www.tourenland.de/sonstigs/frame.htm

Kartoista:

Alppien lisäksi Dekra löytyy vastaavat kartat Saksan etelä- ja pohjoisosiin sekä Toskanaan. Ovat kaikin puolin hyviä (tarkkuus, sisältö, sopivuus tankkilaukkuun jne.). Tilattua saa helposti ja edullisesti Amazonin kautta.

http://www.motorrad-reisekarten.de/

Kuten aiemmissa viesteissä on kirjoitettu matkaa voi tehdä monella tapaa, toinen tykkää äidistä ja toinen tyttärestä. Ja mitään ei kannata etukäteen kiveenkirjoittaa, koska suunnitelmat ja aikataulu voi muuttua omasta tai toisten tahdosta tai olosuhteiden pakosta.
 
Pakko kommentoida päivämatkoista. Tossa muutamia vuosia sitten kaverin kanssa saatiin hommattua nopeat "matkapyörät" ja lomaa ei juuri ollut. Pitihän sitä kuitenkin päästä kokeilemaan miten pyörät kulkee. Sain 3pv lomaa joten viikonloppu mukaan luettuna 5pv. Vyölaukku täyteen tavaraa sekä takaistuimen alla oleva "takaluukku".

1pv. Saapuminen Tukholmaan. Siitä kohti Saksaa ja saapuminen Osnaruckiin illalla - Bremenin eteläpuolella.

2pv. Aamulla paahtamaan baanalla. Vierailu ja pari kierrosta Nurnburgringillä ja Ranskaan ja Besanconiin.

3pv. Kohti Geneve -järveä. Matkan teemana oli käydä kahvilla Montreauxissa ja sinne. Siitä sitten vesisateessa alppiteitä Sionin laakson läpi Andermattin ohi ja yöpyminen Saksassa.

4pv. Etelä-Saksasta autobaanailua kohti pohjoista. Kertakäyttö sadepuku riisuitui sopivasti itsestään baanalla kun tie kuivui. Yöksi Lyypekkiin.

5pv. Aamulla tylsä pätkä edessä (ja sateinen) kohti Tukholmaa. Illalla juuri sopivasti laivalle. Takana 5pv hienoja teitä, mukavia maisemia, vauhdikasta ja nautinnollista ajelua sekä hieman yli 5000km.

Se on ihan että millä asenteella on lomalla
biggrin.gif
 
Se on ihan että millä asenteella on lomalla  
biggrin.gif
Toikin on totta. Jos tarkoituksena on rautapersettä putkeen, ni toimii sekin. Jos on tarkoituksena tutustua samalla ympäristöön, matkanopeus muuttuu. Alpit on toisille vain nautinnollista kiharaa. Toiset taas tutustuu nähtävyyksiin ja paikallisten prätkäkulttuuriin. Se on totta toi ”millä asenteella on liikkeellä…”
 
Ajamisen arvoisia nuo Prätkiksen pätkät, on tullut pärrättyä.

Edellisiin lisäten... Jos esim alppietillä kurvailee serpentiiniä ihan tosimielessä, niin se on aika raskasta myöskin. Täydet pakaasit päällä, polvi maassa on tullut mentyä, kyllä siinä saa nahkapukua kuoria märästä ihosta irti taukopaikoilla. Itse ainakin yliarvioimme suorituskyvyn, jonain päivänä ei taidettu edetä alppiteitä kun vajaa 200 km. Ja muutaman kerran hyvät pätkät piti ajaa moneen kertaan, kun oikein mukavasti osuivat serpentiinit kohdalleen.
wink.gif


Yhtenä päivänä jäätiin jumiin vuoren rinteille kun poliisit olivat huipulla pysäyttämässä liikennettä; syykin selvisi. Dolomiittien ympäriajo, ja tiet täynnä polkupyöräilijöitä. Liikenne pääsi jatkumaan vasta kun pyöräilijät menneet parin tunnin kuluttua. Paikallinen kahvilan pitäjäkään ei ollut varautunut kahvin menekkiin...

Yöpaikan etsimisessä saattaa toisinaan kulua aikaa. Keski-Eurooppalaisten loma-aikoihin tosiaan leirintäalueetkin ovat täynnä.

Olimme varanneet viimeisen päivän etapiksi pätkän Münhenistä Rostockiin. Laivalle piti ehtiä, ja kuinka ollakaan, helteisen 2,5 viikkoisen jälkeen heräämme kyseisenä aamuna kaatosateeseen. Koko matka kaahattiin baanaa rekkojen vesipöllyssä. Keskinopeudella 160 homma tuntuu näin jälkeenpäin jopa vaarallisen tyhmältä. Noh, kotiin päästiin.

Toinen huomionarvoinen seikka baanalta myös menomatkalta. Rostockissa oli lämpöä tuollainen 34 kun lähdettiin matkaan. Intoa piukassa kun pienet herhiläiset keskinopeudella 200... Ja ensimmäisellä tankkauksella tulimme huomanneeksi että moottoritie on tosiaankin aika KUUMA, eli uuden karheat renkaat olivatkin aika karheat, kun ne lähestulkoon sulivat baanalle alle. PAkko oli hillitä vauhtia aikaajoin sekä pitää renkaiden jäähdyttelytaukoa.
 
Nii_in, se on asenteesta kiinni. Jotkut tykkää prätkälomalla vain ajaa. Kuitenkin jos matkanopeus on sellaista että ajonautinto on parhaimmillaan, ei maisemia kovin pitkään ehdi katsella kun pitää keskittyä toisten tielläliikkujien varomiseen. Itse ajan mieluummin lyhyempiä päivämatkoja ja sinkoilen hetken päähänpistosta jonnekin sivuteille uusia paikkoja katselemaan kuin painan satalasissa kohti seuraavaa majoituspaikkaa.

Välillä tuntuu että monilla prätkä sekä myös automatkaajalla on tarkoitus vain kerätä pisteitä käymällä mahdollisimman monessa mielenkiintoiselta kuulostavassa paikassa loman aikana ja itse matkasta nauttiminen unohtuu. Toki ajaminen on lähes aina nautinnollista mutta jos maisemat vilisee päivän aikana 8 tuntia ja pysähtyä ei ehdi kun pitää ehtiä ennalta varattuun hotelliin niin mielestäni <omamielipide>se ei ole rentouttavaa lomailua</omamielipide>. Muutama perhetuttu on kertonut aina kesälomiensa jälkeen kuinka hienolla matkalla he kävivät autolla. Paikannimet vilisevät kun matkan pääkohdat kerrataan. Pikaisella laskutoimituksella paljastuu että autossa on istuttu enemmän kuin työpaikalla koneen ääressä jaksaisi ikinä päivän aikana istua. Jotkut vaan näyttää tykkäävän tuollaisestakin joten sallittakoon se heille.
 
Back
Ylös