• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Aloittelijan opastusta varusteiden kanssa

Itsellä Held Famet kanssa, ihan ok mutta ei kyllä ainoiksi housuiksi käy. Suomessa kun voi joskus sataakkin.
 
hanskat halpahallista keinonahka 5€
Ei. Keinonahka hikoiluttaa lampimalla ja hajoaa helposti. Kellahdat kaupungissa kavelyvauhdista ja hanska (seka kammen) puhki. Ihminen (ja jopa varttibuuri) ottaa vaistomaisesti kammenella vastaan.
Näin tekee.

Siinä yksi syy miksi pidän ajohanskoja melkein yhtä tärkeänä ajovarusteena kuin kypärää. Melko pienestä vauhdista voit vetää sellaiset lipat joissa kädet menevät tohjoksi. Asfaltti-ihottuman kanssa pystyy elämään, jalkoja saa "uusia" samoin kuten niveliäkin, mutta sormista näkyy heti jos ne ovat ottaneet damagea. Puhumattakaan siitä ikävästä puolesta jos menetät sorminäppäryytesi etkä pysty napittamaan paitaasi, kirjoittamaan kynällä, syömään, tai edes kirjoittelemaan huonoja juttuja tänne .orgiin. Huonoilla hanskoilla tuollainen vamma saattaa tulla jo siitä, että lintu osuu sopivasti jarrukahvaan tai lippaset kävelyvauhdista esim. rotvalliin tai kaivonkanteen.

50-100 e hanskat suojaa jo aika hyvin. Lipatessa siinä on money well spent. Niin kuin kyllä kaikissa muissakin ajovarusteissa.
 
hanskat halpahallista keinonahka 5€
Ei. Keinonahka hikoiluttaa lampimalla ja hajoaa helposti. Kellahdat kaupungissa kavelyvauhdista ja hanska (seka kammen) puhki. Ihminen (ja jopa varttibuuri) ottaa vaistomaisesti kammenella vastaan.
Ei välttämättä kämmenellä. Itte kun lippasin kesällä niin kämmensyrjä ja rystysuojat otti osumaa, sekä kyynärpäät ja polvet. Tulin kait tonttiin jonkinlaisessa "nyrkkeilijän suojaus" -asennossa mahalleni. Kämmenpuolihan on usein huonommin suojattu kun rystypuoli, ja ilmeisesti hyvästä syystä. Ne kovat rystysuojat onneksi hanskoissa oli, kuluivat melkein puhki. Suosittelen ehdottomasti kunnollisia ratahanskoja, joissa on myös ranneluun suoja.
 
Kiitoksia jo nyt tulleista vastauksista!

Itse kahtoin näitä ajofarkkuja, ovatko hyviä näin illan lyhkäsille ajokerroille, enemmän kesää katsoen? Mistä hyvää halvalla? Voi olla, että aluksi totuttelen "kaupunki" ajamisella. Mutta suurin tavoite olisi ensi kesänä tehdä kaverin kanssa edes jonkin näköinen matka! [wink]matkakohteisiin vinkkiä [/wink]

Yks päivä vierailin jo liikkeessä ja myyjä suositteli minulle selkäpanssarin ostoa, kaiken varmuuden vuoksi. Näistä hyviä kokemuksia?

Ja rata-ajoa tulen ehdottomasti kokeilemaan! Se on must!  
buttrock.gif
Mä en kyllä noihin farkkuihin rahojani laittaisi.

Kuten jo sanoit niin matkaa tekee mieli kokeilla ja radallakin pitäisi poiketa.

Varmaan jo ihan ikäsiki puolesta hintahaitari on jonkun verran rajattu, ellei sitten pappa auta mehevästi?

Yleensä kevarikuskeilla näkee varusteet hankitun sen mukaan millä viitsii muiden ikäistensä kanssa liikkua, ja ne on valitettavasti aika usein sellaisia millä ei matkaan tai radalle ole asiaa lainkaan.

Et kertonut kokoasi, mutta jos oletetaan että et ihan perkeleesti kasva niin kannattaa kyllä investoida perusgoretexeihin ja kunnon ajokenkiin / hanskoihin. Goretexejakin saa sellaisia jotka ei pahasti lepata, niillä on kiva ajella radallakin.

Me heitettiin emännän kanssa keskieurooppaa 5500km ja siihen tuli päälle parit ratapäivät. Nahkat olis radalla jees mutta kyllä hyvin istuvilla goreillakin siellä kehtas vetää.

Ai niin, ja jos jollain niin asiallisilla ajovarusteilla ja ajotavoilla ansaitsee aikalailla rispektiä kokeneempien kanssa..
 
Nämä esimerkkitavarat olikin juuri ihan näin ilta-ajeluun. Radalla toki omat tavarat!

SPK, olisi se vaa hienoa jos pappa tai kuka tahansa olis rahottanut
biggrin.gif
Omalla tuskalla tuo rahakin saatiin kasaan, jopa erään toisen harrastuksen hylkäsin ja myin kamat tähän!

Ja kokotietoa: 176cm pituutta, ennustettu pituus on 182cm, mutta en menis vannomaan. Paino on sen 78kg, kropan puolesta normaali  
tounge.gif


SPK_1978: Yleensä kevarikuskeilla näkee varusteet hankitun sen mukaan millä viitsii muiden ikäistensä kanssa liikkua,ja ne on valitettavasti aika usein sellaisia millä ei matkaan tai radalle ole asiaa lainkaan.

Tämähän on täysin totta! Itsellä tarkoitus kuitenkin pyrkiä hankkimaan sekä matkalle että "viihteelle" sopivat kamat!

Mutta kun kerran väki suosittelee ihan ajosaappaita, niin mitähän merkkiä ja mallia osaisi ostaa? Itse kokeilin aiemmin mainitussa liikkeessä, enkä näistä juuri perustanut ollenkaan. Taisi jalat tykätä paskaa...
sad_orig.gif
Kenkien merkki mitä kokeilin taisi olla Puma. Kenkien kanssa voi olla hankalaa, itselläni on todettu harvinaisen  
mad.gif
jalka, ns. "lättäjalka" ja kaiken lisäksi pienin varvas hieman vinosti kasvaneena
sad_orig.gif
Tämä on aina kenkien ostossa tuonut hankaluuksia...

Housuja taidan ostella sitten kahdet, vähän paremmat ja sit fiilistelyyn ja hyvälle kelille nuo farkut. Tietenkin budjetin ja järjen rajoissa!

kristinaw3:Minusta varusteet on kuitenkin se halvin henkivakuutus tässä harrastuksessa pidemmän päälle. Niitä ei joka vuosi tarvitse uusia.

Agreed. Eikai siihen turvallisuuteen koskaan voi panostaa liikaa...

Mutta onneksi nämä varustekaupat ei ole nyt niin tämän hetken päätös, onhan tässä pian talvikin tulossa. Nyt vain pistää ajatuksia ja eri malleja päähän muhimaan, niin eiköhän se päätös tapahdu.

Ei ne motoristit nii turhia äijiä oo mitä luulis, suuri apu on ollut!
062802moto_prv.gif
 
Puhumattakaan siitä ikävästä puolesta jos menetät sorminäppäryytesi etkä pysty napittamaan paitaasi, kirjoittamaan kynällä, syömään, tai edes kirjoittelemaan huonoja juttuja tänne .orgiin.
JOtain muutakin voi näppärillä sormilla tehdä..
033102bebe_1_prv.gif


Tytöt tykkää kun saa katteiden ruuvit kaikki talteen  
biggrin.gif
Vanha k..toriksen rämpyttäjä
biggrin.gif
Mulla kans pysyy onnex vielä pienetkin ruuvit näpeissä
smile_org.gif
 
Itsellä pyörän mietintä vasta menossa josta tein oman ketjun.

Nyt tuli varusteita eilen vilkuiltua ja kokeiltua millaisilta ne eri hintaluokan roinat sit tuntuu. Itsellä varmaankin budjetti varusteisiin olisi jotain ~500 luokkaa, ja tämä jakautuisi about näin:
200 kypärä
100 takki
100 kengät
60 housut
20 hanskat
20 jonkunlainen sadepuku

Varmaankin kypärä olisi se ainoa uutena ostettava, muista etsisin käytettyjä tai katselisin sitten tarjouksia.

Tarkoitus olisi hakea mahdollisimman hyvät ja mukavat, mutta gore-tex jätetään budjetin takia sivuun ja pitäisi katsoa millaisia erillisiä sadeasuja on saatavilla (ja millä budjetilla). Takki olisi kiva saada nahkaisena, mutta tiedä sitten löytyykö tuolla budjetilla.

Mitäs mieltä tällaisesta budjetista, budjetin jakautumisesta eri varusteille. Meneekö pahastikin pieleen, ja mitä vinkkejä antaisitte aloittelijalle?
 
Tuohon vaatebudjettiin, jos sitä ihan useemman vuoden aikoo itteensä kaksrattaisella kuskailla niin lähtis ennemmin reilun 2000€ budjetilla liikkeelle.

Kypäriä saa jo tuohon 200€ mutta kuitenkin saa varautua jo 400€ tai reilusti yli.
Takki 200€ - 800€
Housut 300€
Kengät 200€
Hanskat 80€ - 120€
Sadeasu 60€
Kaulurit, munuaisvyöt, alusasut etc. 300€

Eli takkeja/housuja/hanskoja tarvis sen lämpimälle ja kylmälle omansa.

Aloin omaa garderoobia aatteleen niin housut yht. 1000€ (4kpl), takit 1500€ (3kpl), hanskoja 300€ (4kpl), kypärät 1000€ (3kpl), kengät 350€ (2kpl), huput/kalsarit/munuaisvyö/sadekamat 250€ eli yht. 4400€ laskettu ovh. hinnoilla mutta maksanu ehkä puolet ja ovat käytössä myös kelkkaillessa.

Niin se sanoo jo kuningaskuluttajakin: älä osta paskaa
biggrin.gif


Käytettynä saa noita "normikokoja" aika helposti ja voi hyvinkin päästä tuohon 500€ ja niitä kunnollisia kypäriäkin saa aika edukkaasti käytettynä.
 
Ajamista pitää opetella vuosikausia. Ekan pyörän valinta on hankalaa. Ja sitten vielä nämä varusteet!? Olis pitänyt sittenkin alkaa harrastaa vaikka tähtitiedettä.

Pitäis kanssa hankkia kaikki ihan alusta lähtien. Kunnon kypärän ja hanskojen merkityksen mä olen jo tajunnut.

Jostain syystä pitäisi saada joku 2-osanen nahkapuku, mutta enhän mä sillä voi joka päivä ajaa. Goretex-teltta ei istu tyyliin, vaikka on varmaan kätevä. Sitten kunnon saappaat, mutta eihän niillä voi kävellä.

Eli mitä te käytätte kaupungiajossa, menossa kavereille, työhön, jos matkan varrella ei ole motaria tai muuta?
 
Töihin ajelen yleensä päälläni kevlarvahvistetut farkut, suojilla varustettu nahkatakki, ajohanskat ja ajokengät. Töissä sitten vaihdan kengät siellä oleviin tavallisiin, farkuilla kehtaa olla sellaisenaan.

Pidemmälle matkalle ei oikeastaan vaihdu kuin housut suojallisiin ja paremmin tuulta pitäviin titexeihin, kuumalla sujautan vain polvisuojat noihin farkkuihin.

Itse kun en radalla aja, ainakaan en vielä ole saanut aikaiseksi, en kyllä ostaisi snagaripyörittelyyn nahkahousuja, matkalle voisin jo harkita.
 
Jostain syystä pitäisi saada joku 2-osanen nahkapuku, mutta enhän mä sillä voi joka päivä ajaa. Goretex-teltta ei istu tyyliin, vaikka on varmaan kätevä. Sitten kunnon saappaat, mutta eihän niillä voi kävellä.

Eli mitä te käytätte kaupungiajossa, menossa kavereille, työhön, jos matkan varrella ei ole motaria tai muuta?
Eihän ajosaappaat kävelyyn ole suunniteltukaan.

Kaikkeen ajoon itsellä yleensä täysi varustus päällä. Jos matka on niin lyhyt, ettei sen vuoksi viitsi varusteita pukea, menen kävellen tai fillarilla.

Ehkä pari kertaa kesässä tulee ajeltua farkuissa kaupalle, jonne on parin kilometrin matka. Silloinkin laitan ajosaappaat jalkaan ja takin päälle. Ilman ajotakkia olisi jotenkin alaston olo.
 
Oma rakaisuni tähän "ongelmaan" oli:

-Rukka Armas takki + housut
-TCX Gore-Tex saappaat
-Arai RX7 Corsair kypärä
-Richa hanskat

Lisäksi alusasu. Lisää hanskoja ja huppua, yms. asua tarttee todennäköisesti vielä hankkia.
Tällä hetkellä varusteisiin kulunut 1800€. Kamat hankin uutena. Armas asussa on irroitettava lämpövuori ja pinnassa Cool Black käsittely(?), joten sen pitäisi toimia myös kesän paisteessa. Saas nähdä...

Ja aina kamat päälle kun liikkeelle lähdetään!
 
Itellä ekat ajokamat kans hankinnassa, budjetiksi ajattelin about 800-1000€ ja tuossa näyttää pysyvänkin ekan setin ostaminen. Housut on vielä harkinnassa, mitkä hankkisin ekoiksi housuiksi mutta varmaan joudun ostamaan kahdet.

Tähän mennessä mukaan on tarttunut Richan Synergy-nahkatakki, Shoein XR-1100, Targan Super Biker-hanskat ja Richan Jump-ajokengät. Takkiin ja kypärään meni 620€, hanskat ja kengät oli 140€.

Hanskat on tuollaset kevyet, pehmeillä suojilla varustettu ja ei ainakaan mainostettu vedenpitäväksi, hanskoja kuitenkin tulee muutama pari varmaan hommattua ni otin ekoiksi tuollaset mitkä tuntu ainakin käteen mukavalta. Kengät on semipitkillä varsilla, noilla ajattelin pärjätä ekan kesän.

Housut tosiaan on vielä hakusessa, varmaan tulee kevlarfarkut hommattua ainakin mutta niillä ei varmaan pelkästään pärjää ni sitten vielä tuohon takkiin pulttautuvat housut tarvis. Voi tosin olla et hommaan noi farkut ja ekan kesän sadekelit hoituu sitten jollain sadeasulla.
 
En allekirjoita, että varusteiden pitäisi olla hinnaltaan välttämättä kalleimmasta päästä, varsinkin kun kilpailu on tiputtanut hintoja viimeisen 10 vuoden aikana rutosti. Tällä hetkellä ajelen pääsääntöisesti tällaisella varustukselta:

Yokon(nyk. Scott) ajotakki, jokusen vuoden vanha, ostettu emännän veljeltä 50 e
Richa ajohousut, irrroitettava tikkivuori tarkenee hyvin kylmillä keleillä, henskelitön malli, tuli pyöräkaupan kylkiäisinä, suositushinta ~ 150 e
Forma soljelliset supermotosaappat, vähän tukevammat kuin perus katusaappaat(kuramopoilua silmällä pitäen), ~ 100 e 4 vuotta sitten.
AGV S4 kypärä, 150 e motonetistä tänä keväänä(ovh kai noin tuplat), kuramopoilussa Zeusin crossipotta ja Scottin lasit.
IXS hanskat, Lahden messuilta 25 e (kovalla sateella vedän penkin alta Rukan kumikintaat ajohanskojen päälle, erilaisia hanskoja on kokeiltu varmaan kymmeniä)
Windstopper huppu, 10 e liikkeen poistomyynnistä
Lidlin selkäpanssari, taisi pärjätä jossain testissä ~40 e

Eipä noissa hirveästi valittamista ole, kokemusta on kuitenkin mm. Rukan tuotteista useita vuosia > 100 tkm:

90-luvun alussa ostin Rukka GoreTex ajoasun 1500 mk(noin puoleen hintaan, mallisto oli vaihtunut), palveli hyvin piikkkiajan ja isommilla aloittelun myöskin ennenkuin kierrätin sen eteenpäin. Nykypuvuissa taitaa olla halvimmissakin paremmat suojat.

Rukka Dragon gorentakin(280 e tarjouksessa) ja MP Asun Touring housujen(vajaa 150 e messuilta) kera ajelin vuosikausia, hyvä yhdistelmä, mutta vetskarit ja taskut alkavat olla molemmista loppu, eikä vedenpitävyyskään ole enää verrattavissa noihin uudempiin tamineisiin.Takuuajan(5v) Rukka kesti kyllä hyvin, käytän sitä edelleen koiralenkillä räntäsateessa.
Vaimon samaan aikaan ostettu Rukka meni 4 vuoden jälkeen niin huonoon kuntoon(vuori repesi jne.), että lähettivät uuden takuuseen, kun ei kannattanut enää korjata.

Nahkatamineitakin löytyy: Richan takki kevyin suojin ja farkkumalliset nahkahousut.  Nuokin ostettu tarjouksista yhteensä ~300e. Kesähelteillä nuo ovat tekstiilejä mukavammat. Nahkahousut ostin häihini ja ovat enemmän muussa kuin ajokäytössä(ei suojia).

Melkoinen viidakkohan ajovarusteiden hankinta on aloittelijalle nykypäivänä, ennen valikoimat olivat pienempiä, ostettiin niitä mitä läheltä sai. Automaattisesti halvin ei ole huonoin ja kallein paras. Kannattaa ostaa se mikä hyvältä tuntuu hyvältä päällä ja käytännölliseltä, kestävyyttä/suojaavuutta on vaikeampi arvoida ennakkoon.
 
Olen tainnut (täältä) lukea, että nahkaisen ajotakin (ja housujen) pitäisi olla kohtalaisen tiukat, että suojat pysyy paikallaan. Miten paljon pitää varata tilaa kerrastoille alle? Kesäkuumalla kai tarkenee pelkkä tpaita takin alla, ehkä ilman vuortakin. Mutta kylmällä pitäis mahtua useampi paitakin. Ja sama housujen kanssa.

(okei, mä heittäydyn jo ihan avuttomaksi. Seuraavaksi varmaan kysyn miten usein mun pitäis vaihtaa kalsarit...)
 
Olen tainnut (täältä) lukea, että nahkaisen ajotakin (ja housujen) pitäisi olla kohtalaisen tiukat, että suojat pysyy paikallaan. Miten paljon pitää varata tilaa kerrastoille alle? Kesäkuumalla kai tarkenee pelkkä tpaita takin alla, ehkä ilman vuortakin. Mutta kylmällä pitäis mahtua useampi paitakin. Ja sama housujen kanssa.

(okei, mä heittäydyn jo ihan avuttomaksi. Seuraavaksi varmaan kysyn miten usein mun pitäis vaihtaa kalsarit...)
Normaaliin ajeluun minusta tilaa pitää olla myös noille kerrastoille, fleecelle ym. Yksi iso tekijä on myös selkäsuoja. Forcefieldin selkäsuojan alaosa tulee huosujen alle ja lisää vaatimusta housujen vyötärön mittaan. Parasta on, jos on kaikki tarvittavat vaatteet ja varusteet mukana, kun sovittaa nahkapukua päälle. Jos nahkapuvun malli on hyvä, niin kyllä ne suojat pysyy hyvin kohdillaan numeroa isommallakin puvulla. Sanoisin, että jos esim. koko 50 on juuri sopivan napakka päällä, kun alla on kalsarit ja t-paita, niin koko 52 toimineen ok myös kerrastojen ym. kanssa kylmemmällä. Eikä ole kuitenkaan liian iso vaikka vain kalsarit ja t-paita alla.
 
Itse pähkäilin, että ostan varmaan sen kokoisen takin mikä hellesäällä menee t-paidan kanssa, ja sitten taas kylmemmällä ilmalla mahtuu alle fleece ym.

Mitenkäs takin kanssa, olen alustavasti miettinyt nahkaista (hienompi  
tounge.gif
), mutta myös kankainen voisi olla ok (ainakin hinta olisi halvempi), eli kuinkas ajossa kun mietin, että eikös nahkatakki pidä jo tuulta hyvin ja sateen yllättäessä sitten siihen päälle vain joku kevyehkö sadetakki (onko tällaisia?).
 
Back
Ylös