• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Älä pysähdy punaisiin

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja rico
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tampereen Teiskontietä kuudenkympin alueella Yamahalla päräytellessäni huomasin liikennevalojen alkavan vaihtua punaisen suuntaan. Ajattelin käyttäytyä asianmukaisesti ja pysähtyä, sen sijaan että porhaltaisin läpi jälkivihreillä kuten yleisesti on tapana.
Olin liikennevaloissa oikean puoleisella kaistalla. Vasemmalla puolellani oli auto pysähtymässä. Jarruttaessani ihmettelin jarrutukseni voimakkuutta, kun kuului renkaan kirskuntaa. Hölläsin jarrua ja samalla huomasin peilistä kuinka auto lähestyi takanani uhkaavasti. Mitään en ehtinyt enempää miettiä tai tehdä, kun harmaa Nissan koukkasi oikealta kääntyvien kaistaa käyttäen ohitseni jatkaen ajoaan punaisten läpi eteenpäin! Rajusta jarrutuksesta huolimatta sen kuski ei saanut autoaan pysähtymään vaan joutui turvautumaan moiseen manööveriin välttääkseen perääni ajamisen!

Ilmeisesti kaveri oli varautunut tulemaan punaisista vielä minunkin jälkeeni. Yllättävä lainkuuliaisuuteni teki hänelle tepposet, aiheuttaen tilanteen josta onneksi selvittiin ilman vaurioita.
Oma virheeni oli se, etten seurannut tarpeeksi aktiivisesti takanatulevaa liikennettä.

Opetuksena edellä kerrotusta on varmaan se, että olehan tarkkana äläkä luota ihmisten liikennesääntöjen noudattamiskykyyn tai -haluun.
cool.gif
 
Oma virheeni oli se, etten seurannut tarpeeksi aktiivisesti takanatulevaa liikennettä.
Mitä olisit voinut tehdä toisin? Ajaa itsekin vanhoilla läpi tietysti, mutta miksi pitäis joutua tekemään niin sen takia, että joku kaaho tulee takaa? Sivummallekaan et kai olisi päässyt. Itsestäänselvyys tietysti on, että mopolla on pakko tehdä mitä tahansa kun sattuu muuten kovaa, mutta mitä jos ajat itse sen ekan risteykseen tulevan alle/päälle yrittäessäsi kaahon alta pois?
Heikoilla sitä ollaan, hienoa että oli se kääntyvien kaista ja ääliö ymmärsi käyttää sitä.
 
Opetuksena edellä kerrotusta on varmaan se, että olehan tarkkana äläkä luota ihmisten liikennesääntöjen noudattamiskykyyn tai -haluun.
cool.gif
Juuri tätä samaa asiaa mietin tänä aamuna ajaessani töihin. On se tuon suuntamerkin käyttäminen vain vaikeeta
omg.gif
Pirkkahallin pihaan oli kääntymässä kaksi autoa. Jonossa oli kolmaskin auto. Oletin sen jatkavan suoraan, mutta se kääntyikin sinne Pirkkahallille suuntamerkkiä käyttämättä. Ei siinä vaaratilannetta syntynyt, tuumasinpahan vain, että taitaa tämä olla taas niiitä kuljettajia, jotka eivät näytä suuntamerkkiä, jos "kukaan ei ole näkemässä".
ghostface.gif
 
Osui ja upposi. Täytyy myöntää, että itsekin syyllistyn kotilolla ajaessa turhan usein samaan virheeseen minkä takanasi tullut auto teki. Ainoa ero on siinä, että minä tiedän motoristina kuinka siinä voi käydä jos edellä menevä mopoilija päättääkin jarruttaa, joten mopojen kohdalla osaan aina varautua. Sen sijaan muiden kotiloiden takaluukut tulee nähtyä välillä ihan liian läheltä.
 
Jotenkin on viime vuosina lomareissuilla Suomessa kylmännyt, kun valoihin pysähtymisen jälkeen menee yleensä 2 - 3 autoa viereiseltä kaistalta vielä ohi. Siinä olisi asenteissa hiukan korjaamisen varaa.
 
Jotenkin on viime vuosina lomareissuilla Suomessa kylmännyt, kun valoihin pysähtymisen jälkeen menee yleensä 2 - 3 autoa viereiseltä kaistalta vielä ohi. Siinä olisi asenteissa hiukan korjaamisen varaa.
En yhtään ihmettele. Pakulla pysähdyn aina valoihin, siinä on 3 metriä tilaa ajaa pemarilla sisään
smile_org.gif


Enempi ihmettelen takseja ja busseja kun eivä piittaa yhtään valoista, eivätkä yhtään tiedä mihin suuntaan vilkuttaa liikenneympyrässä.
KLIKS
 
Näitä o liikenteessä turhankin paljon jotka meinaavat kiskasta mopo perseeseen kun mopon jarrutusvoima yllättää. Kerrankin liikenneympyrästä lähtiessäni otin ripeän kiihdytksen, pikkusen keulaa, keula alas ja jarrutus etten itse kolauta edessämenevän konttiin. Jarrutus ei nyt mielestäni ollut mitenkään raju mutta takaa kuului kuitenkin lukkojarrutuksen ääni ja peiliin katsoessa kotilo oli helvetinmoisen kuminkäryn kanssa aivan takiksessani kiinni.
 
Juu, jos joutuu yliajetuksi, ei paljon lohduta, et oli oikeassa....
 
Onnea vaan, olethan hengissä. Kyllä kuulostaa liian tutulta. Pitää muistaa AINA seurata myös peilejä kun päättää olla se ensimmäinen joka pysähtyy valoihin. Ainahan näitä näkyy löytyvän jotka kiihyttää lappu pohjassa mopon perässä ja sitten kun mopo ei enää karkaakkaan ne luulee että corilla sai jonku tehopiikin.  
omg.gif
 Sitte mennään vielä vähän matkaa ja yhtäkkiä huomataan, että ei perkele sehän jarruttaakin. Siihen kun lisätään vielä se pysähtymismatka joka on jonkinverran pitempi kuin sillä mopolla, niin alkaa olla takasessa kiinni.  
mad.gif
mad.gif
no ei auta kuin toivoa,että se oppi jotain... Osasihan tuo ainakin väistää ettei tullu päälle, sekin on jo aika hyvin sinänsä....
idea3.gif
 
Jokunen vuosi sitten olin bussin kyydissä Kehä III:lla, Etolan kohdilla kun tehtiin vastaava - bussi muutti Saab 96:n takapenkkiä myöten skeittilaudaksi
crazy.gif
No pitää kyllä myöntää että vuoro oli aika pahasti aikataulustaan jäljessä ja kuski ajeli aika reippaan oloisesti, mutta tuohon sitten loppu ne kiireet. Kumman vähän se Saabbikaan bussin kyydissä kyllä tuntu - kuulu vaimeahko mossahdus ja bussi vetää liinoja kiinni
lookaround_orig.gif
 
Juuri tämän takia vilauttelen jarruvaloja (painan jarrukahvaa sen verran että valo syttyy, en siis jarruttele) kun olen tulossa valo-ohjattuun risteykseen missä palaa vihreät ja auto on liimautuneena kilpeen kiinni. Osa jättäytyy vähän kauemmaksi kun ihmettelevät että mitähän tuokin motoristi aikoo
biggrin.gif
 
Näitä o liikenteessä turhankin paljon jotka meinaavat kiskasta mopo perseeseen kun mopon jarrutusvoima yllättää. Kerrankin liikenneympyrästä lähtiessäni otin ripeän kiihdytksen, pikkusen keulaa, keula alas ja jarrutus etten itse kolauta edessämenevän konttiin. Jarrutus ei nyt mielestäni ollut mitenkään raju mutta takaa kuului kuitenkin lukkojarrutuksen ääni ja peiliin katsoessa kotilo oli helvetinmoisen kuminkäryn kanssa aivan takiksessani kiinni.
Täytyyhän sitä nyt vähän näyttää, et lähtee tämä mun turpogtisuperrassikin. Ilmeisestikään monet autoilijat eivät ole koskaan päässeet kokeilemaan moottoripyöräilyn ihanuutta, sen tehoja, kiihtyvyyttä ja jarrujen tehoja, niinpä heillä tuntuu olevan jonkinlainen harhaluulo, että autolla pärjää prätkälle kun on isompi kone ja mahdollisesti enemmän tehoja. Myöskään prätkän jarrutusmatka tuntuu olevan aika yllätys monille autoilijoille ja näistä yllätyksistä autoilija voi ehkä oppia, mutta motoristille voi käydä huonosti.  
veryangry.gif
 
Pelkästään ton takia kaupungissa ajaa sen verran reippaasti ettei kontissa ole autoja noin 20metrin matkalla...

Eri asia jos valutellaan jotain 30kmh aluetta tietty.
 
Back
Ylös