• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ajokielloista asiaa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja ek@
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Lisää:

Tervehdys!

Minulla on monta samantapaista tapausta itselläni eikä siinä selittelyt ole auttaneet. Nyt tänä keväänä vielä poliisien valta lisääntyi. Kortti heti pois. Meillä suomessa ollaan menty tältäosin ihan älyttömyyksiin. Rangaistustilnateissa pitäisi klatsoa onko aiheuttanut liikenteessä vaaraa eikä sokeasti tuijottaa vain nopeuteen. Yritän puhua ja toimia järjen käytön puolesta !

Esa Lahtela
 
Tässä Lyly:

Kiitos viestistäsi. Suomen systeemi on päin prinkkalaa. Valtiovarainministeri Kalliomäki pitää tiukasti rahapussin nyörejä kiinni eikä myönnä lisää rahaa tienpitoon. Kun Tiehallinto ei saa lisää rahaa käyttää se ainoana mahdollisena liikenneturvallisuuskeinona nopeusrajoitusten lisäämistä. Menneenä talvena oli taas 600 km edellistä talvea enemmän 80 km/h kilometrejä. Sveitsi on ainoa maa maailmassa jossa tienpitoon ei tule centtiäkään valtion budjetista vaan tunnelit ja tiet (myös rautatiet) hoidetaan niillä rahoilla mitkä liikenne tuottaa valtiolle polttoaine-, ajoneuvo-, auto-, ym. veroina ja maksuina. Olen ehdottanut usein Liikenne- ja viestintävaliokunnassa että ne miljardit joita liikenne tuottaa palautettaisiin suuremmalla prosentilla takaisin liikenteeseen. Tällä hetkellä prosentti lienee 13%. Sakotuskäytännön tunnen hyvin. Olen Lakivaliokunnan lisäksi myös Oulun käräjäoikeuden lautamies. Sakossa päiväsaakkojen määrä määräytyy selkeästi ylinopeustaulukosta. Sakon suuri summa on perua siitä että sinulla on kohtuullisen hyvät tulot. Siis päiväsakkojen lukumäärä taulukosta ja yhden päiväsakon euromäärä tulee suoraan vuoden nettotuloista laskettuna. Teimme juuri tiukennuksen kortin pois-otto järjestelmään johtuen lisääntyvistä piittaamattomista ylinopeuksista ja niistä johtuvista liikennekuolemista. En todellakaan väitä että sinä kuuluisit heihin. Poliisin on kuitenkin mahdottomuus ja jopa lainvastaista ruotia yksittäisiä tapauksia erikseen. Mielestäni saamasi kortti pois-periodi on uuden käytännön mukaan kevyin mahdollinen ajallisesti. Aiemmin oli mahdollista ottaa kortti pois vaikka viikoksi. Nyt minimi on kuukausi. Toivon sinulle kaikesta huolimatta pirteää kevättä ja turvallisia kilometrejä kunhan kortin taas saat. Kunnioittaen Lyly Rajala, kansanedustaja Oulusta.
 
Lisää:

Kiitos viestistä!

Olipa Teillä huono tuuri moottoripyörän selässä! Laki on kuitenkin laki ja rangaistus lienee oikeutettu, olihan ylinopeutta melkoisesti (60 km/t. alueella mitattaessa 99 km/t.).

Sakotuksen periaatteista on esitetty monenlaisia mielipiteitä. Samoin nopeusrajoituksista. Moottoripyöräilijän kannalta sekä kireä rangaistusasteikko että alhaiset kattonopeudet ovat kuitenkin mielestäni liikenneturvallisuutta edistävä eikä heikentävä asia. Kun alla on ärhäkkä menopeli, aurinko paistaa ja on hyvä mieli eteenpäin menemisen tunteesta, ilman rajoituksia vauhti saattaisi ryöstäytyä kontrollista. - Moottoripyöräilijöille sattuu valitettavan paljon liikenneonnettomuuksia.

Toivottavasti saatte pian korttinne takaisin ja pääsette taas pyörän sarviin ennen kesää.

Hyvää ja turvallista kevään jatkoa!

Ystävällisin terveisin
Kaija-Leena Sinkko
Min.Haataisen avustaja eduskunnassa
 
"Olipa Teillä huono tuuri moottoripyörän selässä! Laki on kuitenkin laki ja rangaistus lienee oikeutettu, olihan ylinopeutta melkoisesti (60 km/t. alueella mitattaessa 99 km/t.)."

Nyt tietysti leimaudun dziisustellijaksi mutta yleensä kuudenkympin alueet on ihan oikeasti laitettu jonkun syyn takia: koulu, lapsia jne...

Kahdeksankympin mutkatiellä ja satasen tiellä tajuan ko. ylityksen mutta 60 km/h

Tosin en ole nähnyt alkuperäistä tarinaa joten voisi olla parempi olla ottamatta kantaa
withstupid.gif
 
No se oli ihan peltoaukean jälkeen kun minut pysäytettiin. Mutkainen tie ja piharisteyksiä ilmeisesti ovat syynä tuohonkin rajoitukseen.
 
Lisää:

Hei,

Kiitos kannanotostasi.

Eduskunnassa on pyritty hakemaan ratkaisua uudenlaiseen sakotuskäytäntöön, jossa ylettömien sakkojen kieltäminen annettaisiin

Valitettavasti poliisille eivät kelpaa perustelut niistä syistä, miksi ajonopeus oli normaalia nopeampia. Ajonopeuden valvonta on nykyisen liikennelainsäädännön mukaan ajajan tehtävänä ja jos se ylitetään paikalla tai tilanteessa,seuraukset saa tuntea ajaja.

Kattonopeusten säätelyn pitäisi perustua tieosuuksilla tapahtuvaan liikenteen määrään, tieosuuksien kuntoon sekä riskialttiuteen.
Nyt meillä tällaista järjestelmää ei ole.


t
js

----------------------------------
Jorma Saloniemi
kansanedustaja Laxellin avustaja
00102 Eduskunta
050 463 7227
jorma.saloniemi@eduskunta.fi
http://www.joukolaxell.net
www.kokoomus.fi

...........................................


Jäiköhän tuo toisen kappaleen lause jotenkin kesken???
 
Lisää:

Kiitoksia yksityiskohtaisesta viestistänne liittyen liikenneturvallisuuteen ja ylinopeuksiin erityisesti motoristien kannalta.

Erilaiset liikennerikokset ja rikkomukset ovat varmasti niin kansalaisten kuin poliisienkin kannalta yksi hankalimmista osa-alueista. Miten mitataan vaaran aiheuttamista ja milloin ylinopeus on sellaista, että se aiheuttaa vaaraa?
Siinä yleisimpiä erimielisyyttä aiheuttavia kysymyksiä.

Teoriassahan on niin, että periaatteessa jo sallitun nopeuden ylittäminen yhdellä kilometritunnilla täyttää tunnusmerkistön siitä, että ei noudata annettuja rajoituksia. Onneksi käytännössä tällaisissä tapauksissa ei rangaistuksia jaeta.

Itse pidän tärkeänä, että niin autoilijoita kuin motoristeja käsitellään oikeudenmukaisesti siten, että molemmilta edellytetään liikennesääntöjen ja nopeuksien noudattamista.

Ajokiellon osalta on maaliskuun alusta tullut voimaan uudet säännökset.
Aikaisemmin ei ollut minimiä ajokiellolle, kun nykyisin ajokieltoa määrätään vähintään kuukausi.

Valitettavasti liikenneturvallisuus on viime aikoina päässyt laskemaan ja ajokiellot ovat yksi keino puuttua tähän. Ajokielto aiheuttaa aina väistämättä ongelmia kieltoon asetetulle, mutta onhan ajateltu, että jotain haittaa rangaistuksesta tulee seuratakin.

Henkilökohtaisesti en oikein usko, että ajokiellot voisivat johtaa liikennepakojen ja sitä kautta onnettomuuksien lisääntymiseen. Tämä osoittaisi aikamoista piittaamattomuutta sääntöjen noudattamista kohtaan.

Vaikka itse pystyisimmekin hallitsemaan ajoneuvomme myös sallittujen nopeusrajojen ylittävissä nopeuksissa, on liikenteessä kuitenkin aina mukana niitä, jotka eivät siihen pysty.

Toivottavasti saatte järjestettyä liikkumisenne kohtuullisella tavalla myös ajokiellon aikana.

Hyviä moottoripyöräkelejä toivottaen,

Ben Zyskowicz
kansanedustaja (kok)
 
Luin tapahtumaselostuksesi ja en voi olla muuta kuin samaa mieltä kanssasi.

Ehkä myötätuntoani lisää se , että muutama vuosi sitten ajoin keäisenä valoisana aamuyönä tutkan 80 km: aluella 123 km/t ja sai pirunmoisen sakon ja kortti meni viikoksi. Syy oli liikenteen varantaminen, ainakaan puoleen tuntiin ei ketään olut tullut vastaan. Valitettavasti vain päättäjirn enemmistö toimii tänään kuvaamallasi tavoin, ikäänkuin irrallaan arkitodellisuudesta, niinpä vain muutamia viikkoja sitten kiristettiin kortin pidättämistä myös ajan osalta, taisi olla nimenomaan kuukausi miniminä. Asiasi auttamisessa on kädet nostettava pystyyn, lähdepä vaikka miten hakemaan lyhennysta, aikaa kuluu pidempään kuin nyt määrätty.

Sorry t kauko juhantalo
 
Itselläni on menossa tilanne, jossa ajoin 9.4. hetkellisesti reilua ylinopeutta (ylinopeutta kesti muutaman sekunnin, eli lähdin sivutieltä maantielle kiihdyttäen 1. ja 2. 'sinkit kireelle' jonka jälkeen moottorijarrutus norminopeuteen, risteysalueelle oli saapumassa kaksi autoa, toinen poliisi, ajoivat keltaisen viivan vaikutusalueelle, nopeus mitattiin 200m risteykestä, ei muuta liikennettä, liittymätön maantie, ei edes peltojen liittymiä).

Kortti tietysti pois heti, mutta poliisimiehet oli sitä mieltä, että tapahtumassa ei ollut törkeää liikenteenvaarantamiselementtiä ja lupasivat näin myös todistajina lausua (toinen olisi halunnut kirjoittaa vain sakon, toinen halusi mut käräjille). Veivät korttini siltä istumalta oman paikkakuntani poliisilaitokselle, jotta saisin nopean käsittelun ja kortin pian takaisin (suurinpiirtein koko yrittämiseni perustuu kortin varaan...). Tapahtui LA ja heti MA soittivat ja kuulustelivat ja paperit lähtivät syyttäjälle.

Siihen stoppasi. Syyttäjä ei tee mitään, ei viikkokausiin. 1,5kk päästä saan kuulla että asiani käsitellään 21.6, melkein 3kk tapahtumasta. Ja mitä enää sitten lohduttaa, jos saan vain 1kk ajokiellon? Ja mitään en voi tehdä, mitään kohdetta ei ole valituksille. Oikeusasiamiehen kanteluissa menee 8kk.

Satoja euroja mennyt kuskien palkkaamisiin, pääosin omasta taskusta, kun kukaan ei tee pikkukeikkoja verokirjalla. Yrityksen toiminta vaarantuu, toivottavasti ei ratkaisevasti. Sesonkiluontoien toimialan vuoksi lähes koko sesonki menetetty.

Kyllä välillä tuntuu täysin suhteettomalta tuo rangaistus, varsinkaan kun se käytännössä tyhjä tie ei tuosta kiihdytyksestä edes vaarantunut, 19 vuoden (sakkovapaan) ajokokemukseni perusteella se pyöräkin kyllä pysyy normaalissa kiihdytyksessä näpeissä. Jos kytät olisivat tulleet siviiliautossa perässä eivätkä olisi saaneet nopeutta, niin eivät olisi edes käytännössä antaneet kuin rikesakon korkeintaan. Tilanne oli naurettavan lyhyt.

Mitä tästä opin? Liikennevalvonnan sattumanvaraisuuden.
Mitä tästä seuraa? 8kg on hävinnyt panosta, kun liikun vain lihas voimalla
biggrin.gif
(okei, aloitin painonpudottamisen jo aiemmin, mutta se projekti kyllä tehostui selkeästi 9.4.)

Että
veryangry.gif
ja
mad.gif
 
Tää on niin hanurista! Kyllähän sen ymmärtää, että liikenteessä on niitä heikosti suorittavia joukossa, mutta tyhjällä tiellä joku abstrakti liikenteen vaarantaminen menee vähän yli.

Tuostakin jos olisi saanut jonkun pikkusakon, niin varmasti hillitsisi niitä ajohaluja yhtä paljon. Lisäksi joku pisteytyssysteemi joidenkin Euroopanmaiden mukaan olisi ehkä järkevämpi, eikä kerrasta pilata ihmisten elinkeinoa ja elämää.

Ihme ettei tämmöinen sortaminen aiheuta isompaa terroria. Kyllä etelässä jo joku pääsisi hengestään tämmöisen kiusanteon jälkeen - vähemmästäkin on miestappoon lähdetty.
 
1,5kk päästä saan kuulla että asiani käsitellään 21.6, melkein 3kk tapahtumasta. Ja mitä enää sitten lohduttaa, jos saan vain 1kk ajokiellon? Ja mitään en voi tehdä, mitään kohdetta ei ole valituksille. Oikeusasiamiehen kanteluissa menee 8kk.
Tuollainen on juuri sitä oikeusmurhaa.

Kansalaisen pitäisi päästä välittömästi (riippumattoman) tuomioistuimen tuomiovallan alle, eikä jäädä (suorittavan virkamiehen) poliisin "harkinnan" varaan.

Tämä siis oikeusturvan nimissä, nythän kyllä se suurin epäkohta taitaa olla tuon valitsemamme eduskunnan säätämässä laissa.

Ystävällisin terveisin Antti
 
1,5kk päästä saan kuulla että asiani käsitellään 21.6, melkein 3kk tapahtumasta. Ja mitä enää sitten lohduttaa, jos saan vain 1kk ajokiellon? Ja mitään en voi tehdä, mitään kohdetta ei ole valituksille. Oikeusasiamiehen kanteluissa menee 8kk.
Tuollainen on juuri sitä oikeusmurhaa.

Kansalaisen pitäisi päästä välittömästi (riippumattoman) tuomioistuimen tuomiovallan alle, eikä jäädä (suorittavan virkamiehen) poliisin "harkinnan" varaan.

Tämä siis oikeusturvan nimissä, nythän kyllä se suurin epäkohta taitaa olla tuon valitsemamme eduskunnan säätämässä laissa.

Ystävällisin terveisin Antti
Vähän vastaavanlaisesti kävi meikäläiselle viime vuonna. Ahkeralla "puhelinhäiriköinnillä" saattaa olla apuja asiassa. Tosi työni puolesta, kun oli riittävästi faktaa esittää pöytään, sekä useilla yhteydenotoilla sain monen mielestä asiani käsittelyyn. Ja kortti tuli mahdollisimman nopeasti takaisin, toki ymmärrettävästi muodollisuuksia noudattaen. Aivan selvissä tapauksissa, missä ei ole kenelläkään mitään epäselvää, tulisi tosiaan olla ns. pikaoikeudenkäyntejä, kun odotettavissa oleva ajokielto olisi lyhyempi, kuin normaalin kaavan mukaan käyty syyttäjän harkinta ja oikeudenkäynti. Jos jotkut sanovat poliisilla olevan "liikaa"
veryangry.gif
harkintavaltaa, niin sitä myös on syyttäjillä.
veryangry.gif
veryangry.gif
 
Ohessa oikeusministeri Koskisen vastaus viestiinne.

Toimeksi saaneena

Hanna Välimaa
ed. Koskisen avustaja
***************************************************
Hyvä X X

Kiitos yhteydenotostanne. Kerroitte viestissänne saamastanne sakosta ja ajokorttinne menettämisestä sekä kyseiseen rangaistukseen johtaneista tapahtumista. Kysytte mielipidettäni viittaamastanne rangaistusmenettelystä. Tiedustelette niin ikään, onko asiaan tulossa muutoksia.

Poliisitoimi kuuluu sisäasiainministeriön toimialaan. Oikeusministeri tai oikeusministeriö ei voi puuttua poliisin toimiin tai poliisin tekemiin ratkaisuihin yksittäisissä tapauksissa.

Tieliikennelain muutos tuli voimaan maaliskuun 2005 alussa. Kyseisellä muutoksella tiukennettiin ajokieltojen määräämiskäytäntöjä.

Tieliikennelakiin sisältyy myös säännöksiä ajokieltoseuraamuksen kohtuullistamisesta. Ajokiellon pituutta harkittaessa voidaan ottaa huomioon seuraamuksen vaikutukset toimeentuloon ja välttämättömään liikkumiseen. Ajokielto voidaan määrätä myös ehdollisena tai antaa sen sijaan varoitus. Lisäksi huomautuksen käyttö voi sellaisissa tapauksissa tulla kysymykseen, kun teon vähäisyyden johdosta ei katsota olevan syytä muihin toimenpiteisiin.

Rangaistusvaatimuksen voi riitauttaa. Tällöin asia käsitellään käräjäoikeudessa. Jos viette asian käräjäoikeuteen, myös ajokiellon pituus tulee harkittavaksi.

Hyvää alkavaa kesää toivottaen

Johannes Koskinen


Eiköhän tuo ajokielto ole lusittu paljon ennen kuin käräjäoikeudessa olisi käsittely.
confused_orig.gif
 
"ottaa huomioon seuraamuksen vaikutukset toimeentuloon ja välttämättömään liikkumiseen. Ajokielto voidaan määrätä myös ehdollisena tai antaa sen sijaan varoitus. "

Johannes Koskinen


Eiköhän tuo ajokielto ole lusittu paljon ennen kuin käräjäoikeudessa olisi käsittely.
confused_orig.gif
Sepä se, omalla kohdallani käy juuri noin... Todennäköinen 1kk ajokieltorangaistus tulee 2,5kk lusimisen jälkeen. Sanon todennäköinen koska olen päässyt jutuille kahden poliisimiehen kanssa ja molemmat näin veikkasivat. Voi olla että käräjäoikeus antaa kumminkin varmuuden vuoksi sen 3kk, niin ei jää hampaankoloon mitään epäoikeudenmukaisuuden takia... Eli: heinkäkuun 10. ->
062802moto_prv.gif
 
Tämä nyt ei mitenkään tähän liity, mutta...

Ajelin rakkaalla pikku kotilollani lokakuun loppupuolella aamukahdeksalta kouluun. Keli oli hyvä. Tulin valo-ohjattuun risteykseen, jossa kaista menee suoraan ja siltä voi kääntyä oikealle. Vilkku ajoissa päälle. Aloin hiljentämään. Ennenkuin olin lähelläkään kääntymistä valo vaihtui. Minä kilttinä tyttönä pysähdyin punaisiin.

Ja seuraavaksi kuuluikin tömpsis.

Täräytti sitten sorarekka mun sorsan perään.

Poliiseja saatiin odotella reilu tunti (sitä en ihmettele). Mutta eipä saanu poika sakkoja teostaan. Poliisit ei tehny juurikaan mitään, paitsi puhallutti. Ei kattonu piirturia, ei kuorman painoa. Mun mielestä toi oli jo aika lähellä liikenteen vaarantamista. Ja sehän olis menny punasia päin, niinkuin minäkin.

Ja mun sorsa meni (melkein) lunastuskuntoon.

Mut ihmetyttää kyl toi poliisien toiminta . Ja tämä sattui Tampereella.
033102ass_1_prv.gif
 
Tuntuu kuin hakkaisi päätään seinään  
crazy.gif


Laki on laki.............

Jos olet väärässsä paikassa väärällä hetkellä olet "kuollut mies"
Vaikka et vaaranna ketään ja olet yksin tyhjällä tiellä.
Kortti pois, yritys konkurssiin tai työpaikasta potkut,
elinkeino menetetty.  
veryangry.gif


Aivan kohtuutonta.....prkl

Taidan alkaa tappaa mustalaisia, niistä saa rikeson  
tounge.gif


Reiska_SB
 
Terve!

Toivottavasti ek pyysit luvan, että saat julkaista nuo kansanedustajien ja vastaavien vastaukset julkisesti internetissä.

Jos et pyytänyt niin pyydäppä äkkiä.

Saattaa tulla ongelmia muussa tapauksessa.

Muuten asia on kyllä mielenkiintoinen. Itselleni ei ole vielä sattunut poliisia kohdalle kun kiihdyttelen, mutta varmasti joskus vielä osuu.
 
Back
Ylös