• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ajoharjoittelupäivä Motopark 3.6

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja AnDy
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Harmi, etten omasta ajostani (punainen VFR) saanut feedbackiä mutta olisi toki pitänyt pyytää joku kouluttajista tiiraamaan ajoani ns. sillä silmällä. Täytyy nykiä EAKkeja hihasta seuraavalla kerralla.
Noissa seteissä palautteiden kanssa joudutaan hieman priorisoimaan, eniten tarvitsevat saavat eniten palautetta. Motoparkissa oli tällä kertaa semmoinen tilanne, että ennakkoilmoittautumisia oli tosi vähän ja osallistujia hitaassa ryhmässä lopulta paljon. Lisäksi pari osallistujaa tarvitsi kuulemma lähes jatkuvaa ohjausta, joten palautteen antaminen koko porukalle oli ollut hieman hankala paikka. Kannattaa tosiaan olla aktiivinen jos haluaa palautetta tekemisistään.

Harmi tuo Trumpan nurinmeno, mutta tuon ansiokkaan tapahtumien perkaamisen perusteella voisi kuvitella, että harjoittelusta annetut ohjeet ovat tainneet karata kesätuulen mukana jo ennen ajoon lähtöä. Mutta näitä settejä järkätään kauden aikana vielä monta kertaa, harjoittelemallahan nämä jutut oppii.
 
Tosiaan kamalasti anteeksi, jos/kun tuntui, että eka setti ajettiin liian lujaa. Pkp:lle ja mulle tää oli toinen koulutuskeikka ja ajoimme aika samaa vauhtia kun ekalla keikalla. Emme mitenkään pysty etukäteen tietämään minkätasoisia kuskeja mukana on. Tätä ei tehty tahalleen
confused_orig.gif


Pari kuskia tosiaan tarvitsi lähempää ohjausta ja tämä tarkoitti periaatteessa sitä, että mä kattelin loppuporukkaa (15 pyörää)  
crazy.gif

Jos joltain jäi palaute uupumaan, niin en vaan yksinkertaisesti muistanut sitä antaa. Sorry.

Käykää nykimässä hihasta vaan ja pyytäkää apua.
 
Suuret kiitokset kouluttajille minunkin puolesta!
Luulen että minunkin kohdalla se suurin oppi oli siinä katseen käytössä! Ainakin kotimatka sujui paljon rauhallisemmin juva- puumala välillä, kun päähän iskostui että käännä päätä ja katso pidemmälle mutkaan. Eihän tuolla metsän keskellä näe kovin pitkälle, joten hiukan heräsi kysymys että miten sitä aikaisemmin on voinu ajaa niin "kovaa" sokkona!
Mutta hieno reissu, voi kyllä lämpimästi suositella kaikille ratapäiville osallistumista!
 
Kiitos vaan kaikille minunkin puolestani, tuota trumpan kaatoa lukuunottamatta oli mukava päivä.
Oli todellakin mukava seurata koulutusryhmää iltapäivällä, eroa aamun ekaan settiin oli todella paljon.

Tässä kohtaa on hyvä ottaa mallia mocadamista ja tarkastella kanssa omaa toimintaa, vältyttäisiin jatkossa vastaavilta tapahtumilta.

Tuosta aamun ekasta setistä heipan kanssa samoilla linjoilla, tarkoituksena ei todellakaan ollut ajaa lujaa. Vauhti oli suunnilleen samaa luokkaa kuin alastarolla 28.5. Siellä se toimi, täällä sitä oli selvästikkin liikaa.

Tuota palautetta kannattaa tulla kysymään jos sitä ei suoraan ala kuulua, niinkuin hannula aiemmin sanoi ne jotka sitä eniten kaipaavat sitä myös eniten saavat.
 
Toivotaan että viimeinenkin kaataja ehtii kotiin ennen auringonnousua.
Kiitoksia, kiskobussi saapui ajallaan Joensuun rautatieasemalle. Sen sijaan poskensa ajellut Trumppa taitaa jatkaa päämääränsä etsiskelyä hinausauton lavalla viime tiedon mukaan Varkaudesta Mikkeliin...

Kiitoksia vain opastaneille. Vahinko vain, että allekirjoittaneella on niin pitkät piuhat, että oppi taitaa valua perille vasta yön yli nukkumisen jälkeen. Pakko kai yrittää tulla elokuussa uudelleen mikäli teknisesti ottaen mahdollista. Vasta nyt tuntuu selkityvän se, miten olisi pitänyt toimia.

Kun ekaa settiä aletaan heti vetää letkassa kovempaa kuin on valmiutta lähteä oudossa ja uudessa ympäristössä ajamaan, nousi siitä sellainen yliyrittäminen ja rentouden puutos, jota en kyllä omalta osaltani saanut nissään vaiheessa ohjelmoitua pois. Oma pääni vaati tosiaan yön yli nukkumisen väliin.

Itse kaato lienee sitten seurausta loppujen lopuksi useammasta kumuloituneesta virheestä. Näin luulisin. Ihan tarkkaa mielikuvaa ei ol muusta kuin siitä, että yhtäkkiä havaitsi liukuvansa pitkin asvalttia tangentin suuntaan sen sijaan että istuiai mopottimen päällä. Kaatopaikka oli siis shikaanin sisääntulojarrutus (siis oikeastaan hitaaseen ryhmään perinturha toimenpide).

1. virhe: provosoituminen. Pari nopeampaa pyyhälsi suoralla ohi, ajttelin, että vedän suoran pikkaisen normaalia kovempaa, jotta näen, kuinka he ajavat shikaanin- se kun ei koko päivänä mennyt oikein luontevasti noin omaa vauhtia ajellen.
2. virhe: myöhästynyt jarrutus: koska vauhtia oli hiven normaalia enemmän, jarrutuspaikka tulia arvioitua ilmeisestin väärin. Seuraus liian terävä ja myöhästynyt jarrutus?
3. virhe: ilmeseisti olen sitten lähtenyt kääntämään shikaaniin jarrutuksen olessa vielä kesken. Seuraus etupyörä alta? - tästä ei ole mielikuvaa, kun kaikki tapahtui niin äkkiä.
4. virhe: vaihteiden räpeltäminen: tulla hyvin vääntävällä Trumpalla pystyy radan ajamaan hyvin ympäri kakkoselle, mutta niin sitä silloin tällöin tuli vaihteita rävellettyä, tosin alaspäin vaihtaessa välikaasu muistaen. Nyt ,kun tuli muutenkin kiire, niin olisinko saanut myös takasen lukkoon?
5. virhe: ajtus muualla kuin juuri nyt tapahtuvassa: kun ajatus oli jo seuraavassa vaiheessa eli shikaanin läpi ajamisessa, niin virheet 2, 3 ja 4 olivat ylipäätään mahdollisia yhtä aikaa.

Ja sitten lisäksi ne jatkuvasti toistuneet virheet tai väärät toimintamallit, joista en sitten millään meinannut päästä irti: katseen käyttö oli suppeaa, eli haki kiintpistettä liian läheltä. Tämä lienee seurausta polkupyöräilystä,varsinkin maastopyöräilystä, jossa se seuraavan 5-10 sekunnin aikana taitettu matka on paljon lyhympi ja silläkin matkalla paljon reagointia vaativia kohteita. Päässä siis väärä moodi, mopoilu liian vähällä tänä kesänä. Samaten työntöohjauksen nykivyyden voi johtaa siihen, että polkupyörän eteurengas (ja koko pyörä) reagoi paljon kevymepänä paljon pienempiin liikkeisiin. Opetus rauhallisista ja määrätietoisemmista ohjausliikkeistä unohtui jonnekin...

Kaasu käyttö kaarteissa: sekin tosiasia unohtui, että pyörä pyrkii nousemaan pystyy, jos kaasua hellittää kaarteessa, kun tuntuu, ettei pyörä taitu kiristyvään mutkaan, eikä siis ainakaan silloin enää taitu mutkaan. Itseään toteuttava tuhoisa manööveri... Perussyyn ongelmiin täytyy olla se, että menee mutkaan sisään liian kovaa, eikä pysty kiihdyttämään tasaisesti?
lookaround_orig.gif


Eli mitä tästä nyt sitten pitäisi oppia:
1. nopeusmittari pitää varmaan teipata umpeen.
2. jos ajaminen ei tunnu rennolta, siitä ei tule mitään ja pahimmassa tapauksessa virheet kasautuvat
kaboom.gif

3. seuraavalla kerralla pitää pelkistää itselle opeteltavat asiat: oikea sisääntulonopeus kurviin, oikea kasun käyttö kurvissa ja katse tarpeeksi pitkälle (mutta ajatus siihen, missä juuri nyt on). Liian monta opeteltavaa asiaa päivässä on liikaa minun lihasmuistilleni.

Kai tämä tästä.
talktohand.gif
Tästä on helppo parantaa.
äänistä päätellen jarrutit sen keulan alta, kun alussa kuului renkaan ulahdus ja kolina heti perään.
 
Harmi tuo Trumpan nurinmeno, mutta tuon ansiokkaan tapahtumien perkaamisen perusteella voisi kuvitella, että harjoittelusta annetut ohjeet ovat tainneet karata kesätuulen mukana jo ennen ajoon lähtöä. Mutta näitä settejä järkätään kauden aikana vielä monta kertaa, harjoittelemallahan nämä jutut oppii.
Hyvää huonossa on se että kaato tuli radalla. Normiliikenteessä sama sohlaus kostautuisi tod näk paljon pahemmin.
 
Ainankin yksi lippumies näytti ottavan kuvia ajosta, löytyisköhän niitä mahdollisesti jostain?

Olisi erittäin opettavaista kun näkisi omaa ajoa esim. videoilta ja stillikuvista. Tankin päällä olevasta kamerasta en usko olevan niin paljon hyötyä, kuin sellaisesta että takana tuleva kuvaisi... Täytyykin pohtia asiaa.
 
Kiitokset kaikille, kivaa oli!

TeeVee, saitkos onnistumaan mitään otoksia? Pistähän jakoon kun ehdit!
 
Olis mukava nähdä niitä kuvia, jos joku niitä otti ja saisi näytille laitettua
thumbs-up.gif


Mukava päivä oli vaikka alku olikin hankalaa, mutta kyllä se pikku hiljaa lähti kulkemaan
062802jumpie_prv.gif


Kiitos järjestäjille ja mukaville ihmisille jotka oli paikalla
smile_org.gif
 
Ja joku kuvas kurvissa missä kaaduin jos sait kaatoni vahingossa filmille katsoisin mielelläni
lookaround_orig.gif
Vähänlaisesti tuli videokameraa siinä käyteltyä. Sitä kun seuraa koko alalenkkiä ja pitelee kameraa hevosenkenkää kohti niin kamera heiluu miten sattuu. Ei valitettavasti tarttunut lippa nauhalle. En oo muuten edes katsonut vielä mitä sinne tarttui. Katsotaan jos saisin jotain vaikka juutuubiin joskus.
 
Kiitokset kaikille, kivaa oli!

TeeVee, saitkos onnistumaan mitään otoksia? Pistähän jakoon kun ehdit!
Jep, kyllähän niitä tuli otettua ja kai siellä joku selkeekin kuva on
lookaround_orig.gif
... Mullakun tuo määrä korvaa ehdottomasti laadun
cool.gif


Koitan purkaa ton kameran ja ruveta pienentään niitä tässä aikani kuluksi...

Jadexia, ehdin JUST ennen kaatoasi pois sieltä, joten valitettavasti et ole ainakaan mun "filmillä"
 
Kiitos !

Mahtavia kuvia  
bowdown.gif


Ensi ajokaudeksi pitää vähän petrata kuntoilua off seasonilla, näyttää toi nahkapuku turhan pinkeältä. Missähän vika  
nixweiss.gif


Jake
 
Back
Ylös