• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

AeroFlow Aeroscreen K1200RS:ään

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja sarkka
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Moro,
onkohan kenelläkään täällä tietoa, löytyykö tällainen rumitus Bemarin keulalle jostain Suomeen tai Suomesta tilattavissa?

Tuolla saisi kädetkin suojattua tuulelta vanhemmassa K1200RS:ssä (-00) ilman muhveja.

AeroFlow-sivulle

t: Sarkka
 
Kiitos, siellähän se vastauskin olisi ollutkin, kun vain ymmärtäisi luettua...

t. Sarkka
 
Hei,

Itse tilasin ko.tuulilasin Ranskasta. Oli hieman halvempi kuin Tanskasta tilattuna. Tuli kotiin ovelle.

K1200RS -97
062802moto_prv.gif
 
Hei pleksiä suurentaessa kannattaa muistaa että se vaikuttaa myös pyörän käytökseen. Omassa mopossa (K1200RS vm 02) on touringpleksi ja siinä Laminar Lip. Suojaa kyllä tuulelta mutta etupää on rauhaton satasessa ja 150 kmhssa alkaa huojua pahasti (radalla tietty). Alustan säätöihin en ole puuttunut, perä on keskijäykällä.
 
Hei pleksiä suurentaessa kannattaa muistaa että se vaikuttaa myös pyörän käytökseen. Omassa mopossa (K1200RS vm 02) on touringpleksi ja siinä Laminar Lip. Suojaa kyllä tuulelta mutta etupää on rauhaton satasessa ja 150 kmhssa alkaa huojua pahasti (radalla tietty). Alustan säätöihin en ole puuttunut, perä on keskijäykällä.
Joo ja vaikka toisin voisi kuvitella, niin tuollaiset aiheuttaa pahimmillaan kamalat pyörteet pään korkeudelle ja kypärämelu saattaa kasvaa sietämättömäksi.
Mun ensimmäiseen K 1200 RS:ään tuli mukana jonkinmoinen touringpleksi, joka vaihtui eka kokeilun jälkeen alkuperäiseen..
 
Hei,

Näinhän se meenee että "puhtaassa" ilmassa pyörteily on kaikkein laminaarisinta ja aiheuttaa vähiten melua. Toisaalta taas tuulen paine ja riepottelu kasvaa nopeuden noustessa.

Katepleksiasiahan ei ole mikään "helppo" juttu, koska muuttujia on paljon. Mm.kuljettajan pituus, jne...

Paras pleksihän on sellainen joka nostaa ilman kuljettajan pään yli. Tosin pleksin korkeus kasvaa kohtuuttomaksi?

Itselläni on ollut pyörässä alkuperäinen pleksi, jossa moottoritienopeudessa tuulenpaine ja riepottelu kasvaa sietämättömäksi.

Kokeilin siihen laminaarilippiä, joka auttoi tosi paljon tuulenpaineeseen ja riepotteluun. Melu kasvoi.

Aeroflowlla, jonka pidän pyörässäni, tuulenpaine ja riepottelu olematon. Melu samanlainen moottoritienopeudessa kuin alkuperäisellä pleksillä, laminaarilipin kanssa. Sen kanssa voin elää, kun käytän korvatulppia.

Alhaisemmissa nopeukissa <120, pitää välillä vilkaista nopeusmittaria, jotta nopeus ei nouse liian korkeaksi, olemattomasta tuulenpaineesta johtuen.

Aerflowiin kannattaa ottaa mukaan ne sivuohjaimet, estää pyörteilyn pleksin takana.

K1200RS
062802jumpie_prv.gif
 
Back
Ylös