• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

600cc ja 1000cc kyykyn erot matka-ajossa?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Winski
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Aloittelijan fiiliksiä ja kokemuksia (joka aloitti moottoripyöräilyn viime vuonna täysin nollasta, ei aikaisempaa kokemusta edes mopoista). Disclaimer: en mopoilusta paljon mitään vielä varsinaisesti tiedä mutta tiedän mistä tykkään tällä hetkellä, ihan fiilispohjalta ja mielipidettäni myös auttamattomasti värittää se että olen insinööri ja lisäksi jokseenkin valveutunut aerodynamiikan suhteen, mikä pistää preferomaan aerodyaamisesti tehokkaampia ratkaisuja ja sellaiset myös enemmän miellyttää omaa silmää, ja moottoripyörissä lähinnä ideaalia ovat tietenkin sporttipörät):

Itse ajan myös matkaa kyykyllä enkä harrasta touring-pyöriä vähintään kolmesta syystä, tselle kohtuullinen kompromissi koska:
- painavia möhkäleitä jotka ovat kohtuu tuoreelle (1v) mopoilijalle suorastaan luotaantyöntävän pelottavan laivan tuntuisia. Sporttipyörä on pieni, kevyt, kompakti, erinomainen hallittava, ei-pelottava. Siis ajan miljoona kertaa mieluummin vaikka kymppiärrällä Jäämerelle kuin jollain 300 kg bemarilla tai 400 kg Victorylla tai HDlla tai Goldwingilla. itse asiassa en edes uskaltaisi yrittää tuollaisen massiivise möhkäleen ohjastamista. Mieluummin ajan pyörää itse enkä ole jonkun moottoripyörätyyppisen laivan kapteeni. Respectiä HD tai Victory kuskeille, mutta ei ne ole minua varten.
- meidän autokaan ei ole suv, miksi pyörän pitäisi olla. Ajaisin ferrarilla tai lambolla jos niihin olisi varaa. Tällä hetkellä on turha haaveilla lambosta, mutta Sporttiseen mopottimeen on varaa, joten ajan sillä.
- koska taloudessa on jo 4 moottoripyörää, ei ole kohtuullista hankkia niitä vielä 2 lisää niin että eri pyörä olisi käytössä radalla ja eri pyörä matkalla. Ja jos mukavuutta haetaan, kyllä paras mukavuus löytyy autosta. Mopoilen mopoilukokemuksen ja fiiliksen vuoksi enkä etsi äärimmäistä mukavuutta, joka on avo-ohjaamolla mahdotonta saavuttaa jo lähtökohtaisesti. Lisäksi mopoillessa on suojavarusteita päällä niin paljon että mukavaksi oloa ei voi kehua, kaukana t-paitapolkupyöräilystä. Enskaiussa oppinut mihin suojavarusteita tarvitaan ja kadullakin minimi irtoselkäsuoja ja rintasuoja (naurattaa takkien mukana tulevien selkätoppausten nimittäminen selkäpanssareiksi).Mutta mukavuuden rajallisuus on ok, osa mopoilukokemusta. Mukavasti kauppaan jos haluan t-paidassa, painan autossa start-nappia.

Jos olisi joku hyvä syy hankkia touring-pyörä ja olisi siihen vielä varaa, valinta olisi melko varmasti joko ZZR1400 tai Hayabusa. Taitavat olla ainoat tarpeeksi kevyet ja epälaivamaiset matkamopottimet joilla itse asiassa uskaltaisin ajaa, ja samalla ainoat matkapyörät jotka menisi omaan tyyliin (ja joita voisin haluta ajaa ylipäätään). Tai sitten iso Kotarin adventure-pyörä, kai sellaisellakin voisi ajella. Mutta Goldwingillä ei eiei eiiii...

Ps olen ajanut muullakin kuin sporttipyörällä, vuoden takaisena kokemuksena autokoulussa oli CBF600 ja metsässä ajan KTMllä (jolla olen tämän talven ajanut). Vähän laiska vekotin tuo CBF (jarrutusharjoitukseenkin joutui vaihtamaan 1-2-3 vaikka loppunopeus oli vaan 50) ja liian pysty ajoasento (tuuli vääntää päätä taaksepäin) ja liian korkea CG ja liian painava pystyyn nostamiseen jos menee nurin ja mutkaan ei taivu yhtä helposti kuin 6R. Verrokkina Esim hidasajo on helpompaa minun ZX6Rllä, vaikka autojonossa, pysyy pystyssä lähes paikallaan. Ja se myös kiihtyy niin että ei ole autokiilareiden jaloissa motarirampeilla (ne (tyypillisesti suv-kuskit) kiilaa pahimmillaan 30cm päästä kokemuksien mukaan jos pystyy, ohittelee kääntyvän kaistan kautta oikealta, eteen päästyään ruiskivat visiirin pissapojalla ja ZX6Rn kyseessäollessa ne ei enään pysty. Ekan pyörän ZZR250sen (nuhapumppu) kanssa oli arkipäivää se, uskomattoman yleistä että katumaasturissa oleva mieskuski haluaa "näyttää" moottoripyörälle ja pelaa näin motoristin hengellä kiilaroimalla törkeästi ja välillä vaarallisesti).

CBFllä kun tuli autokoulu ajettua, tuli fiilis että ihan ok ajaa(ei se huono ollut), mutta se ei ollut hauska eikä tyylikäs eikä tehnyt mieli sellaista itselle hankkia. Kyllä sillä alkeet opetteli, ei ollut huono siihen käyttöön. Ja kerran sain sen pystyynkin kammettua kun meni nurin ympyröissä kun vauhti loppui.

Iso Kotari saattaa olla vähän täristävä peli mutta voi olla kuitenkin että pystypyöristä voisi olla parhaiten naulan kantaan menevä. Kotarista hyviä kokemuksia. Ei ole kromattu kiiltävä hienosteluvehje vaan absoluuttinen työkalu.
Sillä ajetaan ajamisen vuoksi eikä siksi että voi kiillotella sitä pihassa ja näyttää naapureille miten kallis ja kiiltävä. Pesuun sopii painepesuri. Kotarissa sekä sporttipyörässä on funktionaalisuutta mikä on fiksua. Sporttipyörä on aerodynaaminen ja mutkiin hyvin kallistuva laite, jonka katteiden muoto ja perän muoto on aerodynamiikan ehdoilla saneltua, miten ottaa kaikki irti huonosta alkuasetelmasta jossa kuljettaja on ilmavirtaan exposed (äärimmäisen aerodynaaminen olisi täysin katettu moottoripyörä jonka podi olisi laminaariprofiilin pyörähdyskappale, jolla olisi mahdollista toteuttaa "mukavampi" ajoasento ilman aerodynamiikan pilaamista, mutta toisella tavalla kompromissaten - siitä tulisi 2-pyöräinen auto)), ja KTM enska on kovaan käyttöön sopiva väline, jolla ei ole tarkoitus ajaa lujaa mutta vähän kuin Jeeppi, pääsee pahassa paikassa.

Matka-ajossa polven koukussa pitäminen on ollut isompi ongelma (kramppaa joskus) kuin matala ajoasento. Tankkiin saa nojattua melko hyvin ja moottoritiellä ilmavirta kannattelee yläkroppaa. Ajoasento kannattaa olla niin että kädet ovat koukussa koko ajan niin että niilä on liikevaraa, varmasti väsyy ja vaikeaa on jos suorilla käsillä ajelee niin että koko yläkropan paino on ranteiden päällä. Jalat samassa asennossa koukussa pitkään tekee jalouttelutauon tarpeelliseksi paljon aikaisemmin. Lisäksi on tullut havaittua että täysin matala ajoasento rasittaa vähemmän kuin siltä väliltä asento (racing asento ja pystypyörä välimaasto), eli korotetuilla kliparilla ei ole hyvä. ZZR250 oli siltä väliltä ja sen kanssa kramppasi selkä.

Ennätysmatka yhteen menoon ZZR250llä viime kesänä oli Espoo-Parkano. Olisi vielä lisää mennyt mutta vaihdettiin kuskia kun silloin oli vielä yksi pyörä (toinen tuli autolla perässä).

En ota kaikkea potentiaalia tiellä irti tietenkään sporttipyörästä koska vaarallisuuden lisäksi se tietäisi ajokortin kuivumaan joutumista eikä vasta vuoden vanhaa A-korttia ole varaa menettää. Tosin ei se ole sen kummempi tilanne kuin autoissa, jopa Priuksella pääsisi eroon kortista, ja esim. Bugatti Veyronia ei voisi ajaa yhtään lujempaa kuin Priusta vaikka sillä kyllä pääsisi paljon lujempaa. Nopeusraoitusten ollessa ikävän alhaisia, ja sanktiot yliampuvan kovia, ei voi muuta kuin koittaa pysyä nopeusrajoissa joissa kortti tallessa pysyy. Vauhtia saan parhaiten koettua tällä hetkellä metsässä jossa Kotaria voi kääntää niin paljon kuin uskaltaa ja nopeus silti on alle kolme kymppiä parhaimmillaankin ja huonoimmillaan melkein moottori ykkösellä sammuu. Subjektiivisesti tuntuu olosuhteisiin nähden paljon kovemmalta kuin 120 ZX6Rllä.
 
Taitaa tuo pyörävalikoima ja tarjonta olla hieman laveampi kuin tuossa edellä "nähty".....
Ratakilpuri replika.... tai Wingi-Victory-Läskipersekaksio segmentti :grin:.
 
BadToThe Bone sanoi:
Taitaa tuo pyörävalikoima ja tarjonta olla hieman laveampi kuin tuossa edellä "nähty".....
Ratakilpuri replika.... tai Wingi-Victory-Läskipersekaksio segmentti :grin:.

Niimpä. ja muutenkin vuosi vasta mopoilua takana ja on niin asiantuntevaa =) Mut naiset oppii nopeammin =) Huomaahan sen kotonakin. Tietokirjat ja kaikken muun oman osaamisen voi unohtaa kun on kaikki tietävä vierellä =)
 
Onhan se niin, että vähän jokaiseen hommaan löytyy siihen pääpainoitteisesti tehty työkalu.
Homman kun homman saa tosiaan aika pitkälle hoidettua aivan "väärilläkin vehkeillä".
Ihan on jokaisen oma valinta.

Aika eriäviä näkemyksiä on myös ihan aiheesta "matkamoottoripyöräily", "tourinki",
"moottoripyörällä lomailu".

Toiset haluaa tehdä em. asioita vaikka pari viikkoa ympäri eurooppaa.... pääosa kilometreistä
pää edellä miljoonaa pitkin motareita.... ja loput pätkät puristaa hämärän rajamailla
kuin radalla näkemättä käytännössä muuta kuin sen kapean, vaikkakin hienon ladun siinä
edessään mutkasta mutkaan.

Tosin.... jos tuolla tyylillä käytetään "ratakilpurin" potentiaali todella hyväksi, ei kauaa
tarvitse odotella noutajan saapumista..... kesken lomareissun.... tuhansien kilsojen päässä.

Vaikken nyt mikään Wingifani olekaan... tulee elävästi mieleen menneet PK:t....
joissa välillä näytti olevan kyykylläkin tuskaa seurata moisen laivan perävaloja :grin:
 
Tunnen juuri tuollaisen wingitapauksen. Wingi meni edellä ja kyykkykuskit oli valittaneet mutkatiellä, että pitää ajaa hiljempaa...no ehkä ne routatöyssytkin jotain vaikutti. :right:
 
Samppale sanoi:
Niimpä. ja muutenkin vuosi vasta mopoilua takana ja on niin asiantuntevaa =) Mut naiset oppii nopeammin =) Huomaahan sen kotonakin. Tietokirjat ja kaikken muun oman osaamisen voi unohtaa kun on kaikki tietävä vierellä =)

Niin, että kun ei ole 30 vuotta ajokokemusta, niin ei saa olla mielipiteitäkään(kö)?

Kyllähän kyykyllä matkaa ajelee, mutta ei ainakaan meikäläisen mitoilla(pygmi) ole mitään herkkua. Niska ja hartiat jumissa ei oo niin ihanaa se matkanteko. Matkapyörääkään en ota, ennen ku suoraan 1000km suoraan ajaminen alkaa kiinnostamaan. Joo, voihan niillä mutkatielläkin ajaa ja ripeästikin, mutta se ei vaan ole niin mukavaa, kuin tollasella noin 200kg painavalla pyörällä. Luontevasti naku on siis valinta, jolla vauhtikin tuntuu siltä miltä sen pitääkin, eikä tule ihan niin helposti ajettua niitä ylinopeuksia. 600 kuutiota taas on osittain kustannuskysymys ja kun ei tunnu tarviivan isompaa, niin miksi sitten pitäisi hankkia.
 
Medi sanoi:
Matka-ajo on kummallakin perseestä.

Oikeastaan matka-ajo on perseestä kaikilla pyörillä ja muutenkin ihan homoa sellanen "rautaperseajo" :)-

Totta. Minullakin pyörä on vain nautiskelua varten...:jpstyle:
 
Aiemmin oli puhetta wingi/kyykky ajettavuudesta.Kyllä totuus on että 1800 Wingi on keveämpi vietävä mutkatiellä kuin esimerkiksi Blackbird,yllättävää kyllä.Tämä täytyy henk.kohtaisesti kokea jotta sen ymmärtäisi.
 
-kepa- sanoi:
Ehkä jollekkin se matka-ajo on nautiskelua.. Itsekkään en pahemmin matka-ajosta osaa nauttia....

Minulla on ollut nyt 35 vuoden aikana monenlaisia pyöriä ja vaikka tykkään ajella moottoripyörällä niin tasan kaksi
kertaa on tullut oltua ns reissussa pyörällä ei ollut meikäläisen juttu.
Nykyään kun tulee lähdettyä lomailemaan niin kyllä se taitaa Kabe käynnistyä ja pyörä tulee peräkärryssä mukana
on vain mukavampi herätä omasta sänkystä ja keitellä kahvit keittimellä.
Sitten kun auto on parkissa voi pyörällä ajella lähiseutuja.
Sitä se ikä ja mukavuuden halu teettää.:right:.
 
mauni4 sanoi:
Aiemmin oli puhetta wingi/kyykky ajettavuudesta.Kyllä totuus on että 1800 Wingi on keveämpi vietävä mutkatiellä kuin esimerkiksi Blackbird,yllättävää kyllä.Tämä täytyy henk.kohtaisesti kokea jotta sen ymmärtäisi.

Totta totta... ja Rockettikin on ensikokemuksena aivan muuta kuin massa ja mitat antavat odottaa.

Se vaan jaksaa täällä vetää hymyä korviin..... kun "matka-ajo" on "vain" rautapersettä tai
vähintään 1000km suoraan.... ja homosohvalla :D.

Itse olen aina mieltänyt... ja sen mukaan harrastanut "mopomatkailua" siltä pohjalta, että
motareilta pysytään satunnaisia ja lyhyitä siirtymiä lukuunottamatta visusti poissa.
Reissun tekemiseen pelin tulisi olla "vahva", vääntävä ja kallistusvaraa löytyä
sen verran ettei romut heti kolise tonttiin kun hieman innostuu välillä taittamaan.
Ei liioin haittaa jos saa sovinnolla ja ajoa juurikaan haittaamatta jotain muuta kyytiin kun repun selkään/
vaihtokalsarit ja sukat.

Ihan mukavat päiväetapit pyörivät maastosta riippuen 250- 350 km.
Välillä hieman "taitetaan", mutta pääasiassa nautitaan rauhassa maisemista ja "atmosfääristä",
pysähdellään kun paikka on kiva tai siltä tuntuu..... eli mennään vaan "eteenpäin".
Aina löytyy päivän päätteeksi ihan ok paikka saada masu täyteen ja päätä tyynyyn.....
jos ei jää picnikille aamuun saakka.

Tarjolla on itse asiassa valtava määrä erilaisia.... yleispyöriä, joilla sujuu normikuskin tarpeiden ja
taitojen puitteissa moni asia enemmän kuin riittävän hyvin. Ei lopu "eväät kesken" vehkeistä.

Taitaa tässäkin "lajissa" olla aika pitkälle niin, että "totuus" löytyy kuin löytyykin siitä
ääripäiden välistä. Päästään naattimaan ilman rankaisevia reunaehtoja.
Toki.... ainahan on koitettu selittää asioissa "ojien ulkopuolella" olevaa paremmaksi kuin se
on.... ainakaan se ei onnistu, että sitä kuuntelisi naama peruslukemilla :D.
 
jaulis sanoi:
Siltikin on sellaisia pappoja jotka haluaa lähteä reissuun juurikin sillä kyykyllä ja se on ainut oikea vaihtohto... Ehkäpä kyse on eniten vaan ajotyylistä, joka on toisilla sellainen että ne fiilikset haetaan reissun päällä juurikin sellaisesta pyörästä. Sellaisessa matkanteossa on muuten väliä mikä mottikin on alla...

Ihan ymmärrettävää vaikkei sitä jokainen tajuaisikaan, en itsekkään ymmärrä miten joku viitsii körötellä suurinta sallittua jollain touringilla. Itse otan siihen ennemmin vaikka auton.

Ps. Kyykky on todellakin lähes maailman surkein matkapyörä (tai pyörä yleensäkään) jos kuski tykkää ajaa kuin kukkahattuneidit. Aivan sama onko kusiainen vai tonninen silloin. Oman elämänsä Rossit taas tilaa öhlinsit siihen kiloseen ja hymyilee näille foorumin oikein eläville neideille. :grin:


Nojoo vähän samansuuntaisilla linjoilla. Mutta kyllä tohon tourinkiin hyviä kompromisseja löytyy tourinkomopon ja sportin välimaastosta, vaikkapa Busat ja isot kawasakit.

12r:kin on aikalailla tourinkimopo sporttipyörän vaatteissa. Hakkaa kyllä täysiveriset sportit tourinkiajossa vähintään samalla marginaalilla, mitä mutkatiellä/radalla fun factorissa niille häviää.
 
mauni4 sanoi:
Aiemmin oli puhetta wingi/kyykky ajettavuudesta.Kyllä totuus on että 1800 Wingi on keveämpi vietävä mutkatiellä kuin esimerkiksi Blackbird,yllättävää kyllä.Tämä täytyy henk.kohtaisesti kokea jotta sen ymmärtäisi.

Toista noista voi sentään kallistaa mutkissa, toisella ne on köröteltävä pystyssä ettei putket/laukut/yms. kulu puhki maata vasten.
 
Kaikki on suhteellista mikä on väärä vehje mihin. Me ajettiin 4-paikkaisella pienellä polttomoottorikoneella puoli Maapalloa mukaanlukien Atlantin yli kun taas jotkut muut väitttää että siihen tarvitaan jetti ja että henki menee jos tuollaisella Diamondilla lähtee sitä ajamaan. Mutta täällä olen siitä kirjoittamassa. Eikä se ollut edes vaikeaa tai kovin vaarallistakaan kun sen teki hyvin perehtyneenä ja varovaisuutta noudattaen. Tietenkin jos olisi tullut konestoppi, saattaisin olla meren pohjassa Kangerlussuaqin edustalla, mutta eipä tullut, ja elää Jäämeressä pelastuspuvussa todennäköisesti tunteja pidempään kun malmilta startatessa jos osuu johonkin rakennukseen Lycosauruksen päästäessä toimintasavut pihalle. Kokemustausta lentämisessäkään ei niin hirveän pitkä ollut ennen kuin Atlannista yli mentiin, tykkään edetä vauhdilla asioissa joihin innostun.

Tällä hetkellä ZX6R on yhtä paljon sellainen vekotin kuin tuo lentokone oli vuonna 2009 jolloin me rapakosta yli ajettiin pohjoista reittiä, ei siitä voi pysyä erossa. Ja sillä voi ajaa vaikka mihin. Ennenkään kuunnellut mitään naysayereitä, teen just niinkuin tykkään, osaan, pystyn ja uskallan, ja uskallan keskimääräistä enemmän :grin:

Syksyllä tuli vanhalla ZX6Rllä Tampereen reissusta +3 asteessa todettua että ongelma ei ole pyörä eikä ajoasento vaan kylmyys ja kun räntää sataa visiiriin. Talvimopoilussa olen sitten vähän paksummin pukeutunut, yksi fleece mopotakin alla ei riitä ja hanskat täytyisi olla sähkölämmitetyt (200 km matka +3 asteessa sateessa/räntäsateessa).

Ja jos Pohjanmaalla sijaitsevilla radoilla haluaa käydä, sinne on pakko ajaa ZX6Rllä koska Priukseen ei ole sertifioitu minkäänlaista vetokoukkua. Peräkärrytykset eivät ole mahdollisia, siksi enskakin on valkokilpi, kun sitä ei saa radalle muutoin kuin tietä pitkin ajamalla.

Joten minä olen yksi niistä masokisteista joka ajaa kyykyllä myös matkaa. Jo radalla käynti tulee olemaan pitkähö matka-ajo.
 
Itse olen reissannut eurooppaa ympäri sekä rg500 suzukilla että r6 jammulla ynnä muilla sen sortin vehkeillä ja se on ihan itsestä kiinni millä sitä reissaa. Kuussatanen sopii ihan hyvin reissun tekoon kun huomioi paljonko siihen järkevällä tavalla saa tavaraa mukaan.
Pyörät on kyllä kehittyneet siihen suuntaan että nyky kyykyt ovat aika äärimmäisiä verrattuna esim johkun alkupään R1:seen, tai vielä vanhempiin sporttipyöriin, ja nykyään tarvitaankin kekseliäisyyttä että saa esim 2-3 viikon reissuun otettavat tavarat pyörään kiinni. Sekä siis kiinnityksen osalta että sen mitä ottaa mukaan reissuun.
Onneksi maailma on täynnä sellaisia fasiliteetteja joita kutsutaan kaupoiksi, niistä saa maksua vastaan tavaraa jota ei ole tullut otettua himasta mukaan reissuun.
 
Tuota wingiä on tullut kokeiltua ja kyllä sillä suoraan ajaa ja jonkunlaista kyytiä mutkaankin, mutta mersulla se on mukavampaa. Perus kilokyykky on taas ollut sellainen yleiskäyttöinen peli, että jos nyt soramontulta ja pahimmilta enskapoluilta pysyy poissa, niin ei ole löytynyt paikkaa minne sillä ei ole päässyt tai kerennyt. Toki ikä ja kroppakin voi asettaa rajoituksia tähän touhuun, mutta itse jaksan ainakin istua 1000km ajopäivän jälkeen vielä baarissa pilkkuun asti, joten ei tuo nyt niin hirveä ole.
Ja aiheeseen, mitä noihin laitteisiin tulee, niin 600cc ja 1000cc on molemmissa puolensa. Molemmilla ehtii täysin riittävän hyvin ja koneen käydessä jopa tylsillä kierroksilla. 600cc on syheröllä mutkatiellä laittoman puolelle mentäessä siinä mielessä kiva, että sillä on helpompi ajaa ns. täysiä :)
 
Jos kyykky kiinnostaa, niin silloin kannattaa ostaa kyykky myös matka-ajoon. Ajoasento voi olla sinun kokoiselle varsin siedettävä. Olen itsekin suurinpiirtein samankokoinen ja tonni-Gixxerillä on tehty matkaa joskus 600-700 km päivässä.

Tonninen on väännön puolesta vaivattomampi matka-ajossa, kun ei tarvitse pykältää ohituksissa (ellei halua nautiskella korkeammista kierroksista)
 
:doh:
Edelleenki.
Jos siinä on pyörät alla, siinä on moottori -> sillä voi ajaa matka-ajoa.

Se on asenteesta kiinni.
Mitä haluaa. Minkä kokee itse tärkeäksi. Mikä on tarkoituksenmukaista.
Ei siihen ole yhtä vastausta.

Itte kokeillu laidasta laitaan...
Joskus, sillonku ei näyttäny nahkapuvussa lähinnä HK:n blööltä, niin vedettiin neljän kyykyn voimin reissu euroopassa: 11pvä/9000km.
Mahdollisimman minimivarustuksella ja hektisellä meiningillä.
Oli hauskaa. Tavallaan.
Seuraava reissu menikin sitte kolmelaukkusella XJ:llä... Seki oli omalla tavallaan hauskaa, rauhallista reissucruisailua, hiasellinen rojua matkassa, mitä sillonen nalkutin pakkas mukaan, kun ne oli ihan pakko olla...

Seuraavana kesänä ajettiin kolmen pyörän voimin portugaliin, ruåttin läpi, haaparannalta asti.
Alla oli se 250cc korppusaha BJ-Kawa.
Tällänen:
kawasaki__bj_250_estrella_a_1995_1_lgw.jpg

Nopeudet oli alhasia, 130km/h oli huiput, avokypärä ja ajolasit...
Tää oli ehkä hauskin ja makein reissu.
Ei ollu puhelimia, tai keepeeässiä. Eikä kellään ees hirveesti tietoo minne oltiin menossa.
Postikortteja pistettiin matkalta.


Kokeilkaa.
Ettikää ittelle se sopivin muoto.
Ja se sopivin pyörä.

Kaikilla kun kuitenkin on oma mielipiteensä, joka asiasta.
Varsinki täälä, missä kaikkea erilaista pitää ylenkatsoa ja halveksua.
-Jos et tee kuten minä sanon, niin mää en leiki sun kans samalla hiekkalaatikolla...

Ja aina ei kannata ottaa liian vakavasti tätäkään hommaa.
Vai kuinka moni teistä sais idean ostaa halvin mahdollinen kiinaskootteri ja ajaa sillä Tampere-Haaparanta-Tampere reissu, vaan ostaakses Dr.Pepperiä ja sätkäpaperia.
Kaverin kans tehtiin tämmönen älynväläys tossa muutama vuosi sitte... :p
 
Kolmone sanoi:
Jos kyykky kiinnostaa, niin silloin kannattaa ostaa kyykky myös matka-ajoon. Ajoasento voi olla sinun kokoiselle varsin siedettävä. Olen itsekin suurinpiirtein samankokoinen ja tonni-Gixxerillä on tehty matkaa joskus 600-700 km päivässä.

Tonninen on väännön puolesta vaivattomampi matka-ajossa, kun ei tarvitse pykältää ohituksissa (ellei halua nautiskella korkeammista kierroksista)


Tämäkään ei pidä täysin paikkaansa joka tilanteessa. Välityssuhde on matalempikierroksisessa(isommassa, joskaan kovavireisiin nykytonnisiin ei päde, jotka kiertävät jo lähelle kusiaisten lukemia) aina matalampi, välitys siis pidempi. Jos otan esimerkkinä entisen vanhan gsx-r 750 joka kävi suurimmalla vaihteella katuvälityksilläni(jotka riittävät yli 270 todelliseen huippuun) 100kmh nopeudessa n. 5000rpm käyntinopeudella kun 12r kawasaki(n. 20% enemmän vääntöä kuin tonnisissa, ja n.60% enemmän kuin 750) hieman yli 3500rpm vastaavassa nopeudessa originaalivälityksillä.

12r tuottaa käyntinopeudella 3500rpm n. 50hp takarenkaalle, kun kyseinen gsx-r 750 n. 40hp käyntinopeudella 5000rpm. 12r painaa ajokunnossa noin 240 kiloa, gsx-r painoi 186kg. Oletetaan kuskin olevan standardi 75kg molemmissa tapauksissa.

Teho/paino @ 100km/h(6-vaihde) = gsx-r 40hp/(186kg+75kg)= 0,153hp/kg
12-r 50hp/(240kg+75kg)= 0,158hp/kg

Kappas huomataankin, että käytännössä kyyti(kiihtyvyys) ohitukseen lienee samanlaista suurimmalla vaihteella maantienopeuksista(80-100), eli pykältää joutuu molemmilla aivan samaan tapaan jos ripeämmin haluaa liikkua. Moni luulee, että vaihteita joutuu käyttämään pienemmillä sporttipyörillä enemmän, kuin näillä isoilla matkasporteilla, vaikka vakiovälityksillä esim. ei todellakaan ole aina näin kun liikutaan sallituissa nopeuksissa. Jos pyörän max. kierrokset on 10trpm tuntumassa(busa tai vanha r1 esim.) ja välityksen tulee riittää esimerkiksi 300/280 nopeuksiin teoreettisesti, niin välityssuhde on aivan eri luokkaa kuin 14trpm kiertävässä pyörässä jossa välitys teoreettisesti riittää vastaavaan nopeuteen. Silloin tuppaa screameri tarvitsemaan vähemmän vaihteiden käyttöä, kun käyttökelpoinen kierrosalue on huomattavan paljon pidempi ja kone on paremmin pelialueella maantienopeuksissa isoillakin vaihteilla.

Tämä nyt ei aiheeseen täysin liittynyt, mutta jos on korkeavireinen 600 alla , niin oletettavasti välityssuhde on kohtuullisen lyhyt. Tällöin käyntinopeudet ovat jo kohtuullisen korkeita suurimmillakin vaihteilla maantinopeuksista ohitettaessa, eikä varmasti normaalisti tarvitse pykältää em. tilanteeseen. Muistelen jopa vanhan 6r:ni laukanneen vakiovälityksillä(jotka vielä hitusen liian pitkät ko. pyörään) aivan riittävästi maantienopeuksista suurimmalla vaihteella, rekkaa ohitettaessa esim. kerkesi nopeuttakin tulla helposti kortinlähdön verran. Toki itse ajelen sport-touring pyörällä, niin näitä täysverisillä sporteilla matkailuita ei tarvitse miettiä, mutta en edelleenkään nää käytännön suorituskyvyn/moottorin takia syytä, miksi en voisi 600 sportilla ajaa tourinkia. Toki taidan olla poikkeus tällä foorumilla. Tuntuu, että aina suositellaan sitä suuremman iskutilavuuden omaavaa, aivan sokeasti. Vaikka monella ei edes ole faktaperusteita ko. aiheeseen. Asioilla on yleensä myös kääntöpuolensa, jos niitä alkaa tarkemmin miettiä. Isompi pyörä ei ole joka suhteessa parempi, ei todellakaan, arkikäytössä. Toki jos uusista korkeakierroksisista 1000 ja 600 pitäs valita niin molemmat on jouhevia matka-ajossakin suuren käyttökelpoisen kierrosalueen(esim. 3-14trpm) ansiosta. 1000 myös näissä tapauksissa on voimakkaampi kiihtymään suurilla vaihteilla maantienopeuksista välityserosta huolimatta, mutta en usko etteikö 600 kerkeisi.
 
Viimeksi muokattu:
Back
Ylös