• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

4-litran varoitusvalo

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja mchuurre
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

mchuurre

Vanhempi Jutaaja
JOVAIN KUOUN YLIPERÄN TAKANA

Kun ompi se tuo 4:n litran mittarvalo toiminnas niin kuinkas sen pitäs toimia?

Oun ite ajanu tankin niin tyhjäks et 23 litraa oun saanu menemään eikä ole valo vain palanut? Valo pelaa kyllä aina virtoja sytytettäes eli ite lamppu ei ole palanut.

BC sano kerranki et 25 km jäljellä, eikä valo loistanu? Et eihä se nyt niin voi olla et kun sit vasta kun BC sanoo - - - niin sit vain alkaisi valo vasta palamaan? Kyllähä tuolla 4 litrall pääsee 100 km!
sport05.gif
 
EIKÖ KUKHAN ?

Jovain eikö ole ohjastajaa joka olisi jutannut tankin tyhjäksi tai lähes? Kai nyt jollain aiheesta kokemuksia on jotta kuinkas toi näyttö pelaa, meinaan kun pitäs olla tarkka kuin mikä?
medium_18_55.JPG
 
Terve !
Poikkesin tankille kun valo syttyi > BC naytti, etta  60 mailia viela paasisi > tankkiin mahtui 16,59 l ? BC kertoi tankkauksen jalkeen, etta 225 mailia voisi taas huoletta ajella ?  Kuten varmaan olet huomannut, niin LT'n tankkia on tosi hankalaa saada aivan tayteen. Nytkin mittarini naytti ajoon lahtiessa vajaata, vaikka liruttamalla viimeiset pisarat yritin sinne saada. Olen itse pyrkinyt tankkaamaan mahdollisimman pian valon syttymisen jalkeen eika kokemusta menoveden loppumisesta ole. Pitaisikohan kerran ajaa tankki aivan tyhjaksi, niin nakisi miten nuo mittarit pitavat paikkaansa.
Aurinkoisia ajokeleja...toivottavasti bensaa riittaa....
nixweiss.gif
 
Kyllä sen pitäisi syttyä kun on noin 90- 100 km jäljellä. Se, koska varatankin valo syttyy, on ohjelmoitavissa BMW- kauppiaalla.

t. Jari
 
Kyllä se BC pirulainen aika tarkka on...
Keltainen syttyy noin 75 km kohdalla ja jäljellä olevien kilometrien lukemat menne suoraan nollaan 15 km:n jälkeen. Jäin viime syksynä 2 km:n päähän huoltsikasta kun oletin lukemat pessimistisiksi kuten auton vastaavat usein ovat.
Tripistä kun katsot, että 400 km:n kohdalla on tankkauspaikka löydyttävä.


Ja sitten vielä niistä bensamittareista: Tankkasin viime kesänä Utin jälkeisellä SEO:lla 23 litraa eikä pyörän mittareiden lukemat olleet vielä lähelläkään nollaa. Mainitsin kassatytölle, että teidän mittarinne lorottelee omiaan. Hän ei osannut paljoa auttaa sillä kertaa, mutta olipa yllätys kun aikanaan luottokorttilaskulla oli muistaakseni kahden tai kolmen litran hyvitys. Omatunto soimasi sittenkin...

t. pozo

062802moto_prv.gif
 
Back
Ylös