• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

3 tarraa ja 3 tuntia!

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja suzuki03
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
26.2.2009
Sijainti
vihti
Muuteman vuoden olen jaksanut katella katteissa ja tankissa olevia varoitustarroja,nyt kun pyörä on jo arvonsa hävittänyt niin tänään päätin poistaa ne koska jos nyt olisi tullut pari naarmua niin so what?.Mikä helvetin järki on liimata ne kiinni elämää kovemmalla liimalla?3 tuntia meni ja täpättiä ½l ja vahaa ja kynnet ruvella!! Millä ootte ite ottaneet ne irti?Taas parani teho/painosuhde ainakin 2g!
biggrin.gif
 
Oon kans kattellu oman pyörän varoitustarroja (niissä lukee selvällä saksan kielellä jotain...) ja suunnitellu niiden poistoa. Työkalujen seassa taitaa jossain olla biltemasta ostettu "tarranpoisto työkalu" porakoneeseen. Eli iso pyyhekumi jota pyöritetään koneella ja painetaan poistettavaan tarraan. Toimi ainakin veneen tarroihiin, mut mustaan mopon katteeseen en ole uskaltanut kokeilla. Onko kellään kokemuksia?
Tai sit säästän talvi-illaksi pienen kolmen tunnin puuhastelun. Toiseen käteen tärpättipullo ja toiseen, no joku muu pullo  
biggrin.gif
 
Muovista? Tarra lähtee kyllä, mutta voipi olla, että katekkin saa hassuja muotoja. Pitää olla pirun varovainen, ettei lämmitä yli. "toffee" -laikkakin tuottaa lämpöä, joten varovaisuutta senkin käyttöön.
Aivan, varovainen täytyy olla!
smile_org.gif


Ei sitä puhaltimen nokkaa kiinni katteissa tai muoveissa pidetä kuitenkaan
smile_org.gif


Mutta varovaisesti kun puhaltelee niin saa lähtemää suht tuskattomasti.
 
Ei sitä puhaltimen nokkaa kiinni katteissa tai muoveissa pidetä kuitenkaan
smile_org.gif


Mutta varovaisesti kun puhaltelee niin saa lähtemää suht tuskattomasti.
Älä nyt... Joku kärsimätön kokeilee varmasti tuota keinoa.  
biggrin.gif

Totta, lämmöllä irtoaa hyvin, mutta varovaisuustta.

Kuten aloittajan nickistä voi päätellä, niin hänellä taitaapi olla suzuki. On perin vittumaiset tarrat. Joskus laskin jostain sukisukista 4 eri tarraa... Siinä on irroittamista.
 
V-stromista 3 tarra tunnissa kuumailmapuhaltimella. Lämmittää sen verran että nippanappa kärsii sormea pitää tarran päällä. Sitten vaan pusketaan tarraa irti.
 
Olisko ollut kolme tarraa mitä nappailin pari viikkoa sitten pois busasta.
Sitruksella liuottelin pari minuuttia ja toinen pari minuuttia meni irrotukseen. Ei suurempaa hikeä havaittavissa  
wink.gif
 
Muuteman vuoden olen jaksanut katella katteissa ja tankissa olevia varoitustarroja,nyt kun pyörä on jo arvonsa hävittänyt niin tänään päätin poistaa ne koska jos nyt olisi tullut pari naarmua niin so what?.Mikä helvetin järki on liimata ne kiinni elämää kovemmalla liimalla?3 tuntia meni ja täpättiä ½l ja vahaa ja kynnet ruvella!! Millä ootte ite ottaneet ne irti?Taas parani teho/painosuhde ainakin 2g!
biggrin.gif
Neljä tarraa ja vartti.

Varusteet luottokortti tms., WD-40, talouspaperi. Lopuksi vahaus.

Ensin riivitään tarrasta irti se mikä helpolla lähtee. Loput kostutetaan WD-40:llä. Odotellaan minuutti tai pari. Työnnetään muovikortilla liuennut osa tarrasta pois. Kostutetaan uudelleen, odotellaan...kortilla...tätä toistetaan muutama kierros. Loput lähtee talouspaperilla pyörittelemällä. Lopuksi kuivaus ja vahaus.
 
Joskus reilu kymmenen vuotta sitten poistettiin ukon äffäläisestä mantasta teippejä sillein et muovipussiin niin kuumaa vettä kun hanasta tuli ja se teipin päälle
smile_org.gif
hyvin lähti!tarrojen liimoissa on kyllä eroja!
 
Hiustenkuivaajaa ja ruokaöljyä (niksipirkasta, päivää) olen käyttänyt vaihtelevalla menestyksellä. Toffeelaikka lienee nohevimpia kapineita tähän puuhaan, mutta sillä ei kaikkiin paikkoihin pääse välttämättä käsiksi.
 
DuPont 3919S prepsol vois olla kova sana. Sillä on mun autoista irrotettu kaiken maailman liimat ja muut semmoset paskat jotka ei lähteneet millään liukkarilla, vahalla tai muulla vastaavalla tavaralla. Löytyy DuPontin maaleja myvistä liikkeistä. Tota ilmeisesti käytetään pohjien pesussa ennen maalausta. Vie rasvan ja kaiken muunkin mennessään, muttei vahingoita maalia.

http://pc.dupont.com/dpc....19S.pdf
 
Back
Ylös