Niinhän sen pitäisi olla, että alavääntö on huonompi tuossa K7 verratuna K6. Onko sitten yksilöllisiä eroja niin kovasti tai voiko esim. sisäänajolla olla niin kova merkitys, mutta tuo K8 vetää jo alhaalta paremmin ku pari K5-K6 mallia joita tuossa on yhtäaikaa testailtu. No persdynolla mennään joten käppyröitä ei ole. Eikä tarvitsekkaan, kuskin tunne se on tärkein, koska erot on tässä tapauksessa minimaaliset kuitenkin.
Kyllä se K5/K6 vs K7/K8 varsinkin vakiona on selvästi voimakkaampi alhaalta/keskeltä. Putkiston vaihto parantaa kyllä tuo K7/K8:n keskialuetta melko selkeästi, mutta niin se tekee myös K5:ssä.
K7:ssa on ne rajummat nokat, joka todellakin tarkoittaa sitä, että pikkasen häipyy alhaalta. Nostamalla puristuksia voi toki kompensoida sitä eroa..
Jep. Noinhan se kuulemma menee. Vertauskohtana itsellä ei ole kuin muutama pyörä, mutta kun vakio pyörää verrataan niin aika paljon on tullut vedettyä peräkanaa K6-K8 vakiomalleilla peränjälkeen, ihan vertailu mielellä. Näistä kahdesta yksilöstä K6 ei vedä yhtä hyvin alhaalta kuin K8. Yläkierroksilla ei eroja kovin selvästi huomaa. Nämä vaan omia ja kavereiden huomioita ihan maantieajosta. Enpä ole kuullut vielä kenekään vanhemman mallin gixxerillä ajavan haukkuvan tuota uudempaa mottia vaisummaksi millään alueella kunhan koeajot on suoritettu. Varmasti tuo K9 uusi motti on vaan entistäkin parempi, ihan joka alueella.
Ps. Tulee mieleen että taitaa olla erot paperillakin niin pienet, että tässä tapauksessa pelkkä K8:n parempi ruiskun toiminta, riittää antamaan mielikuvan paremmasta tehorekisteristä K6 malliin verrattuna. Sinähän tyly kuljet paljon noissa säätöpaikossa. Oletko nähnyt miten noiden kahden vakiomallin käppyrät eroavat toisistaan?
Kyllä on käppyröitä katseltu, K7 on selvästi hengettömämpä alhaalta ja keskeltä. Itseasiassa suurin osa tämän kyllä tietää, olet yksi harvoista, joka on toista mieltä. Joillakin "persdyno" voi heittää melkoisesti, se on kyllä tiedossa
Onhan tuota K7/K8:a moitittu lähes joka testissä juuri tuolta osin, kun ovat verranneet sitä vanhempiin malleihin.. Mutta tosiaan, varsinkin se keskialueen kuoppa korjaantuu melko hyvin vaihtamalla putkiston.. Muutenhan se on toki parempi pyörä kuin wanhempi malli, eli nyt puhun pelkästään tuosta vääntökäyrän muodosta.
Veikkaan, että uusi malli menee vielä enemmän "kierroskoneeksi". Tuo lyhyempi isku yleensä tarkoittaa sitä (vertaa R1 ja R6 koneet). Eiköhän siellä ole taas rajummat nokatkin.
Koneenrakennuksen perusasiat pysyvät ihan samoina, ei ne siitä muuksi muutu. Ikivanhoja totuuksiahan nämä ovat.. Rajummat nokat ja lyhyempi isku siirtävät vääntökäyrää aina vaan korkeammille kierroksille.
Tämä ei silti tarkoita sitä, ettenkö ajaisi ennemmin K7/K8-mallilla. Oman pyörän koneestahan tehtiin toissa talvena samantyylinen; kansi tehtiin ja sinne laitettiin rajummat nokat, mutta samalla myös puristuksia lisää. Vääntökäyrä siirtyi heti ylävireisemmäksi, eli huipputehoa tuli lisää, mutta alhaalta lähti. Vaikka sitä kompensoitiin nostamalla puristuksia.
Viime talvena sitten laitettiin vielä rajummat nokat, mutta samalla nostettiin tilavuutta, joten nyt taitaa hakata vakion ihan joka alueella..
Tuossa vielä Akran käyrät, jotka ovat ihan hyviä referenssejä:
K5/K6:
K7/K8: