• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

1100XX (Blackbird)

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja FixxaH
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
sami1024 sanoi:
Tuo Olli O tuossa kertoi, että jäähdyttimen ulkopuolinen puhdistus ja nesteiden vaihto "auttoi todella paljon" vaikka hänellä lähtötilanne ei ollut edes noin korkealla, joten se voisi kyllä olla suosittelemisen arvoinen temppu varsinkin jos pyörässä on kohtuullisen paljon kilometrejä.

Eipä ole ainakaan minulla ollut mitään vaikutusta. joka toinen vuosi vaihtuu nesteet ja joka pyörän pesukerralla suihkutellaan myös syylarikin puhtaaksi
 
^ Oletko katsonut valoa vasten, että tuo syylärin huuhtelu pesussa on tehonnut? Kun nimittäin se tiestä irtoava bitumisotku tahtoo toisinaan tukkia sen kennoston niin, ettei se lähde edes liuotinpesuaineella ja kuumalla vedellä.
 
Nyt kaivattaisiin apuja tangon värinään ja millä sen saisi kuriin. Jonkun verran olen yrittänyt siitä lukea mutta vastauksia ei tunnu löytyvän. Pyörä on mulle ensimmäinen ja muutaman kesän vanha et kokemuksia pyöristä ei ole mut koitan sepittää parhaani mukaa :right:
elikkä noin 3-4 tonnin kierroksilla tuntuu kaasukahvassa ja jalka tapeissa ärsyttävää värinää joka puuduttaa käden pitkillä matkoilla.
Sen verran tiedän et moottorista se johtuu kun painaa ajossa kytkimen pohjaan niin värinä lakkaa. Huollossa sanoivat et pitäs tasapaino varret säätää...:blink: olisiko muita ehdotuksia mistä aloittaa :sad:
 
Taitaa olla termit sekasi.

Jään innolla seuraamaan mikä oikea vika oli :)

ps. voihan se vika olla siellä kytkimenkin/eturattaan puolella. Joskus täristi niin perkeleseesti kun ketjut oli liian löysällä vai olikohan se kireällä. En muista, ketjuissa se vika silloin itsellä oli :grin:
 
Varret tai akselit....kummiskin jotkut moottorin tasapaino liittyvät :grin:
ketjuja mietin itekkin mut sen tärinän tuntee vaikkaa kiereättää paikallaan.
Kokeilin myös raskaampia tankopainoja mut eip auttanu :sad3:
 
Yks sun toinen mopo taitaa väristellä suunnilleen noissa kierrosluvussa? :blink: Mun Yammu XJ600 täristeli, RF900 värisöö… Lueskelin että sytytystä aikaistamalla RF:stä ainakin värinät pienenis, liittyneekö jotenkin meluihin tai päästömittauksiin tms.
 
Vähänkin liian kireällä olevat ketjut aiheuttavat em kaltaista värinää, tehtaan ohje kireyteen on ihan hyvä jos istuu itse pyörän päällä kun säätää kireyden, tai siis pyydä vaikka kaveria istumaan kun tarkistat/säädät kireyden.
Toinen värinää aiheuttava asia on tarvike eturatas, vain alkuperäisessä on kumilimput vulkanoituna rattaan kylkiin, ketju nojaa hieman noihin kumeihin ja värinät vaimenee.
 
Ketjut ja rattaat varmastikkin voisi vaikuttaa mutta en usko että vika löytyisi niistä koska värinä tuntuu ihan vaikka käyttäisi paikallaan. Onko kenelläkään kokemusta tasapainoakseleiden säädöstä? Näyttäis jenkki foorumilla sillä saaneen jotenkin värinöitä kuriin ja myös löysäämällä moottorin kiinnikkeitä.....
 
Jotenkin kuulostaa nyt kummalliselta tuo homma. Xx ei sinänsä juurikaan tärise. Oletko kokeillut toista pyörää joka ns kunnossa ja verrannut keskenään..? Millaiset erot löytyy..?:dunno:
 
XX-xenon sanoi:
Jotenkin kuulostaa nyt kummalliselta tuo homma. Xx ei sinänsä juurikaan tärise. Oletko kokeillut toista pyörää joka ns kunnossa ja verrannut keskenään..? Millaiset erot löytyy..?:dunno:

Muistelisin oman ex-bläkkärin tehneen tuota myös jossakin satkun vauhdissa, loppui kun painoi kytkimen alas. Voisi kyllä liittyä ketjuihin sillä että kytkin alhaalla =veto poissa, voisi vaikuttaa asiaan. Taisin myös kiristää aina aavistuksen liian tiukalle, vaiva näet oli hieman satunnainen. Ei vaan silloin osannut yhdistää asioita.
 
Paatelainen sanoi:
Harmi kun tuttava piirissä ei toista samallaista ole niin ei pääse kokeilemaan. Auttais varmasti jos pääsis vertaa :dunno:

Mulla on värissyt molemmat mopottimet mitä omistanu. Ehkä voi olla käsien puutumiseen syynä veto niskan alueella. Vedon ei tartte välttämättä tuntua ollenkaan mutta aiheuttaa tahatonta hartia jännitystä mikä taasen auttaa käsien puutumiseen pienen värinän kanssa. Näin olen ainakin itsellä todennut. Tosi lämpöisellä kelillä (+25 tai enemmän)) ei mutta viileämmässä kyllä (n.15 astetta)

jos Kouvolan kupeella pyörit niin laita yv
 
Mulle tuli tuo tärinä ja resonointi ku pesin ketjut ja takarattaan.
Varsinkin oikea käsi puutuu tuosta tärinästä. Ei ois pitäny pestä :D
Tosin ketjut ja rattaat rupeaa olemaan ehtoo puolella, ku naksuu työnnettäessä. Joka sekin ilmestyi pesun jälkeen.
 
^ Vertaahan sitten kun jonain päivänä laitat ne uudet ketjut ja rattaat:D
Hyvä ohjesääntö ketjujen kanssa on että mieluummin hiukan liian löysällä kuin yhtään liian kireällä.
 
Paatelainen sanoi:
Ketjut ja rattaat varmastikkin voisi vaikuttaa mutta en usko että vika löytyisi niistä koska värinä tuntuu ihan vaikka käyttäisi paikallaan. Onko kenelläkään kokemusta tasapainoakseleiden säädöstä? Näyttäis jenkki foorumilla sillä saaneen jotenkin värinöitä kuriin ja myös löysäämällä moottorin kiinnikkeitä.....

Kaasareiden/ruiskurunkojen HUOLELLINEN synkkaus kanssa (voi) vaikuttaa värinöihin. Pikkasen epätasaisella voimalla käyvät sylinterit… niin…
 
Maintenanceman sanoi:
Hyvä ohjesääntö ketjujen kanssa on että mieluummin hiukan liian löysällä kuin yhtään liian kireällä.

Itseä kyllä ärsyttää jos ketjut on yhtään liian löysällä... kaasun ja moottorijarrun välissä huomaa heti tyhjän alueen. :pissed:
 
Liian löysällä on tietty liian löysällä, mutta kannattaa muistaa että ketjut kiristyy kun jousitus painuu, eli voi vetästä vetoakslin laakeria vasten tai ketjut paskaks sopivassa joustotilanteessa.
 
Juuri näin ketjujen kireyden kanssa kuten Maintenanceman asiantuntevasti ohjeisti:
"...mieluummin hiukan liian löysällä kuin yhtään liian kireällä"
Melko useasti motoristi itsekin kuin nuo huollotkin kiristää ketjut aivan liian kireälle...
Myös tuo ketjujen kireyden säätö/tarkistus kannattaa tehdä kunkin pyörän käyttöohjeen mukaisesti, sillä niissäkin on eroja jonkin verran.
PS. Mikäli taas vedon ja moottorijarrutuksen yhteydessä ilmenee ärsyttävää "tyhjää liikettä"
kannattaa tarkistaa silloin ensisijaisesti vetopakan kumien kunto :)
 
Back
Ylös