sanoi:
Ducatiin liittyvästä "hypestä" mistä puhut, ei itselläni juuri ole havaintoa.
Kalliita luksustuotteita, mihin mielestäni Ducati kuuluu jossain määrin
Oho, vai ei ole duku hypea havaittu? No, eihän tuota aikuisten oikeasti ole kirjoitettu. Ei niin.
Luxusta? En ole varma mitä luxusta ilmajäähy 620 monsusta löytyy. Ne putkirungot, erikoiset alustat, ilmajäähy twinit yms löytyy vaikkapa BMWstä. Hypetys niistä on kuitenkin aivan eri asteella.
Älä laita sanoja suuhuni. Kirjoitin "kalliita luksustuotteita jossain määrin".
Tässä yhteydessä kysynkin, kuinka moni japanilainen valmistaja tekee samaa mallia monella eri varustekonfiguraatiolla? Ei tee yksikään, ainoastaan Yamaha R1SP tekee pienen poikkeuksen ja sekin on vain yksi rinnakkaismalli kun Ducati tekee vaikka kuinka montaa eri variaatiota samasta mallista.
Otit esimerkiksi Monsterin, sitä on valmistettu esimerkiksi seuraavina malleina: 620 Dark, 620, 620 S, 800, 1000, 1000 S, S4, S4R, S4RS jne jne... Noista omansa on saanut valittua ihan kukkaron mukaan ja jos ei standardimalli riitä niin sitten tarjolla on ollut älyttömän laaja valikoima jos jonkinlaista customointiosaa. Kallistahan tuo, mutta periaatteessa Monsterin saa rakenneltua tehtaan osilla todella erikoiseksi laitteeksi. Menepä kysymään mitä on saatavana Suzukin SV-malleihin? Kyllä, niihin saa roiskeläpän jatkeen, takapenkin katteen ja jotain muuta pientä lisävarusteena, mutta siihen se sitten jää ja ostajana joudut tyytymään siihen. Vaikka valitset Monsterin aivan perusmallin, sinulla on mahdollista teettää siitä ties miten erikoinen ja kalliista osista koottu moottoripyörä tehtaan ylläpitämästä osavalikoimasta. Ducati ei tyydy myymään pelkästään bulk-perustavaraa vaan he ylläpitävät myös laajaa lisävarustevalikoimaa, sitä voitaneen sanoa luksukseksi.
Tietysti on helpompi mieltää luksukseksi nuo erikoisemmat mallit mitä tehdään vain pienissä erissä, mutta mielestäni jossain määrin myös Monsterit tulee lukea luksustuotteiksi. Samalla lailla autokauppa määrittelee tietyt merkit "premium" kategoriaan.
sanoi:
En hirveästi lähtisi arvoimaan kirjoitusten kriittisyyttä.
Ajatukseni on koko ajan ollut että ei ne kaikki dukut niin eksoottisia ole. Jotkut elämääkalliimmat specialmallit ja erät toki ovat. Vähän myity ei ole automaattisesti eksoottinen. Mikäli haetaan eksotiikka teknisistä ratkaisuista, niin voidaan tehdä joka merkin kohdalla, valitaan vaan sopivat osiot kuvaan. Jyrin valinta on putkirunko, v2 moottori yms-> eksotiikkaa.
Minun valinnoistani tässä ei ole kyse. Se, valitsenko alumiini- vai putkirungon tai pitääkö oma kalustoni olla eksoottista vai ei on oma asiani enkä tee valintojani huutoäänestyksellä tai perustele niitä muille.
En nyt viitsi enää jauhaa enempää, sanotaan tämä nyt vielä kerran:
Ducatin kohdalla eksoottisuus tulee siitä, että pyörä on perusteiltaan erilailla toteutettu kuin kilpailevat moottoripyörämerkit. Eksoottisuus myös tulee siitä, että näitä erilaisella runko-moottoriratkaisulla olevia pyöriä on paljon vähemmän liikenteessä kuin muiden kilpailevien merkkien pyöriä.
Jos enin osa myytävistä moottoripyöristä olisi teräsputkirungolla ja pakko-ohjatulla venttiilikoneistolla varusteltuja malleja niin niiden joukossa alumiinirunkoinen 4-pyttyinen 16-venttiilinen (07-mallissa on 16 venttiiliä) R1 olisi eksoottinen. Nyt kun asia on toisinpäin, eli putkirunkoiset ovat kummajaisia niin yleisten alurunkoisten nelipyttyisten keskellä, se tekee niistä eksoottisempia.
sanoi:
Vedin yhtä helppoja vastakommenttina uuden R1 Yammun FBW ruiskunohjauksineen, muttuvapitkuuksine imusarjoineen yms -> tasan yhtä eksoottinen (ei löydy muista).
No, et siis ymmärrä pointtia tai perusteluja, joten saat jänkätä miten kauan haluat.
sanoi:
Ei tämä niin vakavaa ole. Eikä pitäisi olla myöskään yksisilmäistä.
Ja edelleenkään en aja Yammulla.
ps. Ilmajäähy, kickstart, yksi sylkky, upside down keula jo 80-luvulla, suht´tiukka ajoasento, pienet pyörät mutkaherkyyyteen, steroperä yms. Ei taida saada valitettavasti enää uusia Suomesta ainakaan alkuperäisenä.
Eksoottinen Honda Monkey.
Sanotaan, että jos Monkeyllä joku ajelee vaikka 20 vuoden kuluttua sähköskoottereiden keskellä, sitä voidaan pitää eksoottisena siinä ryhmässä.