• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Zetorin öljynpaineet..

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja SamiN
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Toisesta päästä saa kuntoon niin toisesta alkaa jo renaan..tällästä tää on.. luntakin tulee taas kumminkin kohta
veryangry.gif




Eli, tämä(kin) vika on tullut myös joko talven, tai huollon aikana.

Oireet:

Motarivauhdissa tai reippaissa kiihdytyksissä syttyy öljynpaineen varoitusvalo. 110-120 vauhdissa alkaa kytemään ensin himmeänä, hetkenpäästä kirkkaampana. Vedon kun päästää pois niin sammuu.
Kiihdytyksissä syttyy heti.
Polttoaineen varoitusvalot syttyy myös eli kojetaulu loistaa kuin joulukuusi
confused_orig.gif
Bensavalojen pitääkin kaiketi syttyä mikäli oikein kytkentäkaaviota tulkitsin, mutta noin muuten en keksinyt mikä muu voisi öljynpaineen valon sytyttää kuin oikeesti alhainen paine tai anturivika?

Anturin liitin oli öljyinen (ketjurasvaa?) ja sen putsaaminen ei auttanut. Öljyn pinta on ylärajassa(hankala tosin katsoa tarkasti kun pitäis aina saada pyörä ihan vaateriin)
 
Se anturi on maadoittava ja voihan se olla että jossakin on kontaktia runkoon.Jammussahan tuo oli varsin yleistä kun siinä oli tasomittari ja rajuissa kiihdytyksissä ölit oli motin takapäässä ja valo paloi.Saattaa olla että kawassakin on tuo ei paine vaan tason anturi,en viitsi mennä katteita purkamaan.Lisää sinne pari desiä öljyä,siitä ei ole mitään haittaa.Mulla ainakin on keskituki paikallaan.
 
Mielenkiintoista on myös se, että ilman vetoa, vapaalla tai kytkin pohjassa, se ei syty (en tosin pitkää pätkää kehdannut huudattaa tossa pihassa) Tämä puoltaisi tasoanturia, mutta ei selitä miksi se palaisi veto päällä tasakaasulla yli 110 nopeudessa.
Ymmärtääkseni tossa kuitenkin on nimenomaan paineanturi, Tarkistusikkunan vieressä.

Mun päähäni vaan ei mahdu miten toi veto voi paineeseen vaikuttaa.. Tai ainakin siinä vaiheessa koneesta luulisi kuuluvan jo pikkasen sivuääniäkin.

Toisaalta voisi ajatella että jos anturi on alkanut vuotaa (sehän oli pikkaisen öljyinen) niin paineen kasvaessa voisi kosketuspintoihin uittaa öljyä ja sitä kautta tehä tuon, mutta sitte tullaan taas siihen veto-paine yhtälöön.



Edit: jaa ihan väärästä paikasta hain anturia.. suodattimen vieressähän se... Mikä lie sitten tossa ikkunan vieressä.
 
Nyt täytyy miettiä ettei se ole vapaavalonanturi siinä ikkunan vieressä,ja öljy anturi jossain motin alla,sen johtokin tulee muistaakseni oikealta puolelta pyörää ylös.
 
Voipi olla vapaan anturi. En kylläkään Haynesia nopsaan selaamalla löytänyt sen paikkaa. Öljyn anturin paikan löysin manuskasta, siellä filterin vieressä se..
Pitää tsekata ne oikeat johdot huomenna.
 
Joo minäkin vaivauduin katsomaan talliin ja siellähän se putsarin vieressä oli.Omassa se on tuotu todellakin puörän oikealta puolelta ylös ja siinähän on mahdollisuus sulaa esim pakosarjaan tai hangata muuten kontaktia runkoon.Eihän laatupyörässä mitään vikaa pitäisi olla.Kaiken kaikkiaanhan johdotus on miettimistä vaativa koska samoja johtoja kytketään antamaan moneen paikkaan singnaaleja.Onhan se polttoaineanturikin nivoksissa samaan hässäkkään ainakin mitä vähän kaaviota vilkaisin.
 
Sanoisin (kokemuksesta), että pakko on olla sähkö- tai anturivika, sillä jos paineet todella puuttuis tuolla lailla, olis "kawawika" jo iskenyt, eli #3 kk-laakeri sökö ja kampura kaput  
tounge.gif


Itselläkin välillä tuo anturi on pelästytellyt...
 
Sanoisin (kokemuksesta), että pakko on olla sähkö- tai anturivika, sillä jos paineet todella puuttuis tuolla lailla, olis "kawawika" jo iskenyt, eli #3 kk-laakeri sökö ja kampura kaput
tounge.gif


Itselläkin välillä tuo anturi on pelästytellyt...
Sen verran kuitenkin että vaikka ns laakerinvoiteluvikaa on esiintynytkin,ei se tarkoita joka yksilöä.
 
Huumorin herne vakavaan asiaan .ettei sun pyöräsi olisi niitä maailman nopeimpia. Kun kiihdytät täysillä keskipako voima saa öljy lähtemään livakkoon ja pystöasentoon sinne vaihdelaatikon takaosaan ja öljypumppu hörppää vaan vanhaa ilmaa . ja varmaan bensatankissa sama juttu
withstupid.gif
 
Huumorin herne vakavaan asiaan .ettei sun pyöräsi olisi niitä maailman nopeimpia. Kun kiihdytät täysillä keskipako voima saa öljy lähtemään livakkoon ja pystöasentoon sinne vaihdelaatikon takaosaan ja öljypumppu hörppää vaan vanhaa ilmaa . ja varmaan bensatankissa sama juttu
withstupid.gif
Juu sen ymmärtäisikin, mutkun tuo renaa tasakaasullakin..
Toiv. huomenna selviää kun ehin purkaa sen verran että pääsee anturiin ja johtoihin käsiksi.

--

Kiitos kaikista vinkeistä.
 
Aamulla ennen autolla töihin lähtöä sen verran ehdin kurkata, että johto tosiaan on vähän sulanut ja oli pakoputkessa kiinni (etupuolella)! Eiköhän se tuolla selity.
thumbs-up.gif


Kiitti vielä kerran kaikista vinkeistä!
062802jumpie_prv.gif
bowdown.gif
 
Sanoisin (kokemuksesta), että pakko on olla sähkö- tai anturivika, sillä jos paineet todella puuttuis tuolla lailla, olis "kawawika" jo iskenyt, eli #3 kk-laakeri sökö ja kampura kaput  
tounge.gif


Itselläkin välillä tuo anturi on pelästytellyt...
Sen verran kuitenkin että vaikka ns laakerinvoiteluvikaa on esiintynytkin,ei se tarkoita joka yksilöä.
Joo, ei onneksi, mutta jos pitempään vetelee millä hyvänsä pelillä 110-120 km/h ILMAN ÖLJYNPAINETTA, niin kyllä varmana jostain päin laakeri kojahtaa!!!

Omalle kohdalle on moinen sattunut ihan valon villkumattakin, joten kannattaa suhtautua tuohon merkkivaloon kaikella vakavuudella, ja selvittää, miksi valo palaa ennen kuin kauheasti vedättää konetta.

Tämä nyt tietysti on vaan omaa skitsoilua  
crazy.gif
 
on se valo vilkkunut itelläkin, muuallakin kuin suunta- tai kaukovalovilkussa. just tolleen zetorissa johki aikaan vilkahteli öljynpainevalo. muistaakseni siinäkin oli johto sulanut melkein poikki konetta vasten tjsp.
 
Nostetaans vanha topikki ylös....

Elikkäs vaihdoin sen rikkinäisen öljykellon öljynvaihdon yhteydessä uuteen (nyt jo!)
biggrin.gif
joka pelasikin sitten apaut 20km!?
Piuhan vaihdoin silikoniseen ja sukkaa liitosten päälle eli liitokset on ok. En ehtinyt vielä mitata mutta 99,9% varmuudella kello on taas paskana.
Voisiko toi jotenkin sulaa sisältä tms koska on aika lähellä pakokäyrää, n. sentin päässä (yoshin 4-1). Orkkisputket ei käsittääkseni mene sieltä päinkään?
 
miksei. mullakin on josimurinapömpeli ja kokoputkisto siis rs-3 ja se mennee aika läheltä öljynsuodatinta ja öljykelloa ja sitä piuhaa. vakioputki kiertää reunoilta ja toimii sikseen paremmin, tehtaan tarkoittamalla tavalla niinkuin sanotaan.
 
Back
Ylös